NCBJ uczestniczy w unikalnym projekcie

Nowy projekt, w który zaangażowało się Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Otwocku-Świerku, ma szansę przybliżyć nam historię ewolucji wszechświata. Jest on realizowany wspólnie z Uniwersytetem Tokijskim i Organizacją Badań Akceleratorów Wysokich Energii – KEK

PRZEMEK SKOCZEK

Międzynarodowy projekt naukowo-badawczy polega na budowie potężnego detektora Hyper-Kamiokande, który powstaje w japońskim mieście Hida i ma być gotowy w 2027 roku. Zostanie on wyposażony w nowo opracowane fotodetektory o wysokiej czułości. Celem projektu jest wyjaśnienie Teorii Wielkiej Unifikacji i dostarczenie informacji o historii ewolucji wszechświata. Naukowcy badają tam m.in. rozpad protonów i obserwują neutrina pochodzące z wybuchów supernowych.

Brzmi to dość… kosmicznie. I takie jest. Naukowcy zakładają, że wszechświat, w tym nasza galaktyka, składa się w większości z nieznanej nam jeszcze ciemnej energii i ciemnej materii. Próbę wykrycia śladów tej ostatniej podjął m.in. japoński eksperyment. W Hida działa już teleskop neutrinowy Super-Kamiokande o masie całkowitej 50 tys. ton i wysokości 10-piętrowego bloku. Jest to niezwykła infrastruktura badawcza znajdująca się kilometr pod ziemią w starej kopalni. Nowy detektor Hyper-Kamiokande ma mieć całkowitą masę osiem razy większą niż poprzednik i znacznie większe możliwości badawcze.

Aż 90 krajów wyraziło zainteresowanie udziałem w tym projekcie. Polska jest pierwszym, który podpisał porozumienie. W tym celu powołano Polskie Konsorcjum Hyper-Kamiokande, które tworzy dziewięć instytucji naukowych, m.in. Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Jagielloński i otwockie NCBJ będące głównym koordynatorem działań. Zadaniem polskich specjalistów jest m.in. stworzenie kilkuset fotodetektorów i systemów odczytu ich danych oraz opracowanie, produkcja i instalacja liniowego akceleratora elektronów, który będzie budowany właśnie w Otwocku.

Na koniec warto dodać, że badania nad neutrinami prowadzone w Japonii przyniosły naukowcom już dwie Nagrody Nobla. W 2002 roku otrzymali ją Amerykanin Raymond Davis Jr. i Japończyk Masatoshi Koshiba za detekcję kosmicznych neutrin, a w 2015 roku – Japończyk Takaaki Kajita i Kanadyjczyk Arthur B. McDonald, którzy odkryli oscylację neutrin. Być może kolejne badania, przy udziale naszych naukowców, też kiedyś zostaną docenione przez Szwedzką Akademię.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.