Zapowiedzi kulturalne 18-24 lutego

OTWOCK

Skarby Celestynowa

Wernisaż wystawy „III Biennale Twórców Gminy Celestynów” odbędzie się w najbliższy piątek, 18 lutego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury

W Celestynowie nie brakuje zdolnych artystów wielu dziedzin, nie tylko ludowych rękodzielników, lecz także malarzy czy ceramików. Efekty ich pracy poznamy podczas tegorocznej wystawy zbiorowej. Zaprezentuje się na niej ponad 20 różnych artystów. Nad realizacją przedsięwzięcia czuwa pomysłodawczyni i kurator wystawy Monika Grajda-Widulińska. Biennale jest jednym z wydarzeń uświetniających 70-lecie gminy Celestynów. Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc od otwarcia.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, piątek, 18.02, godz. 17, wstęp wolny

Fotospotkanie

Spacer fotograficzny zaplanowano na sobotnie popołudnie. Może w nim wziąć udział każdy. Zbiórka pod „Jaraczem”

To inicjatywa fotograficzki Anny Wawrzyniak, która zaprasza wszystkich pasjonatów fotografii do wspólnego spaceru po Otwocku, a potem na spotkanie i rozmowy przy kawie. Ruszamy o godz. 12 ze skweru Szarych Szeregów, spacer zaplanowano m.in. ulicami: Armii Krajowej, Warszawską, Kościelną, Kościuszki, Geislera, Andriollego. Po drodze będzie Dworzec PKP, Nowy Gurewicz i park miejski. Zakończenie w kawiarni Boffi.

Skwer Szarych Szeregów, sobota, 19.02, godz. 12

 

Stand-up w PMDK

Cezary Jurkiewicz wystąpi w sobotę, 19 lutego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury

          Jurkiewicz to prawdziwy weteran stand-upu, którym zajmuje się od 2008 roku. Jest jedną z dwóch pierwszych osób, które zaczęły promować stand-up comedy na terenie Polski. Początkowo upowszechniał ją jako undergroundową formę satyry, alternatywną wobec komercyjnych kabaretów, a obecnie jako formę komedii rozpoznawalną przez tysiące widzów. W Otwocku Cezary Jurkiewicz zaprezentuje nieograne jeszcze monologi. Jak sam przyznaje, pisze nowy program i chciałby go na kimś sprawdzić. Padło na otwockich fanów. Wydarzenie tylko dla osób dorosłych.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, sobota, 19.02, godz. 19, bilety 25 zł

 

Klasyka inaczej

Koncert „Zimowy wieczór operetkowy”, który odbędzie się w sobotę w „Jaraczu”, ma przybliżać klasykę otwockiej publiczności

To drugie spotkanie w ramach nowego cyklu mającego na celu zmianę dotychczasowego sposobu myślenia o muzyce klasycznej, poważnej czy instrumentalnej. Jego pomysłodawczyniami są Alicja Bieńkowska i Natalia Dubiel. Pierwsza jest sopranistką i solistką otwockiego Chóru Lira. Druga, także sopranistka, na co dzień zajmuje się promocją kultury. W programie znajdą się między innymi takie utwory jak: „Pieśń o Wilii” i „Usta milczą, dusza śpiewa” z „Wesołej wdówki”, „Co się dzieje, oszaleję” z „Księżniczki czardasza” czy „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”.

Wystąpią: Alicja Bieńkowska, Anna Górska, Julia Jarmoszewicz, Grzegorz Królak, Konstancja Molewska, Aleksandra Pełszyńska, Julia Pliś, Aleksander Słojewski, Adam Walasek, Aleksandra Wittchen, Joanna Zdroik, Aleksandra Janaszewska – akompaniament, Natalia Dubiel – konferansjer.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, niedziela, 20.02, godz. 18, bilety: 30 zł normalny, 25 zł ulgowy

JÓZEFÓW

Rozmowy o malarstwie

Jerzy Nowosielski będzie bohaterem najbliższego wykładu Katarzyny Białkowskiej-Cacko z cyklu „Sztuka dla dorosłych”

 

Jerzy Nowosielski (1923-2011) był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy, a także świetnym rysownikiem, scenografem, filozofem i teologiem prawosławnym. Tworzył wspaniałe ikony. Kultura wschodnia była mu bliska, od najmłodszych lat fascynowała go tamtejsza liturgia, ponieważ jego ojciec był Łemkiem obrządku greckokatolickiego. – Artysta żył i tworzył w XX wieku. Był przedstawicielem nurtu awangardowego. Wykształcił bardzo charakterystyczny styl, w którym łączył akt i abstrakcję z tradycją malarską ortodoksyjnego Wschodu. W swoich pracach porusza nowoczesnością, prostotą, a zarazem mistyczną religijnością – opowiada historyk sztuki Katarzyna Białkowska-Cacko, która prowadzi józefowskie wykłady.

Willa Balbinów, ul. Wyszyńskiego 11, piątek, 18.02, godz. 18, wstęp wolny

 

Koncert dla dzieci

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza rodziców z maluchami na koncert „Baśniowo i filmowo”, który odbędzie się w sobotę, 19 lutego

To propozycja dla najmłodszych dzieci w wieku od pół roku do czterech lat. Maluszki w swobodnej atmosferze rozkołyszą się przy dźwiękach piosenek ze znanych i mniej znanych baśni. – Będziemy rytmizować, używając głosu i ciała. W baśniowy nastrój przeniosą nas brzmienia pianina, gitary klasycznej, oboju, fletu poprzecznego oraz instrumentów perkusyjnych. Zgodnie z duchem koncertów gordonowskich publiczność przeniknie się z wykonawcami, pobawimy się wspólnie rozmaitymi rekwizytami, a na koniec wspólnie wykonamy akompaniament do piosenki – zapowiadają prowadzące Magdalena Nejbauer i Małgorzata Kożuchowska-Panek z duetu Muzyka Mówi.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 19.02, godz. 11, bilety: 15 zł dziecko, 20 zł opiekun

 

Zajrzeli w głąb siebie

Koncert „Co tam w sercu siedzi” duetu Basia Błaszczyk i Michał Jakubczak to dobry pomysł na spędzenie niedzielnego wieczoru, 20 lutego

Basia Błaszczyk pochodzi z Otwocka. Jest wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów. Od kilku lat koncertuje ze swoim autorskim materiałem. Kreując wdzięczne melodie, splata je z tekstami własnego autorstwa. Jej muzyka to prostota połączona z rozkwitem bujnej wyobraźni. Przy instrumencie klawiszowym towarzyszy jej Michał Jakubczak, pianista, student Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Jest czynnie działającym muzykiem i członkiem wielu projektów jazzowych i rozrywkowych. Przed nami wieczór pełen niepowtarzalnych przeżyć i emocji, wypełniony ich piosenkami z oryginalną muzyką i tekstem.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, niedziela, 20.02, godz. 18, wstęp wolny

 

CELESTYNÓW

Ptaki w obrączkach

Spotkanie ornitologiczne odbędzie się w sobotę, 19 lutego w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

Ornitologia jest dziedziną nauki zajmującą się ptakami. CEL zaprasza na spotkanie, podczas którego uczestnicy nauczą się rozpoznawania gatunków ptaków spotykanych w naszej okolicy, a także poznają wiele ornitologicznych ciekawostek. W programie jest również wykład na temat obrączkowania ptaków i pokaz zakładania im obrączek, a także kącik artystyczny i zwiedzanie stałej ekspozycji.

Liczba uczestników została ograniczona i obowiązują zapisy. Żeby z propozycji mogło skorzystać jak najwięcej osób, zaplanowano dwa spotkania: o  godz. 9 i godz. 12. Aby zgłosić chęć udziału, należy wysłać wiadomość na adres e-mail: roza.brytan@warszawa.lasy.gov.pl.

CEL, ul. Wojska Polskiego 46, sobota, 19.02, godz. 9-14, wstęp wolny, obowiązują zapis

 

Spacer po bagnach

„Magia celestynowskich lasów i bagien” to niedzielna wędrówka, na którą zaprasza przewodniczka PTTK Anna Nalazek

Okazją jest Międzynarodowy Dzień Przewodnika. Trasa będzie wiodła leśnymi szlakami, m.in. przez Bagno Goździkowe i Rezerwat Przyrody Bagno Bocianowskie. – Jego teren nie jest udostępniony do zwiedzania, ale dzięki posiadanemu przeze mnie wyjątkowemu zezwoleniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na prowadzenie grup po wyznaczonym szlaku tego rezerwatu będziemy mogli obejść Gołe Bagno. Stąd przejdziemy wydmą, podziwiając piękny widok na las i jezioro, dalej wąwozem i nieoczywistymi leśnymi ścieżkami wrócimy do miejsca zbiórki – opowiada Anna Nalazek. Czas wędrówki to co najmniej trzy godziny, a dystans – około 10 km.

PKP Celestynów, ul. Kolejowa, niedziela, 20.02, godz. 10.30

 

WIĄZOWNA

Bajka i warsztaty

Na sobotni spektakl Teatru Lalek Igraszka „Złote jajko” zaprasza dzieci Gminny Ośrodek Kultury w Wiązownie

Spektakl o Chytrej Lisicy i jej wspólniku Wilku, którzy chcą ukraść złote jajko, to pełna humoru opowieść o tym, że złote serce jest więcej warte od wszystkich złotych jajek na świecie. W spektaklu na podstawie bajki Władymira Orłowa wystąpią Paweł Kołodziejski i Przemysław Śmiech. Po przedstawieniu dzieci będą miały okazję obejrzeć lalki z bliska. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny. Natomiast po spektaklu odbędą się warsztaty robienia lalek teatralnych. Każdy uczestnik wykona własną lalkę, którą zabierze do domu. Wstęp na warsztaty kosztuje 15 zł, obowiązują zapisy: zapisy@gok-wiazowna.pl.

GOK, ul. Lubelska 53, sobota, 19.02, godz. 10

 

Kabaretowy występ

Stand-up Macieja Wilewskiego „Ja, czyli on” to propozycja GOK-u na niedzielę, 20 lutego. Bezpłatne wejściówki już można odbierać

Maciej Wilewski „Wilu”, absolwent łódzkiej filmówki, to dobrze znany publiczności aktor filmowy i telewizyjny. Przez 11 lat kreował postać Osy w serialu „Plebania”, grał też w „Pitbullu”, „Kryminalnych”, „Fali zbrodni”, „M jak miłość”. Od lat występuje również na deskach teatrów i klubów w całej Polsce jako stand-uper. „Ja, czyli on” to niemal cała prawda o kulisach seriali i aktorstwie, a także o miłości i kompleksach. Dowcipna i pełna obrazków z życia teatralno-filmowego opowieść o zmianach zachodzących w życiu aktora. Wilewski prześwietla swoje życie i wystawia je na widok publiczny, obnażając jednocześnie stereotypy, którym wszyscy podlegamy. Przed nami dowcipny, brawurowy, odważny show.

GOK, ul. Lubelska 53, niedziela, 20.02, godz. 17, wstęp wolny

 

WAWER

Walentynki w windzie

Muzyczny spektakl „Winda na 7 piętro” w wykonaniu Kabaretu Zadra jest ciekawą propozycją na piątkowy wieczór, 18 lutego. Wystarczy wybrać się do Anina

          Przedstawienie przygotowane w ramach cyklu „Nie tylko o miłości” nieprzypadkowo ma swoją premierę kilka dni po walentynkach. Kabaret Zadra przygotował piosenki i skecze związane właśnie ze świętem zakochanych. Oto nieznajomi, on i ona, zostają uwięzieni w windzie w bloku, gdzie niejeden lokator marzy o miłości i bliskości. Zawieszeni pomiędzy piętrami rozmawiają i marzą. Co z tego wyniknie? Występują: Krystyna Krakowiak, Wiktor Kowalski, Sławomir Kuczek, Ewa Gapon, Jolanta Radwańska, Wiktor Sosnowski, Urszula Rutkowska. Akompaniują im Wiktor Kowalski na fortepianie i Wiktor Sosnowski na akordeonie. Scenariusz i realizacja Sławomir Kuczek. Obowiązują zapisy: tel. 22 815 41 40, e-mail anin@wck-wawer.pl.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 13, piątek, 18.02, godz. 18, wstęp wolny

 

Patriotyczna wędrówka

VI marsz śladami powstańców styczniowych z 1863 roku i koncert muzyki patriotycznej odbędą się w sobotnie popołudnie w Wawerskim Centrum Kultury w Aleksandrowie

Stowarzyszenie Semper Fidelis Res Publica już po raz szósty zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów na marsz przez Mazowiecki Park Krajobrazowy. Trasa pochodu prowadzi z Wawerskiego Centrum Kultury filia Aleksandrów do powstańczej mogiły na Zagórzu. Nieprzypadkowo wydarzenie odbywa się w lutym, miesiąc po rocznicy wybuchu powstania. Spotkanie ma upamiętnić lokalne wydarzenia z 22 lutego 1864 roku i nieudaną akcję sztyletników w Miedzeszynie. W planie są liczne atrakcje towarzyszące samemu marszowi, m.in. rekonstrukcja potyczki, wystawa militariów z epoki, a na zakończenie koncert.

WCK Aleksandrów, ul. Samorządowa 10, sobota, 19.02, godz. 16, wstęp wolny

 

Spektakle dla dzieci

W nadchodzący weekend dwie propozycje dla młodych widzów ma Wawerskie Centrum Kultury. Będą to przedstawienia nawiązujące do baśniowej i literackiej klasyki

W sobotę, 19 lutego w Aninie warto zobaczyć spektakl „Królowa Śniegu” w wykonaniu aktorów krakowskiego studia Krak-Art. W tej adaptacji znanej baśni Hansa Christiana Andersena Kaj i Gerda są kochającym się rodzeństwem. Pełne magii widowisko jest interaktywne, co znaczy, że młodzi widzowie też biorą w nim udział. Obowiązują zapisy: tel. 22 815 41 40, e-mail anin@wck-wawer.pl.

WCK Anin, ul. V Poprzeczna 13, sobota, 19.02, godz. 14, bilety 15 zł

          Niedzielne przedpołudnie 20 lutego będzie okazją do obejrzenia spektaklu Teatru Wariacja pt. „Trzej muszkieterowie i tajemnica królewskiego klejnotu”. To brawurowa historia czterech przyjaciół (Atosa, Portosa, Aramisa i D’Artagnana) pomagających królowej Francji rozwikłać dworską intrygę. Co ciekawe, w tym przedstawieniu główne role zagrają cztery osoby wybrane z widowni. Będzie dużo emocji i zabawy.

WCK Międzylesie, ul. Żegańska 1a, niedziela, 20.02, godz. 11, bilety 15 zł

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.