Solidarni z Ukrainą. Deklaracje pomocy i wyrazy wsparcia od samorządów

Rada Powiatu Otwockiego przyjęła stanowisko wyrażające solidarność z narodem ukraińskim. Wyrazy wsparcia dla Ukrainy przekazują także poszczególne samorządy

Sylwia Wysocka

Wobec agresji Rosji na Ukrainę w czwartek, 24 lutego Rada Powiatu Otwockiego podczas sesji podjęła stanowisko, w którym jednoznacznie wyraziła solidarność z narodem ukraińskim i swój stosunek do działań Federacji Rosyjskiej. Wypracowane wspólnie stanowisko brzmi:

„W imieniu mieszkańców Powiatu Otwockiego w obliczu rosyjskiej agresji na naszego najbliższego sąsiada – Ukrainę – wyrażamy swój sprzeciw wobec naruszenia jej integralności terytorialnej, a także solidarność z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi. Działania Federacji Rosyjskiej są nieusprawiedliwione i nieuzasadnione, a nade wszystko są naruszeniem prawa międzynarodowego. Burzą porządek i bezpieczeństwo Europy. Jako Powiat Otwocki od wielu lat współpracujemy z partnerami z Ukrainy, w szczególności z włodarzami Nowowołyńska, tworząc przyjazne relacje. Rozwijamy je w obszarze gospodarczym i kulturalnym. Inspirujemy się wzajemnie i wymieniamy doświadczeniami. Mając wspólne wartości, rozwijamy potencjał obu narodów i tworzymy mosty do efektywnej współpracy. Dlatego nie pozostajemy obojętni na krzywdę, która dotyka naszych przyjaciół. Powiat Otwocki wspiera prawo naszych sąsiadów do samostanowienia. Uważamy, że Ukraina jako niepodległe państwo ma prawo do rozwoju społecznego i gospodarczego, a jego obywatele do bezpiecznego i godnego życia. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec działań Federacji Rosyjskiej i przekazujemy wyrazy wsparcia i solidarności dla narodu ukraińskiego”.

Przyjęcie stanowiska było poprzedzone minutą ciszy upamiętniającą pierwsze ofiary wojny oraz relacją Ludmiły Sokolnickiej, pracownicy Starostwa Powiatowego w Otwocku, która jest Polką, ale urodziła się i wychowała na Ukrainie. – Przewodnicząca Rady Miasta Nowowołyńsk, z którym powiat otwocki ma podpisaną umowę o partnerstwie, Olena Shapoval prosi, by przede wszystkim mówić o tym, co się dzieje na Ukrainie, i że jest to dzieło Rosji – podkreśliła Ludmiła Sokolnicka.

Tego samego dnia, kilka godzin wcześniej, starosta Krzysztof Szczegielniak zwołał posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego przedstawiciele wszystkich gmin powiatu wyrazili chęć organizacji pomocy dla Ukrainy.

Samorządy także dają wyraz solidarności z Ukrainą i potępiają działania ze strony Rosji i jej przywódcy Władimira Putina. Prezydent Otwocka Jarosław Margielski na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych w czwartek, 24 lutego opublikował deklarację: Otwock solidarny z Ukrainą. „Napływające informacje o haniebnym ataku Rosjan na Naród Ukraiński są spełnieniem najczarniejszych scenariuszy. Z niepokojem obserwuję postępującą inwazję wojsk rosyjskich na terytorium naszych wschodnich Sąsiadów, będącą ogromną tragedią dla Ukraińców oraz ważnym ostrzeżeniem dla całej społeczności międzynarodowej” – napisał prezydent Margielski, zapewniając, że władze Otwocka pozostają w stałym kontakcie z wojewodą mazowieckim i w razie konieczności oferują wsparcie i pomoc. W geście solidarności z Ukrainą tego samego dnia centrum Otwocka zostało podświetlone na niebiesko-żółto, a władze miasta wystosowały list do władz miasta partnerskiego – Szumska. „Wierzę, że morale i duch w Narodzie Ukraińskim będą mocne jak nigdy” –  podkreślił prezydent Otwocka.

Burmistrz Karczewa Michał Rudzki również za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelował o modlitwę za Ukrainę i jej obywateli.  „Wszyscy jesteśmy poruszeni tym, co dzieje się u naszych wschodnich Sąsiadów na Ukrainie. Na naszych oczach rozpoczęła się wojna, która już zbiera swoje żniwo w postaci śmierci niewinnych ludzi. Jako Gmina Karczew przekazaliśmy wojewodzie gotowość do wsparcia w pomocy humanitarnej dla uchodźców w postaci udostępnienia gminnych obiektów na potrzeby noclegowe i bytowe” – poinformował burmistrz Rudzki.

W piątek, 25 lutego w mediach społecznościowych i na stronie urzędu miasta burmistrz Józefowa Marek Banaszek również przekazał słowa otuchy dla obywateli Ukrainy i zaproponował pomoc. “Spodziewamy się, że część Ukrainek i Ukraińców mieszkających w Józefowie sprowadzi do naszego miasta swoje rodziny. Z myślą o nich uruchamiamy punkt koordynujący sąsiedzkie wsparcie i pomoc rzeczową. Osoby przyjmujące uchodźców z Ukrainy, znające ich konkretne potrzeby, mogą zgłaszać listę niezbędnych im rzeczy na adres ukraina@jozefow.pl. Miasto będzie kojarzyć potrzebujących i darczyńców oraz udostępniać powierzchnię magazynową” – poinformował burmistrz.

Deklaracje dotyczące przyjęcia ewentualnych uchodźców padły także podczas wspomnianego posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. – To jest sprawa rządowa i wojewody, ale nasze Biuro Zarządzania Kryzysowego pracuje nad tym w porozumieniu z gminami – relacjonował starosta Szczegielniak podczas sesji. – Powiat wskazał miejsce, które mogłoby przyjąć ok. tysiąca osób. Dalsze działania będą podejmowane na bieżąco w miarę potrzeb – podkreślił.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.