Szykuje się rok pełen wydarzeń

Na ten rok Miejski Ośrodek Kultury, Turystyki i Sportu w Otwocku ma jeszcze ambitniejsze plany niż w 2021 roku, gdy udało się zorganizować aż 164 duże wydarzenia. Będzie z czego wybierać, a oferta została opracowana z myślą o wszystkich grupach wiekowych

SYLWIA WYSOCKA

W środę, 16 lutego podczas posiedzenia komisji oś-wiaty, kultury i sportu dyrektor MOKTiS-u Tomasz Winnicki przedstawił plany placówki na najbliższe miesiące. Założenia są bardzo optymistyczne. Jak zauważyła przewodnicząca komisji Joanna Chmielewska, oferta jest imponująca i należy mieć nadzieję, że uda się ją zrealizować. Opiera się ona na działaniach, które od jakiegoś czasu sprawdzają się i cieszą popularnością, ale także na nowych pomysłach, dotychczas w przestrzeni kulturalnej Otwocka nierealizowanych. Coś dla siebie powinni znaleźć wszyscy, od maluchów po seniorów. Ci ostatni stanowią dla MOKTiS-u bardzo ważną grupę docelową.

– Kładziemy nacisk na rozwój Uniwersytetu Trzeciego Wieku – deklaruje dyrektor Winnicki. – Obecnie na listach mamy 130 osób, co jest rekordowym wynikiem. Myślę, że przyczyniły się do tego w dużym stopniu imprezy plenerowe, podczas których ludzie mogli dowiedzieć się o istnieniu i funkcjonowaniu UTW, zobaczyć, jak wspaniała atmosfera tu panuje, jak świetna jest pani prezes i jaką opieką obejmuje swoją grupę. W tym roku kontynuujemy także cykl jednego darmowego wydarzenia dla naszych seniorów. Są to koncerty, spotkania, wykłady. Cieszy się to ogromnym zainteresowaniem, a dzięki naszym twardym negocjacjom ich koszt nie jest duży – podkreśla dyrektor.

Z kolei wśród atrakcji dla dzieci znajdzie się planowany na każdy miesiąc co najmniej jeden spektakl teatralny wystawiany przez profesjonalny teatr dziecięcy. – Ostatnio takie wydarzenie cieszyło się olbrzymim zainteresowaniem, a bilety wyprzedały się w kilka godzin. To pokazuje, że zapotrzebowanie na tego typu przedstawienia jest bardzo duże – mówi dyrektor Winnicki.

Oczkiem w głowie władz MOKTiS-u jest działalność teatru amatorskiego. – Będziemy ją rozwijać. W planach są zarówno spektakle na miejscu, jak i wyjazdowe, które będą promować miasto i naszych aktorów – podkreśla dyrektor placówki. – Obecnie trwa nabór na nowego reżysera grupy teatralnej. Chciałbym zatrudnić kolejnego reżysera i stworzyć następną grupę, tak aby światła nigdy nie gasły na scenie teatru, a oferta była złożona i rozbudowa – dodał.

Według Tomasza Winnickiego działalność teatru ma w obecnym sezonie stanowić dużą część funkcjonowania sceny, nawet kosztem kina, choć i ono rozwija się i cieszy niesłabnącym powodzeniem. – W ubiegłym roku Oaza wyświetliła 697 seansów, które obejrzało blisko 22 tysiące osób, co jest bardzo dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę to, że dostęp do kina był wtedy ograniczony – zauważa dyrektor. – Obecnie staramy się maksymalnie redukować czas pomiędzy premierą w Warszawie a premierą w Otwocku. Walczymy o swoje, dzięki czemu nie ma już tak dużych różnic czasowych między premierami otwockimi a warszawskimi – podkreśla.

MOKTiS nie zapomina też o wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z muzyką. Nie chodzi tu tylko o koncerty, które także są w planach, ale o zajęcia muzyczne. – W ubiegłym roku uruchomiliśmy scenę przed teatrem, na której w tym roku również w sezonie wiosennym i letnim będą odbywać się koncerty i wydarzenia artystyczne – zapewnia dyrektor Winnicki. – Rozwijamy współpracę ze szkołą muzyczną. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z dodatkowych nieodpłatnych zajęć muzycznych. Program będzie przygotowany tak, aby niezależnie od tego, czy ktoś miał styczność z instrumentem, mógł podjąć wyzwanie i rozwijać talent na zajęciach – zdradza najbliższe plany.

Dyrektor deklaruje także, że obecnie są prowadzone rozmowy z gwiazdami dużego formatu dotyczące koncertów i występów w Otwocku. – Chcemy ściągnąć tu gwiazdy z najwyższej półki. Trwają też rozmowy na temat kolejnej edycji Blues Bazaru, który w ubiegłym roku znalazł się na ósmym miejscu na liście najlepszych wydarzeń bluesowych w kraju. Mamy ambicję, by stworzyć z tej imprezy duże kilkudniowe wydarzenie, na które będą przyjeżdżać osoby spoza środowiska bluesowego – podkreśla Winnicki.

Tak jak w ubiegłym roku koncerty będą odbywać się również w muszli koncertowej parku miejskiego. Jak zaznaczył dyrektor, w tamtym roku udało się zorganizować część wydarzeń w muszli, która po remoncie nie była często wykorzystywana, a dzięki staraniom MOKTiS-u co tydzień odbywały się tam koncerty w ramach spotkań Parkowe Popołudnia. W planach jest kontynuacja tego cyklu. W tym roku placówka planuje także wydanie książki, która będzie kompendium wiedzy o Otwocku i jego historii, a także wyprodukowanie kolejnego filmu. – Jest wiele tematów, które można poruszyć. Są jeszcze świadkowie różnych wydarzeń, których wspomnienia chcemy utrwalić – deklaruje.

Pieniądze na wszystkie te działania będą pochodzić nie tylko z dotacji, którą przekazuje miasto z budżetu, czy wpływu z biletów, lecz także z funduszy zewnętrznych Ministerstwa Kultury i Narodowego Centrum Kultury. Dyrektor Winnicki zapowiada, że MOKTiS będzie ubiegał się o te środki. To ważne, tym bardziej że struktura organizacyjna miejskiego ośrodka niebawem może znacząco się rozrosnąć. – Pracujemy nad ewentualnym włączeniem w nasze struktury działalności sportowej i OKS-u. To będzie wiązało się z koniecznością restrukturyzacji MOKTiS-u i zorganizowaniem wsparcia, ponieważ sam tego na wszystkich płaszczyznach nie udźwignę. W OKS wszystko trzeba właściwie ustawić od nowa. Musimy zakasać rękawy i działać tak, by nie przerywając obecnej działalności, prowadzić klub, który w ostatnim czasie ruszył z kopyta – podkreśla.

W przeciwieństwie do prężnie działających filii, takich jak Klub Smok, który powrócił do swojej aktywności, i klub Mlądz, jedynym miejscem w strukturze MOKTiS-u, które nadal nie może wznowić działalności, jest wciąż nieczynne po pożarze z lutego 2020 roku Muzeum Ziemi Otwockiej. W tym przypadku dyrektor Winnicki nie ma dobrych wiadomości. – W tym roku najprawdopodobniej nie uda się udostępnić placówki zwiedzającym. Niestety, w dalszym ciągu czekamy na rozstrzygnięcie ministerialnego programu dotyczącego ochrony zabytków. Trochę rozciąga się to w czasie. Nie mamy na to wpływu, musimy czekać. Mimo to MOKTiS rozpoczął pracę merytoryczną związaną z tworzeniem Wirtualnego Muzeum Ziemi Otwockiej. Przygotowujemy nową stronę internetową MOKTiS-u, na której będzie zawarty dział wirtualnego muzeum. Na razie w ten sposób widzę funkcjonowanie tej placówki. Musimy skupić się na zinwentaryzowaniu zbiorów i ich cyfryzacji i w ten sposób udostępnimy je mieszkańcom – poinformował.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.