Szkoła coraz bliżej

Zapowiadana od lat ogromna inwestycja polegająca na rozbudowie i modernizacji Szkoły Podstawowej w Starej Wsi staje się coraz bardziej realna. Wkrótce gmina złoży wniosek o pozwolenie na budowę na część budowlano-architektoniczną. Na ukończeniu jest też przygotowywanie projektu rozbudowy placówki

BARBARA MICHAŁOWSKA

Na przełomie lutego i marca władze gminy Celestynów złożą wniosek o pozwolenie na budowę na część budowlano-architektoniczną Szkoły Podstawowej w Starej Wsi. Wójt Witold Kwiatkowski liczy na dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Pod koniec lutego złożono wniosek o dofinansowanie rozbudowy szkoły. – Jeśli uda się sfinansować z zewnętrznych źródeł ok. 50 proc. inwestycji, będziemy w stanie ją zrealizować, dokładając drugie 50 proc. po części z budżetu gminy, a po części z kredytu – mówi wójt Celestynowa. Całość ma kosztować ok. 22 mln zł.

Szkoła po rozbudowie zyska sześć sal dla klas 1-3, pięć oddziałów przedszkolnych, salę ruchową, dwie sale dla klas 4-8, kuchnię ze stołówką, bibliotekę, a także szatnie i świetlicę dla klas 0-3, oddział zerówki, sklepik szkolny i pomieszczenia administracyjne. W dalszej perspektywie planowana jest także budowa sali gimnastycznej. Będzie to jednak oddzielna inwestycja, którą gmina zamierza zrealizować po zakończeniu rozbudowy placówki.

Dzięki rozbudowie będzie można odstąpić od obecnie stosowanej nauki dwuzmianowej w szkole. Wójt informuje, że projekt zakłada, że w placówce będzie miejsce dla ok. 450 uczniów i 125 przedszkolaków. Obecnie do szkoły uczęszcza ok. 350 uczniów, a do przedszkola, które jest w innym budynku, setka przedszkolaków. – Rejon tej placówki obejmuje m.in. takie miejscowości jak Dąbrówka, Pogorzel, Glina, Dyzin i Stara Wieś. Przewidujemy, że w najbliższych latach będą one wzbogacać się o nowych mieszkańców. Dodatkowe miejsca w szkole na pewno się przydadzą – mówi wójt Kwiatkowski.

Do głównego budynku szkoły mają przeprowadzić się przedszkolaki, które nie mieszczą się już w małym budynku obecnego przedszkola. Według planów gminy w tym obiekcie po rozbudowie szkoły ma powstać gminny żłobek.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w czerwcu gmina powinna dysponować już gotowym projektem rozbudowy szkoły i pozwoleniem na budowę na część budowlano-architektoniczną. Wtedy, po wyłonieniu wykonawcy w drodze przetargu, roboty budowlane będą mogły rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Potrwają prawdopodobnie ok. dwóch lat. Wszystko wskazuje więc na to, że dzieci będą mogły pójść do rozbudowanej placówki we wrześniu 2025 roku, w roku jubileuszu 60-lecia szkoły. – Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ten plan zrealizować – zapewnia wójt Witold Kwiatkowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.