Więcej znaczy taniej

We wtorek, 8 lutego odbyło się otwarcie ofert na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Otwocka. Zainteresowanie świadczeniem tej usługi wyraziło pięć podmiotów. Wszystkie oferty mieszczą się w założonym budżecie, jedna jest nawet o 10 mln zł niższa od kwoty, którą przewidziało miasto

Tym razem miasto ogłosiło przetarg na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych na terenie Otwocka na półtora roku – umowa ma obowiązywać od 1 marca 2022 roku do końca sierpnia 2023 roku. Ogłoszenie zostało opublikowane w listopadzie 2021 roku, otwarcie ofert miało nastąpić w grudniu, ale przesuwało się w czasie. Pojawiły się prośby o udzielenie wyjaśnień, co spowodowało, że termin otwarcia ofert nieco się przesunął. Ostatecznie oferty można było składać do 8 lutego 2022 roku.

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie zobowiązany m.in. do odbioru i zagospodarowania odpadów niesegregowanych, odpadów wielkogabarytowych, odpadów ulegających biodegradacji (w tym zielonych), zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, szkła, papieru i tektury, tworzyw sztucznych wraz z metalami i odpadami wielomateriałowymi. Wykonawca musi także opracować terminarz  odbioru odpadów, dostarczyć go do wszystkich nieruchomości wraz z harmonogramem mycia pojemników i workami na odpady.

W wyznaczonym terminie swoje propozycje złożyło pięć podmiotów. Wcześniej miasto poinformowało, że na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć kwotę 26 mln 381 tys. 548 zł 40 gr. Wszystkie oferty mieszczą się w tym budżecie, a nawet są znacznie niższe. Najmniejszą kwotę zaproponowała firma Progres z Sulejówka – 16 mln 240 tys. 780 zł 76 gr brutto. Jak informuje biuro prasowe urzędu miasta, zgodnie z procedurą przetargową podmiot, który zaproponował najkorzystniejszą ofertę, został wezwany do złożenia niezbędnych dokumentów. Umowa jest w trakcie przygotowywania, jej podpisanie powinno nastąpić do końca lutego.

– Przede wszystkim cieszy to, że jest konkurencja. Sytuacja się zmieniła, na początku był jeden oferent, jedna kwota i albo się godziliśmy na cenę dla nas zaporową, albo miasto i mieszkańcy pozostaliby bez odbioru odpadów. Działania, jakie zostały podjęte na przestrzeni ostatnich lat, okazały się właściwe i tę konkurencję mamy obecną, bo wpłynęło aż pięć ofert. Rozstrzał cenowy też jest bardzo duży. Myślę, że to nie jest na pewno końcowy cel, który chcemy osiągnąć, bo po to też budujemy swój PSZOK, żeby miasto mogło samo gospodarować odpadami i się uniezależnić – mówi prezydent Jarosław Margielski.

Spytaliśmy, czy ze względu na zaproponowane ceny mieszkańcy mogą spodziewać się obniżki opłat za śmieci. Na informację odnośnie do wysokości opłat za odpady musimy jeszcze poczekać. – Gdy będzie podpisana umowa, poznamy cenę, a ta jest uzależniona od tonażu miesięcznego. Dopiero gdy dowiemy się, jak ten trend się zmienia i jakie realne koszty ponosi gmina, będziemy mogli odnieść się do kwestii wysokości stawek – wyjaśnia prezydent Margielski.

Obecnie odpady są odbierane na podstawie umowy z podmiotem, który zajmował się ich wywozem również w 2021 roku. Nie jest to jednak aneks, a nowa umowa zawarta w trybie z wolnej ręki. W poprzedniej umowie była możliwość zastosowania takiego trybu.

SW

Oferty złożone na odbiór i zagospodarowanie odpadów

  1. Remondis Otwock Sp. z o.o. – 19 mln 327 tys. 903 zł 49 gr.
  2. Prezero Service Centrum Sp. z o.o. – 18 mln 554 tys. 242 zł 24 gr.
  3. RDF Sp. z o.o. (lider konsorcjum) – 19 mln 98 tys. 683 zł 64 gr.
  4. PROGRES Maciej Borowiecki – 16 mln 240 tys. 780 zł 76 gr.
  5. PARTNER SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SP.K. – 20 mln 935 tys. 292 zł 94 gr.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.