Przedszkola i żłobek jeszcze w tej kadencji?

Czy jeszcze w trakcie obecnej kadencji samorządowej w Otwocku rozpocznie się budowa nowych placówek oświatowych – przedszkola naprzeciwko Wioski Szwajcarskiej po wschodniej stronie torów kolejowych i przedszkola ze żłobkiem w pobliżu osiedla Morskie Oko? Prezydent Otwocka mówi o takich planach i zaznacza, że realizację przyspieszyłoby dofinansowanie z „Polskiego Ładu”

W 2019 roku pisaliśmy o planach budowy przedszkola modułowego, które miało stanąć na działce należącej do miasta u zbiegu ulic Reymonta i Piłsudskiego. Do nowej placówki miały być przeniesione dzieci z Przedszkola nr 10, ale plany pokrzyżowały perypetie z wykonawcą, który nie wywiązał się ze zobowiązań. Podczas sesji rady miasta w środę, 23 lutego prezydent Otwocka został zapytany o losy modułowego przedszkola po wschodniej stronie torów kolejowych. Jarosław Margielski zapowiada, że mimo komplikacji sprawa budowy przedszkola naprzeciwko Wioski Szwajcarskiej jest otwarta.

– Jeśli chodzi o budowę modułowego przedszkola, to niestety trafiliśmy na wykonawcę, który nie wywiązał się z zawartych zobowiązań. Sprawa utknęła na drodze sądowej. Nie rezygnujemy jednak z budowy tego obiektu – poinformował prezydent Margielski. – Przedszkole modułowe miało kosztować do 2 mln zł. Obecnie budowa nowego przedszkola modułowego, kontenerowego lub modułowego w konstrukcji żelbetowej to koszt rzędu 4-6 mln zł. Nie chciałbym obecnie angażować w tak duże zadanie inwestycyjne środków miasta jako jedynego źródła finansowania. Czekamy na ogłoszenie kolejnych naborów do „Polskiego Ładu”, w ramach którego są możliwości złożenia wniosków o dofinansowanie również takich zadań – podkreślił.

Prezydent przypomniał także, że miasto ma w planach nie tylko budowę przedszkola przy ul. Reymonta naprzeciwko Wioski Szwajcarskiej, lecz także budowę żłobka i przedszkola po drugiej stronie miasta, przy ul. Ługi, w pobliżu osiedla Morskie Oko. – Dwa przedszkola i żłobek to są cele, które powinniśmy wkroczyć w fazę realizacji jeszcze w tej kadencji. W przypadku żłobka czekamy na możliwość aplikacji w programie, który będzie realizowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W przypadku przedszkoli pozostaje „Polski Ład” – dodał prezydent. Podkreślił jednak, że w najbliższym naborze miasto ubiega się o pieniądze na inne cele, tzn. budowę basenu oraz budowę i modernizację dróg. – Po realizacji tych priorytetowych zadań w kolejnym naborze będą brane pod uwagę takie inwestycje jak budowa przedszkola. Według nieoficjalnych informacji kolejny nabór może zostać ogłoszony w połowie roku – zaznaczył Jarosław Margielski.

SW

One thought on “Przedszkola i żłobek jeszcze w tej kadencji?

 • 4 marca 2022 o 13:24
  Permalink

  Niedawno było tu o remoncie parkingu przy Liceum. Koszt koło 2 mln zł. Po remoncie mieści się tam kilka samochodów więcej. Stać nas.
  A jeśli chodzi o przedszkole, gdzie jest dużo więcej dzieci niż samochodów na parkingu – Prezydent nie chce angażować środków miasta powyżej 2 mln. No bo nowe przedszkole nie powinno kosztować miasta więcej niż remont parkingu.
  Coś jest nie tak z priorytetami.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.