Propozycja nie do przyjęcia

Otwoccy radni negatywnie zaopiniowali ofertę Warszawskiego Banku Spółdzielczego dotyczącą odkupienia prawa użytkowania wieczystego terenu części niedokończonej galerii. Bank zaproponował kwotę 8 mln 216 tys. zł netto (ok. 10 mln 105 tys. zł brutto). To zdaniem radnych stanowczo za dużo. Prezydent Otwocka informuje, że równolegle podejmuje działania, dzięki którym odzyskanie przez miasto terenu w ścisłym centrum będzie możliwe innymi sposobami niż drogą kupna

infografika: Urząd Miasta Otwocka

SYLWIA WYSOCKA

W ubiegłym roku udało się już rozebrać naniesienia na części terenów tzw. otwockiej dziury. Chodzi o teren u zbiegu ulic Andriollego i Powstańców Warszawy, na którym obecnie znajduje się miejskie lodowisko. Nadal jednak prawo użytkowania wieczystego części terenu niedokończonej galerii ma Warszawski Bank Spółdzielczy. Działka nr 164/2 obr. 43 o powierzchni 2 tys. 186 metrów kw. jest własnością Skarbu Państwa. W 2020 roku Warszawski Bank Spółdzielczy za ponad 10 mln 600 tys. zł odkupił prawo użytkowania wieczystego nieruchomości. W piśmie z 6 grudnia 2021 roku zaproponował miastu odkupienie prawa użytkowania terenu wraz ze znajdującymi się na nim naniesieniami za 8 mln 216 tys zł netto (ok. 10 mln 105 tys. zł brutto).

Pismem zajęli się radni z komisji inwestycji i gospodarki miejskiej na posiedzeniu w środę, 9 lutego. Prezydent Jarosław Margielski poinformował na nim, że zgodnie z nieaktualnym obecnie operatem szacunkowym sprzed roku ustalona przez miasto wartość użytkowania wieczystego tego terenu wynosi 2 mln 228 tys. zł. Nie uwzględnia ona naniesień, ale jak przypomniał prezydent, znajdujące się na terenie nieruchomości naniesienia zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego muszą być rozebrane. Decyzję tę potwierdził Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, a następnie sąd. Decyzja jest ostateczna, choć ze względu na możliwość skargi kasacyjnej – nieprawomocna.

Prezydent odniósł się do starań miasta dotyczących pozyskania terenu, do którego prawa ma obecnie bank. Podkreślił, że sprawa jest prowadzona dwutorowo. – Nie przekreślamy rozmów z bankiem, ale prowadzimy działanie równoległe, które ma na celu skuteczne rozwiązanie problemu tzw. wielkiej dziury w centrum miasta. To jest działanie zmierzające do wywłaszczenia nieruchomości, która obecnie jest własnością Warszawskiego Banku Spółdzielczego, w oparciu o przepisy specustawy drogowej, tzw. ZRID. Nie będę zdradzał szerszego kontekstu i szczegółów tego postępowania ze względu na to, że posiedzenie komisji jest jawne – zaznaczył prezydent Margielski. – Niemniej ta droga przewiduje jak najbardziej skuteczne rozwiązanie problemu. To postępowanie będzie prowadzone przed właściwymi organami. Jesteśmy przygotowani, cała procedura jest w toku – zadeklarował prezydent, zapewniając, że równolegle drugi tryb postępowania to rozmowy. – Oczywiście jeśli bank jest skłonny rozmawiać i przedstawiać propozycje, będziemy i na tę opcję otwarci – podkreślił.

Prezydent skomentował także konkretną propozycję banku dotyczącą odkupienia użytkowania wieczystego za ponad 8 mln zł netto. – To rozwiązanie oczywiście byłoby skuteczne, bo zawieramy transakcję, zakupujemy nieruchomość od banku – i to po cenie niższej, niż pierwotnie bank nabył to prawo użytkowania – i w krótkim czasie mamy skutecznie rozwiązany problem. Jednak w mojej ocenie rola prezydenta Otwocka nie polega na wybieraniu rozwiązań łatwych i szybkich. Kluczową determinantą działania organu wykonawczego miasta Otwocka jest działanie na rzecz efektywnego wydatkowania środków publicznych i zabezpieczenia interesu mieszkańców, a w tym przypadku przedstawiona kwota jest nie do zaakceptowania. W mojej ocenie znacząco przewyższa ona wartość tej nieruchomości. Gdybym miał możliwość głosu, byłbym  przeciw – zaznaczył prezydent. Taką też decyzję w wyniku dyskusji podjęli radni na komisji. Wszystkich 11 uczestniczących w komisji radnych zgodnie zagłosowało przeciwko przyjęciu oferty banku.

Podobnie jak prezydent, radni podkreślają, że sprawa jest otwarta, a negocjacje trwają. – Jestem zadowolony z tego, że w większości jako radni mamy jednoznaczne stanowisko w kwestii tego, że kwota, jaką zaproponował nam w piśmie bank, jest niedopuszczalna. Myślę, że nie powinno być zgody rady na dokonanie transakcji na taką kwotę. Natomiast uważam, że jeśli ze strony banku będzie dalsza chęć rozmowy w tej sprawie, nie powinniśmy się zamykać i usztywniać. Biorąc pod uwagę, że wycena wartości użytkowania wieczystego sprzed roku wynosi ok. 2 mln 200 tys. zł, wycena miasta kompletnie nie licuje z propozycją banku. Jak często ma to miejsce w takich sytuacjach, warto dążyć do kompromisu. W mojej opinii kompromis to kwota oscylująca pomiędzy ofertą banku a naszą wyceną – zaznaczył na koniec przewodniczący komisji Jakub Kosiński.

Miasto, które nie ma aktualnego operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości, zleciło już jego wykonanie. Wyniki mają być znane w drugiej połowie lutego. Warto zaznaczyć, że wywłaszczenie za pomocą tzw. specustawy drogowej opiera się na informacjach wynikających z operatu szacunkowego na dany dzień bez uwzględnienia utraconych pożytków w przyszłości.

Zapytaliśmy Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwocka, czy prezydent z satysfakcją przyjął decyzję członków komisji i czy określa jakąś perspektywę czasową, w której miasto chciałoby rozwiązać problem terenu po niedokończonej budowie galerii centrum, a także o to, czy słuszny jest wniosek, że przy proponowanym przez urząd rozwiązaniu odnoszącym się do specustawy w miejscu terenu będącego obecnie w użytkowaniu banku powstanie droga. „Odpowiadając na nadesłane pytania, informujemy, że prezydent Jarosław Margielski stoi na stanowisku, iż wszystkie negocjacje, które prowadzi miasto, powinny być prowadzone na chłodno i bez emocji, w oparciu o kalkulacje interesu miasta i efektywności wydatkowania środków publicznych. Opinia, którą przedstawił prezydent, była zbieżna z opinią radnych z komisji inwestycji i gospodarki miejskiej, co świadczy o bardzo dobrej współpracy rady miasta i prezydenta nawet w bardzo trudnych obszarach dotyczących miasta Otwocka” – odpisało biuro prasowe. „Problem dotyczący wielkiej dziury w centrum Otwocka został przedstawiony przez prezydenta Jarosława Margielskiego jako jeden z priorytetów do rozwiązania w tej kadencji. W dużej mierze udało się to już osiągnąć. Czynione są wszelkie starania, aby ostatecznie ten problem został rozwiązany w obecnej kadencji samorządu. Specustawa drogowa (ZRID) określa zakresy realizacji inwestycji, które nie ograniczają się wyłącznie do budowy dróg” – czytamy w dalszej części odpowiedzi.

Przy okazji dyskusji nad odkupieniem terenów od banku prezydent poinformował, że drugi etap rozbiórki naniesień na terenach należących do miasta rozpocznie się w najbliższych dniach. Te prace potrwają do końca maja.

2 komentarze do “Propozycja nie do przyjęcia

 • 17 lutego 2022 o 09:40
  Permalink

  Od kogo bank odkupił w/w teren ,od Skarbu Państwa ? To niech sprzedający zwróci pieniądze bankowi a transakcja zostanie unieważniona.

  Odpowiedz
  • 19 lutego 2022 o 10:53
   Permalink

   Jak sprzedawali to kosztowało 10 mln, a jak chcą odkupić to już kosztuje 4??? Nie lubię banków ale dlaczego strona w sprawie ma być stratna? Wydaje mi się, że tylko ich straszą, bo nic z tym nie mogą zrobić. Jakby mogli to już by to zrobili. Bank o tym wie i ma w pomoce bo najwyżej dostanie w sądzie odszkodowanie. I tak ktoś na tym straci.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.