Zapowiedzi kulturalne 25 lutego – 3 marca

OTWOCK

Idą na żywioł

Kolejne spotkanie z improwizowanym teatrem satyrycznym odbędzie się w najbliższy piątek, 25 lutego w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza

Grupa ImproWiza, zrzeszona wokół projektu Wieczór Hitów Improwizowanych, przygotowała show pod tytułem „Pociąg osobowy linii SKM z Warszawy Zachodniej do Otwocka przyjedzie z opóźnieniem około miliona min. Opóźnienie pociągu może ulec zmianie. Za opóźnienia pociągu przepraszamy”. Przed nami spektakl krótkich gier improwizowanych, które są inspirowane historiami z pociągów, m.in. na linii Warszawa Zachodnia – Otwock. Zgodnie z regułami będzie on tworzony na żywo, bez scenariusza. Scena jest otwarta dla odważnych. Każdy z widzów będzie mógł spróbować na niej swoich sił. Wstęp jest wolny, bezpłatne wejściówki są do odbioru w kasie teatru lub online.

Teatr Miejski im S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, piątek, 25.02, godz. 20, wstęp wolny

Rockowy koncert

W piątek, 25 lutego w Klubie Smok zagrają zespoły Insekt i Transgresja. Ten drugi będzie promował najnowszy album zatytułowany „Goliat”

Śląska Transgresja gra energetycznego, psychodelicznego rocka. Podczas koncertów grupa dba nie tylko o wrażenia słuchowe, lecz także wzrokowe. Każdy występ to klimatyczny show z przykuwającą oczy oprawą wizualną. Muzycy grają od sześciu lat na scenach klubowych i festiwalowych, pojawili się także w telewizyjnym show „Mam talent!”. Ich pierwszy album „Brak równowagi” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i krytyków muzycznych. Teraz ruszyli z promocją kolejnego krążka „Goliat”.

W piątek na klubowej scenie wystąpi również śląskie trio Insekt, które też łączy różne muzyczne klimaty. W ich muzyce odnajdziemy grunge z lat 90., hałaśliwy punk, rock alternatywny i gitarowe solówki heavymetalowe.

Klub Smok, piątek, 25.02, godz. 19, bilety

Impreza na orientację

PTTK w Otwocku zaprasza w sobotę, 26 lutego na „Zimowe poszlaki”, czyli rajd na orientację. To okazja do dobrej rodzinnej zabawy na łonie natury

Imprezy na orientację polegają na poszukiwaniu punktów ukrytych w terenie za pomocą kompasu i map przygotowanych przez organizatora. Dotarcie do punktów trzeba potwierdzić, np. perforując karty gry specjalnymi dziurkaczami. Bazą sobotniego rajdu będzie siedziba Klubu Smok. Przygotowane są trzy trasy: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych. Wszystkie prowadzą po terenie leśnym i częściowo miejskim, o bardzo różnorodnym ukształtowaniu i zalesieniu, miejscami może być podmokło. Trasy liczą ok. 3-4 km i mają dwa etapy. Zawodnicy będą startowali od godz. 10. Zgłaszać można się do czwartku, 24 lutego za pomocą formularza elektronicznego na stronie http://www.orienteering.waw.p1. Udział w tej pierwszej imprezie nowego PTTK jest bezpłatny.

Klub Smok, ul. Warszawska 11/13, sobota, 26.02, godz. 10-17

Rozmowy o literaturze i kotach

Dyskusyjny Klub Książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej zbierze się ponownie w poniedziałek, 28 lutego

Tematem najbliższego DKK będą „Opowieści o kotach”. Ci czworonożni towarzysze człowieka są udomowieni od tysiącleci, ale nie stracili całkiem swojej dzikiej natury. Mają osobowość i potrafią zapisać się w historii, tak jak np. kocur Stubbs, który wygrał wybory na burmistrza miasteczka na Alasce, albo kotka Félicette, która jako pierwsza przedstawicielka swojego gatunku poleciała w kosmos.

MBP, ul. Andriollego 45, poniedziałek, 28.02, godz. 16.30, wstęp wolny

 

CELESTYNÓW

Wspólne wędrowanie

Wycieczka piesza po Zabieżkach i okolicy to niedzielna propozycja PTTK w Otwocku

Trasa wiedzie z Zabieżek przez Ponurzycę do Chrosny, ma 16,5 km i potrwa ok. sześciu godzin. Jest w linii, a zatem start i meta są w różnych miejscach. Po drodze zobaczymy: rezerwat Szerokie Bagno, taras polodowcowy, las sosnowy, wiatraczek w przysiółku Papizy, pomnikowe dęby, strumień ślepota, Ponurzycę i trochę architektury drewnianej. Wycieczka jest bezpłatna, poprowadzi ją Robert Stępień.

Zbiórka przy PKP Zabieżki, niedziela, 27.02, godz. 9

JÓZEFÓW

Artystyczna awangarda

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w piątkowy wieczór do willi Balbinów na kolejne spotkanie poświęcone sztuce współczesnej

Cykl „Od awangardy do flashmoba” prowadzi Agnieszka Sural – historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka i producentka. Drugie spotkanie, zatytułowane „Polscy koloryści, czyli Polacy w Paryżu”, będzie poświęcone jednemu z najbardziej popularnych nurtów w sztuce przedwojennego dwudziestolecia. Swoimi wykładami o sztuce współczesnej autorka chce przybliżyć ją odbiorcom nieobytym z tą materią. Sztuka współczesna budzi często skrajne, negatywne emocje z powodu jej nierozumienia. Dawna dyrektor warszawskiej „Zachęty” Anda Rottenberg powiedziała, że „Każdy widzi to, co wie”. Dzięki spotkaniom w MOK-u możemy wiedzieć i widzieć więcej.

Willa Balbinów, ul. Wyszyńskiego 11, piątek, 25.02, godz. 18, wstęp wolny

 

Z delty Missisipi nad Świder

Zespół Super Dixi Band wystąpi w Miejskim Ośrodku Kultury z programem „Ten stary, dobry jazz”. Będzie to sobotni koncert na zakończenie karnawału

Super Dixi Band to warszawski zespół tworzony przez weteranów tradycyjnego jazzu. Nazwa zespołu nawiązuje do dixielandu, tradycyjnego stylu jazzowego, który narodził się na początku XX wieku w Nowym Orleanie. Liderem kwintetu jest 75-letni klarnecista Andrzej Bigolas, który karierę zaczynał w 1962 roku w słynnym Harlem Jazz Band. Towarzyszy mu wciąż zachwycający grą 80-letni trębacz Stefan Woźniakowski. Skład uzupełniają nieco młodsi koledzy: Krzysztof Marszałek na banjo, Stanisław Pietrzyk na perkusji i Florian Ciborowski na kontrabasie.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 26.02, godz. 18, bilety 20 zł

 

KARCZEW

Spotkanie i warsztaty dla dzieci

Paleontolog Tomasz Sulej będzie gościem Centrum Kultury i Sportu w Celestynowie w sobotę, 26 lutego, gdzie opowie o życiu dinozaurów. Odbędą się także warsztaty plastyczne

          Dr hab. Tomasz Sulej jest mieszkańcem Józefowa, a także pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Specjalizuje się w badaniu ewolucji archozaurów i płazów żyjących przede wszystkim w karbonie, permie i triasie. W 2005 roku opisał odkryty na Śląsku nowy gatunek rauizucha – praprzodka krokodyli, który znamy jako Polonosuchus silesiacus. Naukowiec promuje paleontologię wśród najmłodszych. Niedawno ukazała się jego książka „Gdy na Ziemi żyły dinozaury”, w której opisał m.in. odkryte dawne płazy i gady z terenu obecnej Polski. Podczas spotkania w Karczewie Tomasz Sulej opowie o wielu ciekawostkach, m.in. Smoku Wawelskim, który jest nie tylko bohaterem legendy. Po pogadance o życiu dinozaurów uczestnicy wspólnie zrobią dinozaurowe maskotki.  

Centrum Kultury i Sportu, ul. Widok 2, sobota, 26.02, godz. 15, wstęp 20 zł

 

KOŁBIEL

Opowieści o Urzeczu

Jeszcze do końca lutego w kołbielskiej bibliotece można oglądać wystawę zorganizowaną dzięki uprzejmości Wawerskiego Centrum Kultury. W piątek, 25 lutego odbędzie się też wykład doktora Łukasza Maurycego Stanaszka

          Urzecze to teren leżący na zalewowym i częściowo nadzalewowym tarasie północnej części Doliny Środkowej Wisły, w całości znajdujący się w województwie mazowieckim. Było ono dobrze znane XIX-wiecznym etnografom, ale w kolejnym stuleciu zainteresowanie tym mikroregionem etnograficznym zanikło i został on gruntownie opisany dopiero w 2012 roku przez otwockiego badacza. To on sprawił, że zanikająca spuścizna kulturowa Urzecza przeżywa teraz renesans, a w ludziach na nowo zrodziło się poczucie tożsamości, dzięki której zapuszczają tu korzenie.

Urząd Gminy Kołbiel, ul. Szkolna 1, piątek, 25.02, godz. 17, wstęp wolny

WIĄZOWNA

Bohaterowie roku 1863

W środę, 2 marca GOK zaczyna obchody Dnia Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego

Świętowanie podzielono na cztery spotkania. Pierwsze, zaplanowane na 2 marca, odbędzie się w Szkole Podstawowej w Gliniance, gdzie odbędą się warsztaty historyczno-artystyczne „Wielka historia 1863 roku widziana przez pryzmat małych miejscowości”. Nazajutrz, 3 marca, zostanie uczczona rocznica potyczki oddziału Ziemomysła Kuczyka pod Porębami. Symboliczne obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 10.45 przy kapliczce w Porębach. Po południu można będzie wybrać się do GOK-u na spotkanie historyczno-krajoznawcze „Powstanie Styczniowe na terenie gminy Wiązowna” – start o godz. 16. Obchody będą kontynuowane 12 i 13 marca.

GOK, ul. Lubelska 53, http://www.gok-wiazowna.pl

WAWER

W krainie Zeusa

Warsztaty teatralno-plastyczne Hop Siup – scenerię do bajki zrób odbędą się w niedzielę w Radości. Tym razem tematem są mity greckie

Na rodzinnych warsztatach uczestnicy stworzą tradycyjny teatr antyczny z animowanymi lalkami. Do ich wykonania użyją naturalnych materiałów: piasku, patyków, kamyków. Będzie to zatem teatr ekologiczny. Projekt Hop Siup, stworzony przez Izę Toroniewicz, został nagrodzony w 2019 roku Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej.

WCK Filia Radość, ul. Powojowa 2, niedziela, 27.02, godz. 12, wstęp 10 zł

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.