Tony żywności dla potrzebujących

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Józefowie i stowarzyszenie Dla Miasta informują, że można skorzystać z programu realizowanego wspólnie z Bankiem Żywności. Chodzi o pomoc dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Takie wsparcie oferują też inne gminy

BARBARA MICHAŁOWSKA

„Jeśli macie w swoim otoczeniu, wśród znajomych czy sąsiadów osoby, którym marnie się powodzi, które potrzebują pomocy w zakupie produktów spożywczych i są mieszkańcami Józefowa, to zapraszam je do rejestracji w MOPS Józefów” – zachęcają członkowie józefowskiego stowarzyszenia Dla Miasta. Niebawem ma odbyć się kolejna akcja organizowana przez stowarzyszenie i Bank Żywności. W drugiej połowie lutego ostatecznie będzie wiadomo, czy program zostanie zrealizowany w Józefowie. Jednak już teraz MOPS i stowarzyszenie Dla Miasta szukają mieszkańców, którzy potrzebują takiej pomocy i chcieliby z niej skorzystać.

– Zarówno teraz, jak i w trakcie trwania programu możliwe jest zwiększenie liczby osób mogących otrzymać pomoc. Stowarzyszenie Dla Miasta uczestniczy w programie od kilkunastu lat. Zwykle udaje się dostarczyć jednorazowo do rodzin z Józefowa ok. 1000-1500 kilogramów żywności. W czasie pandemii dostawy odbywały się rzadziej, ale za to  były większe – nawet po pięć ton. Produkty dzielimy na ok. 250 osób z terenu naszego miasta. Często pomagają nam wolontariusze, żołnierze WOT, a nawet straż pożarna i straż miejska – mówi Piotr Gąszcz, zastępca burmistrza Józefowa.

W ubiegłym roku do potrzebujących mieszkańców Józefowa trafiło ponad 20 ton produktów spożywczych, głównie były to: konserwy mięsne, rybne, warzywne, gotowe posiłki w słoikach, cukier, mleko, olej, makarony, ryż, kasze, dżemy. Paczki ważyły po 20 kilogramów.

– Gdy dostajemy informację, że czeka na nas dostawa, towar zawozimy do parafii pw. Jana Chrzciciela w Michalinie. Wyznaczamy dni i godziny, w jakich można zgłosić się po żywność. Jeśli z różnych powodów ktoś nie może wtedy odebrać towarów, przechowujemy je albo zawozimy tym osobom do domu. W jednej paczce znajduje się od kilku do kilkunastu rodzajów produktów – opowiada Piotr Gąszcz. I zapowiada, że pierwsza dostawa paczek będzie prawdopodobnie w pierwszym kwartale tego roku.

Wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa mogą otrzymać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej, do których należą m.in. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietność czy bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych. Poza tym obowiązuje kryterium dochodowe. Nie można przekraczać 220 proc. kryterium dochodowego, które wynosi: dla osoby samotnie gospodarującej – 776 zł (220 proc. to 1 tys. 707 zł 20 gr), a dla osoby w rodzinie – 600 zł (220 proc. to 1 tys. 320 zł). Do udziału w programie kwalifikuje MOPS.

Pomoc żywnościową oferuje także OPS w Otwocku. W ubiegłym roku skorzystało z niej niemal 500 osób. Rozdano niecałe 20 ton żywności. OPS współpracuje przy realizacji programu z otwockim Caritasem, który prowadzi magazyn artykułów spożywczych. Do programu można dołączyć w każdym momencie. Podobnie jak w Józefowie z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby i rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, a ich dochód nie przekracza 220 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej. Pierwsza tegoroczna dostawa w ramach pomocy żywnościowej ma trafić do potrzebujących w pierwszym kwartale tego roku.

Podobne wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) mogą także uzyskać osoby mieszkające na terenie gminy Kołbiel. Mieszkańcy zostaną objęci pomocą żywnościową od stycznia do czerwca 2022 roku. Jedna osoba może otrzymać paczkę z ok. 28,17 kg żywności. Zwykle są w niej takie artykuły spożywcze jak: koncentrat pomidorowy, powidła, makaron, kasza, mleko, cukier, olej czy artykuły mięsne i rybne. Produkty będzie można odebrać z magazynu przy Zespole Szkół w Miętnem. Gmina zastrzega, że każdorazowy odbiór jest związany z uiszczeniem dobrowolnej składki w wysokości 3 zł od osoby za transport artykułów do magazynu i za ich przechowywanie.

Informacji o tym, czy w tym roku będzie można otrzymać pomoc żywnościową oraz z jakiego wsparcia można skorzystać, udzielają gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej:

  • MOPS Józefów – tel. 22 789 53 93
  • GOPS Kołbiel – tel. 25 757 39 92 wew. 6, 728 500 093
  • OPS Otwock – tel. 22 779 36 32 / 92 wew. 24
  • M-GOPS Karczew – tel. 22 780 94 61
  • CUS Wiązowna – tel. 22 780 46 59
  • GOPS Celestynów – 22 789 70 54
  • GOPS Osieck – 25 685 71 77
  • GOPS Sobienie-Jeziory – 25 685 80 69

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.