Radni odwołali radnego

Podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się w czwartek, 24 lutego, doszło do bezprecedensowego zdarzenia w Radzie Miasta Otwocka. Radni podjęli uchwałę o wygaśnięciu mandatu Dariusza Piętki. Powodem ma być utrata prawa wybieralności radnego. Według ustaleń specjalnej komisji radny nie mieszka na terenie Otwocka. Dariusz Piętka nie odniósł się do zarzutów

SYLWIA WYSOCKA

W środę, 23 lutego na posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji radni opiniowali projekt uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Dariusza Piętki. Zgodnie z Kodeksem wyborczym prawo wybierania do rady gminy ma osoba, która m.in. stale mieszka na terenie tej gminy. Jednocześnie kodeks mówi o tym, że wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku utraty prawa wybieralności, czyli np. gdy przestaje on zamieszkiwać na terenie gminy, w której sprawuje mandat. W takich przypadkach wygaśnięcie mandatu stwierdza rada gminy.

W odniesieniu do radnego Dariusza Piętki w uzasadnieniu do projektu uchwały, pod którym podpisał się wiceprezydent Otwocka Paweł Walo, napisano: „W dniu 7 sierpnia 2021 r. Pan Dariusz Piętka w związku ze zmianą miejsca prowadzenia działalności gospodarczej oraz sytuacją osobistą zmienił miejsce zamieszkania – poza teren Otwocka”. W uzasadnieniu uchwały nie ma mowy o tym, na jakiej podstawie rada dokonała takiego stwierdzenia. Z wyjaśnień wynika, że takie przekonanie jest oparte na doniesieniach sąsiadów i ustaleniach komisji, która badała sprawę.

Istotnym elementem w tej sprawie jest przepis mówiący o tym, że w zaistniałym przypadku przed podjęciem uchwały o wygaśnięciu mandatu należy umożliwić radnemu złożenie wyjaśnień. Tymczasem radny Dariusz Piętka przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Przewodniczący komisji skarg, wniosków i petycji Andrzej Gurdziel poinformował, że Dariusz Piętka już wcześniej sygnalizował, że ze względu na stan zdrowia nie jest w stanie uczestniczyć w posiedzeniach. Z tego powodu radni z komisji w większości uznali, że odraczają wydanie opinii na temat projektu uchwały do czasu ustania zwolnienia lekarskiego radnego.

Tu jednak pojawiła się komplikacja związana z terminami. Rada miasta  powinna procedować uchwałę o wygaśnięciu mandatu w terminie do miesiąca od czasu, gdy pojawiła się informacja o utracie prawa wybieralności, czyli jeszcze w lutym. Zwolnienie radnego Piętki trwa do marca. Mimo stanowiska komisji projekt uchwały znalazł się w porządku obrad nadzwyczajnej sesji rady miasta zwołanej na czwartek, 24 lutego. Przed głosowaniem radny Dariusz Piętka nadal nie złożył wyjaśnień. Wobec tego część radnych uznała głosowanie nad sprawą radnego za co najmniej kontrowersyjne. – Czy jest dowód na to, że radny nie zamieszkuje tutaj? – dopytywała m.in. radna Małgorzata Rock. – My takiego dowodu nie mamy. Uznaliśmy na komisji, że powinniśmy poczekać do zakończenia zwolnienia lekarskiego radnego, żeby miał on prawo wytłumaczyć się przed swoimi wyborcami – podkreślała radna.

Mimo zdań sceptycznych głosowanie nad wygaszeniem mandatu radnego zostało przeprowadzone. Za przyjęciem uchwały głosowali: Urszula Golińska, Radosław Kałowski, Jakub Kosiński, Marcin Kraśniewski, Arkadiusz Krzyżanowski, Monika Kwiek, Magdalena Nowak, Jarosław Łakomski, Stanisław Stanaszek i Mariusz Strawiński. Przeciwko byli: Andrzej Gurdziel, Marcin Michalczyk i Małgorzata Rock. Od głosu wstrzymali się: Joanna Chmielewska, Wojciech Dousa, Andrzej Kobus, Ireneusz Wojtasik. Radny Ireneusz Paśniczek odmówił udziału w głosowaniu.

Przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek jest zobowiązana przekazać komisarzowi wyborczemu uchwałę o wygaszeniu mandatu radnego Piętki niezwłocznie po jej podjęciu przez radę. Wiceprezydent Paweł Walo podczas sesji powiedział, że „droga odwoławcza jest otwarta, więc jeżeli radny będzie uważał, że uchwała jest podjęta nie tak, jak trzeba, będzie mógł z tego skorzystać”.

Nie udało się nam porozmawiać bezpośrednio z Dariuszem Piętką. Jednak w jego imieniu skontaktowała się z „Linią” reprezentująca go kancelaria prawna, która poinformowała, że radny skorzysta z drogi odwoławczej.

One thought on “Radni odwołali radnego

  • 6 marca 2022 o 09:31
    Permalink

    Skoro Rada Miasta Otwocka dała przykład tworząc precedens, to może i inne rady pójdą jej śladem. W takiej na przykład Radzie Dzielnicy Praga Południe zasiada pan Krzysztof Wysocki -PiS (zbieżność nazwisk nieprzypadkowa). Od lat mieszkaniec Otwocka, czerpiący z tego tytułu profity. Co oczywiście nie przeszkadza mu pełnić mandat radnego w innej miejscowości. Za prawdę prawe to i sprawiedliwe.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.