Powiat: Szykuje się duże wsparcie dla gmin

Trwa drugi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Dowiedzieliśmy się, o wsparcie jakich inicjatyw będą starali się włodarze gmin w powiecie otwockim

Wiązowna chce ubiegać się o wsparcie dla inwestycji związanych z budową infrastruktury drogowej oraz wodno-kanalizacyjnej, a także inwestycji związanych z poprawą bezpieczeństwa, w tym wsparciem dla OSP. – Z uwagi na fakt, że termin zakończenia naboru upływa w poniedziałek, 28 lutego, obecnie trwają jeszcze prace związane z kompletowaniem dokumentacji i ostateczną weryfikacją zakresu wniosków – poinformowała pod koniec ubiegłego tygodnia naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Gminy Wiązowna Anna Sikora. I zaznaczyła, że szczegółowych informacji na ten temat gmina będzie mogła udzielić po zakończeniu naboru.

Władze gminy Celestynów chciałyby, aby pieniądze z funduszu Polski Ład pomogły w realizacji rozbudowy podstawówki w Starej Wsi, modernizacji gminnych dróg i w poprawie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej. Wójt Witold Kwiatkowski rozmawiał w ubiegłym tygodniu z posłanką Anitą Czerwińską i posłem Dariuszem Olszewskim. W spotkaniu wziął udział także prezydent Otwocka Jarosław Margielski. Głównym tematem rozmów były zadania w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Podobne spotkania z posłami z naszego okręgu i prezydentem Otwocka odbyły się także w Sobieniach-Jeziorach, Osiecku i Kołbieli.

Priorytetową inwestycją, o której dofinansowanie w trwającym naborze będzie starała się gmina Sobienie-Jeziory, jest budowa przedszkola z oddziałami żłobkowymi w Sobieniach-Jeziorach. „Jest to inwestycja od wielu lat wyczekiwana przez mieszkańców, jednocześnie znakomicie wpisująca się w założenia polityki prorodzinnej rządu.

W ubiegłym roku została przygotowana kompleksowa dokumentacja techniczna zadania, co pozwoli na ogłoszenie przetargu i rozpoczęcie robót budowlanych w ciągu najbliższych kilku miesięcy” – informują urzędnicy. Poza tym przygotowano wnioski o dofinansowanie przebudowy i remontu dróg. Przedstawiciele gminy podkreślają, że koszty związane z realizacją powyższych zadań znacznie przekraczają możliwości finansowe gminy Sobienie-Jeziory. Wskaźnik dochodów podatkowych w przeliczeniu na mieszkańca na 2022 rok jest najniższy wśród gmin powiatu otwockiego. Dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład byłoby więc ogromnym wsparciem.

Z kolei władze gminy Osieck chcą ubiegać się o dofinansowanie rozbudowy i przebudowy obiektów Szkoły Podstawowej w Osiecku. Wójt Karolina Zowczak deklaruje, że najbardziej zależy jej na modernizacji kuchni w tej placówce. W obecnym naborze gmina złoży też modernizację strażnicy OSP w Osiecku wraz z zakupem wyposażenia oraz na wymianę infrastruktury oświetlenia ulicznego na energooszczędne.

Jak udało się nam ustalić, gmina Kołbiel występuje o dofinansowanie remontu i modernizacji Szkoły Podstawowej w Kołbieli, odbudowy mostu w Siwiance, być może wraz z drogą dojazdową, oraz modernizacji dróg w gminie. 

Czas na złożenie wniosków upływa 28 lutego. Do samorządów w całej Polsce ma trafić łącznie ok. 20 mld zł wsparcia. O planach pozostałych samorządów z terenu powiatu otwockiego poinformujemy w jednym z najbliższych numerów „Linii”.

Barbara Michałowska

One thought on “Powiat: Szykuje się duże wsparcie dla gmin

  • 22 lutego 2022 o 14:43
    Permalink

    Mydlenie oczu kwotami na inwestycje, a budżet powiatu i gminy dostanie mniej.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.