Jak lepiej uczyć nasze dzieci? Pierwsza debata o otwockiej edukacji

Bardzo ciekawa debata poświęcona otwockiej edukacji odbyła się w piątek, 25 lutego w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku. W spotkaniu wzięli udział dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice, uczniowie i zaproszeni gości

Debatę zatytułowaną „Jakiej edukacji potrzebujemy dla naszych uczniów?” zorganizowała Oświata Miejska w Otwocku we współpracy ze stowarzyszeniem ORKE. Realizuje ono projekt EDU Kompas wspierający rozwój edukacji lokalnej. Teza brzmi następująco: szkolnictwo, mimo nowych narzędzi, w swoich podstawowych zasadach jest takie jak w XIX wieku, gdy powstawało. Świat w tym czasie ogromnie się zmienił i zmiany są też potrzebne w edukacji.

Piątkowe spotkanie miało ciekawy przebieg. Przy pięciu stołach zgromadzono pięć różnych grup interesariuszy: kierownictwo szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Otwocka, nauczycieli, uczniów, rodziców oraz gości, takich jak przedstawiciele policji, władz miasta czy powiatu. Wszystkie grupy musiały odpowiedzieć na te same pytania:

  1. Co nasze szkoły powinny przestać robić?
  2. Co nasze szkoły powinny zacząć robić?
  3. Czego nasze szkoły powinny robić mniej?
  4. Czego nasze szkoły powinny robić więcej?
  5. Co nasze szkoły powinny robić inaczej?

Po burzy mózgów każda grupa przekazywała swoje wnioski, np. takie, by: nie zadawać na weekendy prac domowych, robić mniej niezapowiedzianych kartkówek, wprowadzić naukę praktycznych umiejętności technicznych, takich jak robienie kanapek czy posługiwanie się podstawowymi narzędziami, zwiększyć pomoc psychologiczną i pedagogiczną, położyć większy nacisk na naukę języków obcych, przy ocenie pracy traktować uczniów indywidualnie, a nie według jednego schematu.

Teraz te informacje zostaną przeanalizowane i podsumowane, a wnioski trafią do szkół ze wskazaniem, które zmiany i jak warto wprowadzać. Wygląda to bardzo obiecująco. Warto zaznaczyć, że to było pierwsze, ale nie ostatnie takie spotkanie. Będą one powtarzane po to, by poprawić standardy nauczania w otwockich szkołach. Są też okazją do bezcennej wymiany doświadczeń między szkołami. Wnioski z piątkowej debaty poznamy już w tym tygodniu.

Przemek Skoczek

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.