Pies utonął w jeziorze

Rezerwaty przyrody to ulubione miejsca osób, które cenią sobie spacery w leśnej ciszy. Wielu mieszkańców przyjeżdża tam z psami. Jedna z takich wędrówek zakończyła się tragicznie dla zwierzęcia, które pobiegło w las, zanim właścicielka zdążyła zapiąć mu smycz. Pies wpadł do wody przy bagnistym brzegu potorfowego jeziora. Zwierzę nie reagowało na wołania kobiety, która próbowała go ratować. Zamiast wrócić do brzegu, pies pobiegł po tafli lodu na środek jeziora, gdzie wpadł do lodowatej wody

AGNIESZKA JASKULSKA

Miłośnicy leśnych wędrówek z chęcią wybierają się na spacery do lasu, także do wyjątkowych miejsc, jakimi są rezerwaty przyrody, które znajdują się na obszarze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w tym również w powiecie otwockim. Niektórzy przyjeżdżają na spacer po terenach chronionych również ze swoimi psami, mimo że przepisy zabraniają wchodzenia ze sprzętami do rezerwatów, nawet tam, gdzie są wyznaczone szlaki, np. piesze, rowerowe czy konne.

Jednym z odwiedzanych rezerwatów przyrody jest Bagno Bocianowskie w gminie Celestynów. – Ten rezerwat przez wielu spacerowiczów jest traktowany trochę jak deptak, mimo że to teren chroniony – podkreśla Anna Nalazek, przewodniczka PTTK. Pani Anna opisała w mediach społecznościowych tragiczne zdarzenie, do którego doszło w niedzielę, 13 lutego po południu na Bagnie Bocianowskim. – Mały pies, który był bez smyczy, prawdopodobnie uciekł właścicielce z parkingu leśnego i pobiegł aż nad rozległe jezioro potorfowe, tzw. Gołe Bagno, które znajduje się w centralnej części rezerwatu – tłumaczy Anna Nalazek. – Piesek wpadł do wody przy bagnistym brzegu. Udało mu się wyjść po pniu drzewa. Być może był w szoku, bo zamiast wrócić na brzeg, pobiegł po cienkiej tafli lodu na środek jeziora i błąkał się z jednego krańca akwenu na drugi. Niestety, choć właścicielka wołała psa, ten nie reagował. Prawdopodobnie nie umiał wrócić na brzeg lub bał się ludzi, którzy spacerowali z psami wzdłuż brzegu jeziora – wyjaśnia pani Anna, która wezwała na pomoc straż pożarną. Jednak sytuacja pogorszyła się, zanim strażacy dotarli na miejsce. W pewnym momencie pies wpadł do dziury w tafli lodu. Zwierzę nie potrafiło samo się wydostać, a jego właścicielka nie była w stanie mu pomóc i bezradnie patrzyła, jak jej ukochany pupil tonie.

Na miejscu interweniowały OSP Kołbiel z łodzią oraz OSP Celestynów i JRG Otwock. Strażakom nie udało się uratować psa. Wydostali oni z wody martwe zwierzę, które przekazali zrozpaczonej właścicielce. – To było bardzo przygnębiające – podkreśla przewodniczka PTTK. – Chciałabym uświadomić wszystkim, którzy lubią leśne wędrówki, że do rezerwatów, także tych, które są udostępnione do zwiedzania, nie wolno wprowadzać psów, nawet na smyczy. Właścicielka zwierzęcia, które utonęło w jeziorze, dowiedziała się o tym za późno – przyznaje smutno pani Anna.

Leśnicy tłumaczą, że psy wolno biegające po rezerwacie nie tylko płoszą dzikie zwierzęta, lecz także niekiedy na nie polują i je zabijają. – Niektóre zwierzęta płoszy nawet zapach psa, który przechodzi ścieżką – wyjaśniają leśnicy. I dodają, że w każdym przypadku odpowiedzialność za taką sytuację ponosi właściciel psa, ponieważ to jego obowiązkiem jest dopilnowanie pupila i niewchodzenie z nim na teren rezerwatu przyrody (zakaz nie dotyczy psów asystujących osobom niepełnosprawnym).

Anna Nalazek przypomina, że przed wyprawą do rezerwatu należy sprawdzić, czy dany teren jest dopuszczony do zwiedzania, a jeśli tak, to na jakich warunkach.

 

Jakie rezerwaty znajdują się w powiecie otwockim?

 • Rezerwat Bocianowskie Bagno utworzony w 1982 r., obejmuje powierzchnię 70 ha. Chroni naturalne bory sosnowe porastające wydmy i międzywydmowe torfowiska z zarastającymi jeziorkami na zachód od wsi Bocian koło Celestynowa. Ostoja fauny.
 • Rezerwat Celestynowski Grąd utworzony w 1987 r., o powierzchni 8,35 ha. Obejmuje płat grądu przy skrzyżowaniu kolei Warszawa – Pilawa i szosy Dąbrówka – Kołbiel.
 • Rezerwat Czarci Dół utworzony w 1983 r., obejmuje 8,75 ha śródleśnych torfowisk na południowy zachód od wsi Zabieżki.
 • Rezerwat Na Torfach utworzony w 1977 r. (21 ha), położony w granicach administracyjnych Karczewa – na wschód od miasta. Obejmuje śródleśne torfowiskowe jeziorko (7 ha) i fragment lasu. Ostoja fauny.
 • Rezerwat Pogorzelski Mszar utworzony w 1987 r. (35 ha), obejmuje zalesione wydmy i zanikające torfowiska w granicach Otwocka, między Jabłonną a Pogorzelą.
 • Rezerwat Szerokie Bagno utworzony w 1984 r., obejmuje 77 ha torfowisk wysokich, borów bagiennych i wilgotnych między Osieckiem a Zabieżkami, na południe od rezerwatu Czarci Dół. Ostoja fauny.
 • Rezerwat Świder utworzony w 1978 r., obejmuje 41 km naturalnego, atrakcyjnego krajobrazowo biegu Świdra od wsi Dłużew do Świdrów Wielkich oraz 5 km ujściowego odcinka Mieni (238 ha).
 • Rezerwat Wymięklizna utworzony w 1996 r., obejmuje 63 ha leśnego uroczyska z bogatym gatunkowo podszytem, ostoją fauny na południe od drogi Sobienie-Jeziory – Osieck.
 • Rezerwat Wyspy Świderskie utworzony w 1999 r. Obejmuje fragment koryta Wisły z licznymi mieliznami, łachami i wyspami przy ujściu Świdra, to środowisko rzadkich gatunków ptaków.
 • Rezerwat Wyspy Zawadowskie utworzony w 1999 r. Położony na północ od rezerwatu Wyspy Świderskie, o podobnym charakterze.
 • Rezerwat Żurawinowe Bagno utworzony w 1994 r. dla ochrony niewielkich śródleśnych torfowisk na południe od Celestynowa, w pobliżu drogi Góra Kalwaria – Mińsk Mazowiecki (2,3 ha).

Źródło: https://www.powiat-otwocki.pl/info/zawartosc/175/

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.