Gdy zawyje syrena

Od jakiegoś czasu niektórzy mieszkańcy skarżą się na głośne alarmy Ochotniczej Straży Pożarnej. Syreny mogą denerwować – zwłaszcza tych, którzy mieszkają w pobliżu jednostki. Jednak u uchodźców z Ukrainy mogą one wzbudzać strach

Syreny Ochotniczej Straży Pożarnej są informacją dla druhów, czyli strażaków ochotników, by jak najszybciej stawili się w jednostce. Alarm jest włączany zaraz po przyjęciu zgłoszenia np. o pożarze czy wypadku drogowym. W takich sytuacjach bardzo często zagrożone jest ludzkie życie czy zdrowie, więc liczy się każda sekunda.

Mieszkańcy często pytają, czy sygnał musi być tak głośny. Tak, to jest konieczne. Co prawda poza syreną członków OSP o akcji informuje się także za pomocą SMS-ów, ale stanowią one tylko uzupełnienie komunikatu, jakim jest donośny dźwięk syren. SMS-y nie zawsze są skuteczną formą komunikacji – telefon może się rozładować, można go zgubić lub po prostu druh może odczytać wiadomość dopiero po pewnym czasie, ale dźwięku syren raczej nie da się nie usłyszeć. Chodzi przede wszystkim o to, by strażak od razu dowiedział się, że jest potrzebny. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia naprawdę liczy się każda minuta. Bezpieczeństwo ludzi nie może zależeć od tego, czy ktoś odczyta powiadomienie w telefonie od razu czy po kwadransie.

Sygnał alarmowy dla strażaków ochotników trwa około trzech minut. Zazwyczaj składa się z ciągłych, 30-sekundowych dźwięków następujących po sobie w trzech odstępach. Głośne i charakterystyczne sygnały są normą w funkcjonowaniu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Jak tłumaczy ogniomistrz Bartłomiej Baran z wydziału operacyjnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, dla nas to jest oczywiste, jednak u uchodźców z Ukrainy dźwięk syreny może wywołać strach. Strażacy apelują więc do mieszkańców, żeby informowali tych, którzy niedawno przybyli do Polski, że sygnały alarmowe OSP nie są powodem do niepokoju. Należy jednak pamiętać, że każdy, kto słyszy dźwięk syreny, powinien zwrócić uwagę na to, co dzieje się dookoła.

KW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.