Rekordowa liczba zgłoszeń w powiecie otwockim

Strażacy od wielu dni walczą ze skutkami wichur, które przechodzą przez Polskę w ostatnim czasie. Porywiste wiatry wyrządziły również liczne szkody w powiecie otwockim – najwięcej zniszczeń odnotowano w Józefowie. Od czwartku, 17 lutego do poniedziałku, 21 lutego Państwowa Straż Pożarna i jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych były wzywane przez mieszkańców około 750 razy. W sobotę, 19 lutego porywisty wiatr przewrócił drzewo, które spadło na 35-latka spacerującego w lesie w Emowie. Mężczyzna zmarł

fot. OSP Karczew

AGNIESZKA JASKULSKA

Porywisty wiatr wyrządził w powiecie otwockim wiele szkód – najwięcej w Józefowie i Otwocku. Wichury połamały mnóstwo drzew i konarów, które uszkodziły domy, garaże, ogrodzenia i linie energetyczne, dlatego w wielu miejscowościach nie było prądu. 

– Strażacy ze wszystkich jednostek w powiecie otwockim mają pełne ręce roboty. Od czwartku, 17 lutego do poniedziałku, 21 lutego PSP i jednostki OSP były wzywane przez mieszkańców około 750 razy – mówi kpt. Maciej Łodygowski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. I dodaje, że większość zgłoszeń pochodziła od mieszkańców Józefowa, gdzie strażacy przeprowadzili wiele trudnych akcji. – Najtrudniejsze interwencje to te, gdy drzewo lub konar opiera się o dach czy budynek jednorodzinny lub na niego spadnie. Podczas takich zdarzeń strażacy muszą zachować szczególną ostrożność – tłumaczy kpt. Maciej Łodygowski. I dodaje, że w sobotę, 19 lutego spadające drzewo zabiło 35-letniego mężczyznę, który poszedł na spacer do lasu w Emowie w gminie Wiązowna.

W sobotę doszło też do spowolnienia systemu ratowniczego i przez jakiś czas był kłopot z łącznością z numerem 112. – Tego dnia pracownicy Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Otwocka włączyli się w akcję przekazywania adresów mieszkańców, do których należało skierować pomoc – mówi Aleksandra Czajkowska z biura prasowego otwockiego magistratu. I dodaje, że do pracy przy usuwaniu skutków wichury zostali też oddelegowani pracownicy Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej z grupy remontowo-porządkowej. Prowadzą oni intensywne prace, m.in. sprzątają połamane gałęzie, naprawiają przewrócone znaki, porządkują park miejski i inne miejsca w przestrzeni publicznej na terenie Otwocka.

Strażacy ze wszystkich jednostek na terenie powiatu otwockiego nadal usuwają skutki porywistych wiatrów. Mieszkańcy publikują w mediach społecznościowych posty z podziękowaniami za ich zaangażowanie i pomoc, bo w wielu sytuacjach zagrożone było nie tylko mienie, lecz także ludzkie życie. Lokalne samorządy, m.in. Otwocka, Wiązowny, Józefowa, wspierają strażaków, np. zapewniając im gorący posiłek. – Dzięki zaangażowaniu pracowników Biura Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Otwocka, w tym kierownik Alicji Szymańskiej i całego zespołu, na terenie magistratu zostały zorganizowane punkty, gdzie wszyscy strażacy w przerwie między interwencjami mogli przyjechać, zagrzać się, zjeść ciepły posiłek, napić się kawy i herbaty – informuje biuro prasowe otwockiego urzędu. – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Turystyki i Sportu Tomasz Winnicki uruchomił i bezpłatnie udostępnił strażakom kawiarenkę, do której mogli przyjść, chwilę odpocząć i napić się pysznej kawy. Ta chwila wytchnienia, jak sami mówili, była im naprawdę potrzebna do nabrania sił do dalszej, ciężkiej pracy – tłumaczy Aleksandra Czajkowska. I dodaje, że wichury uszkodziły 50 budynków mieszkalnych (w tym 33 dachy) i 33 budynki gospodarcze (w tym 16 dachów). 

Samorządy wspierały straż również logistycznie, bo niektóre miejsca były trudno dostępne. – Aby pomóc strażakom w usuwaniu skutków wichur, zgodnie z decyzją prezydenta Otwocka Jarosława Margielskiego do PSP zostały przekazane dwa podnośniki należące do miejskiej spółki OZEC wraz z obsadą – informuje biuro prasowe otwockiego magistratu. Sprzęt włączono do pomocy jednostkom OSP i był często jedynym wyjściem w sytuacji, gdy ciężki sprzęt strażaków nie mógł wjechać. – Rozmawiałem z komendantem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Tomaszem Królem i jako miasto jesteśmy gotowi kontynuować taką współpracę, jeśli sytuacja będzie tego wymagała – obiecuje prezydent Margielski. – Jako miasto chcieliśmy w ten sposób wesprzeć strażaków i podziękować im za pomoc i ogromne zaangażowanie we wszystkie działania, które obecnie prowadzą. Słowa podziękowania należą się też wszystkim innym służbom ratowniczym – podkreśla prezydent Otwocka.

UM Otwock informuje: 

– W sprawie połamanych drzew na posesji, które wymagają usunięcia, mieszkańcy mogą na bieżąco kontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka: tel. 22 779 20 01 wew. 171, e-mail: srodowisko@otwock.pl 

– W sprawie usuwania awarii oświetlenia ulicznego na terenie Otwocka prosimy mieszkańców o jeszcze trochę cierpliwości. W związku z tym, że pracownicy sieci energetycznej naprawiają najpierw przyłącza i przesył, OZEC nie może prowadzić napraw oświetlenia ulicznego do środy, 23 lutego włącznie. Po tym terminie awarie będą sukcesywnie usuwane.

 
       

2 komentarze do “Rekordowa liczba zgłoszeń w powiecie otwockim

  • 23 lutego 2022 o 14:01
    Permalink

    To zdjęcie jest na serio? Ktoś ma garaż ale trzyma auto na zewnątrz podczas wichury? No geniusz!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.