Bezpłatna pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z szeroko zakrojoną akcją pomocową dla Ukraińców na terenie Polski wydał zalecenia dla lekarzy. Mogą oni przyjmować uchodźców, a wizyta zostanie rozliczona przez funduszNFZ spodziewa się, że wielu Ukraińców, którzy docierają do Polski, może potrzebować pomocy medycznej. Problemy zdrowotne mogą być związane z ranami, wyczerpaniem długą podróżą, oczekiwaniem na granicy, czy nawet prozaicznym przeziębieniem czy kontuzjami. Obywatele Ukrainy, którzy legalnie przybyli na teren Polski w związku z agresją Rosji (potrzebne jest zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy – doprecyzowuje NFZ) mogą skorzystać z pomoc lekarzy rodzinnych, specjalistów czy szpitali. Świadczenia te rozliczy NFZ. Szczegółowe, specjalistyczne przepisy są jeszcze w fazie opracowywania, jednak z pomocy lekarskiej można korzystać już teraz.

opr. Sen

Pacjent z Ukrainy. Jak powinny zachować się placówki medyczne?

Trwa przygotowanie specjalnych rozwiązań prawnych, ale gdy do przychodni lub szpitala trafi pacjent z Ukrainy, lekarze już teraz:

 • nie powinni odmawiać mu pomocy,
 • nie powinni odsyłać pacjenta do innego świadczeniodawcy,
 • nie powinni domagać się od niego zapłaty za udzielone świadczenia i nie powinni wystawiać za nie faktur,
 • powinni ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu i/lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną RP (za nfz.gov.pl)

 

2 komentarze do “Bezpłatna pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

 • 3 marca 2022 o 08:23
  Permalink

  Polakowi w czasie pokoju odmawia się leczenia bo…nie ma pieniędzy?
  Buduje się mur na granicy z Białorusią, żeby ograniczyć napływ emigrantów bo…to zemsta Łukaszenki?
  Odmawia się Angeli Merkel przyjęcia uchodźców z Afryki bo…to nieroby?
  Jeszcze dwa tygodnie temu walczono z covidem bo…zatrzyma nas wykończy?
  Dziś leczy się Ukraińców, przyjmuje uchodźców i nie słychać nic o covidzie bo… Polska to cudowny kraj, który wkoło pomaga a sam ze sobą poradzić sobie nie umie?
  Teraz wszyscy jesteśmy tacy cudowni a normalnie Polak Polakowi wilkiem?
  Ktoś wie jak to jest?

  Odpowiedz
 • 5 marca 2022 o 23:11
  Permalink

  Miałem maksymalnie 40,5 stopnia gorączki przez 9 dni około 39,5. Dodatkowo niskie natlenowanie krwi spadało poniżej 90. Czyli miałem też koronkę a tym samym kwarantannę. Nie mogłem dojść do kibla. Odmówiono mi wszelkiej pomocy w tym konsultacji telefonicznej z moją przechodnią w Słupsku na ulicy Łokietka. Nie dostałem leków nie dostałem żadnej pomocy. Powoli sobie umierałem stając się coraz bardziej siny na całym ciele. A przepraszam – wypożyczono mi pulsoksymetr. Ale przeżyłem i DODAM ŻE Dalej PŁACĘ JEBANE PODATKI JAKO OSOBA ZATRUDNIONA NA PODSTAWIE UMOWY O PRACE.A teraz słyszę, że od osoby płacącej podatki będzie ważniejszy Ukrainiec nie odprowadzający, najmniejszego centa to mnie moja piękna Polska krew zalewa. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.