Skończą ścieżkę w tym roku

Trwa budowa tzw. drugiej ścieżki rowerowej w Wiązownie. Projekt pn. „Rozwój systemu dróg rowerowych w gminie Wiązowna” ma zakończyć się już w tym roku. Wówczas gmina będzie mogła poszczycić się aż dwoma trasami dla rowerów przecinającymi ją ze wschodu na zachód i z północy na południe

BARBARA MICHAŁOWSKA

W ramach realizowanego projektu została już wykonana nakładka asfaltowa na ul. Dębowej i ul. Modrzewiowej w Wiązownie (strefa ruchu), ścieżka rowerowa na ul. Kąckiej, od ul. Modrzewiowej do ul. Słonecznej. Wpro-wadzono organizację ruchu wyznaczającą strefę ruchu na ul. Słonecznej w Wiązownie – informuje Tomasz Mielnicki, główny specjalista w Wydziale Inwestycji Urzędu Gminy Wiązowna.

W 2020 roku wybudowano liczący 690 metrów odcinek przy ul. Lubelskiej w Wiązownie (od ul. Polnej do ul. Boryszewskiej). Powstał ciąg pieszo-rowerowy z kostki betonowej (po wschodniej stronie drogi) i asfaltowa ścieżka rowerowa (po zachodniej stronie drogi). – Ponadto uzupełnieniem realizowanego projektu jest wybudowany w poprzednich latach ciąg pieszo-rowerowy w Dziechcińcu i Malcanowie, a także fragment ciągu pieszo-rowerowego w Gliniance – dodaje Tomasz Mielnicki.

W ubiegłym tygodniu (15 lutego) minął termin składania ofert na kolejny etap drogi dla rowerów – przebudowę ul. Duchnowskiej w Wiązownie i Duchnowie. Wpłynęły trzy oferty, które obecnie są rozpatrywane i oceniane. Wyłoniony wykonawca od momentu podpisania umowy będzie miał pięć miesięcy na budowę ścieżki.

Z kolei do końca maja powinny zakończyć się prace przy budowie czterech odcinków drogi. Pierwszy z nich to trasa o długości 1,26 km (ciąg pieszo-rowerowy lub ścieżka rowerowa) na ul. Pęclińskiej w Wiązownie i Duchnowie, od ul. Słonecznej do ul. Miętowej w Duchnowie. Drugi odcinek ma długość 1,6 km i biegnie fragmentem ul. Zamkowej, ul. Krótkiej w Pęclinie, ul. Dworskiej w Dziechcińcu do ul. Majowej w Dziechcińcu. Trzeci – o długości 1,6 km – znajduje się na ul. Armii Krajowej w Lipowie (od ul. Jasnej w Lipowie do ul. Łąkowej w Gliniance). Czwarty, realizowany obecnie etap, obejmuje drogę przy ul. Wawrzynieckiej w Gliniance oraz ul. Napoleońską w Gliniance, od istniejącego ciągu pieszo-rowerowego przy Ośrodku Zdrowia w Gliniance do ul. Wrzosowej w Gliniance. Jak mówi Tomasz Mielnicki, ze względu na warunki atmosferyczne, opady deszczu i śniegu, wysoki poziom wód gruntowych, sytuację epidemiczną w kraju, a także długi czas oczekiwania na niektóre materiały budowlane realizacja tych odcinków zakończy się prawdopodobnie w maju. Po wybudowaniu asfaltowe ciągi pieszo-rowerowe będą miały szerokość trzech metrów, a ścieżki rowerowe – dwóch metrów. Powstaną również indywidualne i publiczne zjazdy oraz elementy odwodnienia drogi.

W marcu gmina zamierza ogłosić przetarg na budowę ścieżki rowerowej na ul. Pęclińskiej w Duchnowie i ul. Zamkowej w Pęclinie, na odcinku od ul. Miętowej do posesji przy ul. Zamkowej 19, ciągu pieszo-rowerowego na ul. Mazowieckiej w Malcanowie oraz ul. Armii Krajowej, od ul. Kotliny w Malcanowie do ul. Jasnej w Lipowie.

Cały projekt zakłada wybudowanie prawie 10 km ścieżek i ciągów pieszo-rowerowych. Jego całkowita wartość to prawie 12 mln 400 tys. zł. Droga dla rowerów ma zostać ukończona jeszcze w tym roku.

Powstająca trasa prowadzi z Duchnowa przez Wiązownę, Pęclin do Dziechcińca. Tam połączy się z ciągiem pieszo-rowerowym prowadzącym do Malcanowa. Dalej ścieżka prowadzi przez Lipowo do szkoły podstawowej w Gliniance. Ta ścieżka przecina więc gminę Wiązowna z północy na południe. Jej północny kraniec łączy się z tzw. pierwszą ścieżką rowerową (ze wschodu na zachód), którą wybudowano trzy lata temu. Droga łączy gminę Wiązowna z gminą Halinów, prowadzi przez Duchnów, Stefanówkę, Boryszew i Wiązownę, a dalej do Józefowa. Ścieżka na terenie gminy Wiązowna ma niemal 10 km. Oprócz drogi dla rowerów wykonano m.in. chodniki, zatoki autobusowe oraz wjazdy i skrzyżowania z drogami publicznymi. „To pierwsza ścieżka rowerowa budowana u nas z takim rozmachem. Ścieżka, która – jak mówią rowerzyści – ma sens, bo pozwala wybrać się na wielokilometrową wyprawę. Nie urywa się nagle i daje poczucie bezpieczeństwa i komfortu” – zachwalali kilka lat temu inwestycję przedstawiciele urzędu gminy. Po wybudowaniu drugiej ścieżki miłośnicy jazdy na dwóch kółkach będą mogli udać się w jeszcze dłuższe wyprawy.

One thought on “Skończą ścieżkę w tym roku

  • 27 lutego 2022 o 05:34
    Permalink

    Ciekawy jestem kto w zimę będzie ją odśnieżał haha

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.