Czyje to drogi?

Drogi serwisowe wybudowane przy trasie S17 formalnie należą do gmin lub powiatu. Samorządowcy twierdzą jednak, że w praktyce w niektórych przypadkach nie dopełniono wszystkich formalności przy ich przekazywaniu

Starodroże drogi krajowej nr 17 Warszawa – Lublin zostało nam przekazane w trybie art. 10 ust. 5a ustawy o drogach publicznych, czyli tzw. kaskadowego przekazywania dróg, i odcinki dawnej DK17 mają obecnie status drogi powiatowej. Dbamy także o ich utrzymanie. W okresie zimowym odśnieżamy i wykonujemy inne niezbędne prace – mówi Marcin Kasprzak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. – W związku z otrzymaniem w poczet dróg powiatowych starodroża drogi krajowej nr 17 Zarząd Dróg Powiatowych w Otwocku wykonuje obowiązki zarządcy drogi w zakresie utrzymania odcinków zlokalizowanych po stronie wschodniej S17. W wyniku prowadzonych rozmów z przedstawicielami gmin na odcinkach dróg po stronie zachodniej na terenie gminy Wiązowna utrzymanie zimowe dróg wykonuje wójt gminy Wiązowna, przy czym wynika to z lokalizacji odcinków pomiędzy drogami lokalnymi – gminnymi. Pozostałe obowiązki zarządcy dróg są wykonywane przez naszą jednostkę – mówi Marcin Kasprzak.

Powiat i gminy muszą teraz uzgodnić, które odcinki drogi na stałe mają należeć do powiatu, a które do gmin. – Czasem droga, która została przekazana powiatowi, leży w ciągu dróg gminnych i logicznym rozwiązaniem byłoby przekazać ją gminie. Rozważamy przekazanie takich dróg – mówi starosta Krzysztof Szczegielniak. Informuje też, że wstępne decyzje w tej sprawie już zapadły i obecnie są konsultowane z włodarzami gmin.

Inaczej jest z nowo wybudowanymi drogami serwisowymi. – Tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Formalnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie przekazała ich gminom lub powiatowi (w zależności od odcinka), a to oznacza, że nie mamy jeszcze dokumentacji tych dróg, wobec czego nie można mówić o ich przejęciu – tłumaczy Marcin Kasprzak.

O problemie alarmował już wcześniej wójt Celestynowa Witold Kwiatkowski. O drodze serwisowej w okolicach Ostrowika mówił pod koniec ubiegłego roku na łamach „Linii Otwockiej”: – Przepisy prawa to jedno, ale żeby zarządzać nowym odcinkiem drogi, w tym prowadzić utrzymanie zimowe, konieczne jest uprzednie przekazanie jej w formie protokołu zdawczo-odbiorczego między stronami. Trzeba wiedzieć wcześniej, co konkretnie jest przedmiotem przekazania, na jakim odcinku, jakiej długości, gdzie jest początek i koniec, jakie są parametry techniczne drogi, w jakim stanie jest ona na dzień przekazania etc.”.

Jak informuje starosta, w tym tygodniu ma odbyć się spotkanie samorządowców z przedstawicielami GDDKiA, na którym będą omówione niejasności dotyczące przekazania dróg. – Z utrzymaniem tych dróg jest większy problem. Właściwie nie wiadomo, kto miałby się tym zająć do czasu ich pełnego przejęcia. W praktyce drogi są utrzymywane przez powiat i gminy. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której droga pozostanie bez nadzoru, a mieszkańcy bez pomocy – podkreśla Marcin Kasprzak.

BM

 

2 komentarze do “Czyje to drogi?

 • 15 lutego 2022 o 17:58
  Permalink

  Po co pytać Starostę jak on i tak nie wie o co chodzi hahaah

  Odpowiedz
 • 17 lutego 2022 o 14:50
  Permalink

  Prosimy o budowę przystanków pks na tych drogach

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.