WOT wspierają uchodźców 

Wojska Obrony Terytorialnej z Mazowsza wydzieliły Grupę Wsparcia Relokacji Uchodźców. Dodatkowo od kilku dni terytorialsi z Grójca wspierają władze samorządowe w tworzeniu miejsc noclegowych dla uchodźców.  

fot. 6 Mazowiecka Brygada OT

Na terenie województwa mazowieckiego powstają punkty, w których po przekroczeniu polskiej granicy uchodźcy z Ukrainy będą mogli zostać zakwaterowani. Jedno z takich miejsc na terenie powiatu piaseczyńskiego od kilku dni tworzą żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.  Wspierają ich także żołnierze WOT z powiatu otwockiego.

– Wszyscy czujemy potrzebę wsparcia naszych wschodnich sąsiadów. We współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi oraz organizacjami ochotniczymi m.in. Piaseczyńskim WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria, ramię w ramię przygotowujemy miejsca noclegowe dla ukraińskich uchodźców – mówi mjr Artur Boruta, dowódca 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca, dodając: – Nasi żołnierze rozkładają łóżka polowe, koce, poduszki, inny zajmują się terenem wokół budynków. Jesteśmy gotowi na podjęcie kolejnych działań, aby żadna osoba uciekająca z terenów objętych konfliktem nie musiała martwić się o nocleg.  

Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców 6MBOT 

Celem działania grupy jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. 

W skład grupy weszli żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi. 

Polacy coraz częściej zadają sobie pytanie jak mogą pomóc żołnierzom walczącym w obronie Ukrainy? Jednym z elementów umacniania ich morale i motywacji do walki jest zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom – rodzinom i bliskim walczących żołnierzy. Żołnierze WOT będą wspierać wojewodów i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom ogarniętej wojną Ukrainy. 

fot. 6 Mazowiecka Brygada OT

opr. Sen

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.