Ty też możesz trafić do elitarnej szkoły!

Pół roku temu „Linia” pisała o młodym, zdolnym mieszkańcu Otwocka Szymonie Florku, który wykorzystał szansę i otrzymał stypendium od Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata. Dzięki temu ostatnie dwa lata liceum spędzi w brytyjskiej Worth School. Teraz podobna szansa otwiera się przed kolejnymi uczniami, również z powiatu otwockiego

Marcin Suliga

W połowie lutego Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata uruchomiło kolejny program stypendialny, w ramach którego co roku ambitni, ciekawi świata uczniowie z Polski wyjeżdżają do prestiżowych szkół w Wielkiej Brytanii lub Austrii. Nie jest to bynajmniej wycieczka krajoznawcza. Stypendyści kończą tam liceum, po czym trafiają na najlepsze światowe uniwersytety. Żeby otrzymać stypendium TSZŚ, wystarczy wejść na stronę uwc.org.pl i do 13 marca wypełnić formularz aplikacyjny. Rok temu tą drogą poszedł mieszkający w Otwocku Szymon Florek. 

– Decyzja dotycząca aplikacji o stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata wywróciła moje życie do góry nogami! Jednak nie zamieniłbym mojej nowej szkoły na żadną inną – zapewnia Szymon. – Wreszcie mogę robić to, co lubię: uczyć się tylko tych przedmiotów, które będą mi potrzebne w dorosłym życiu. Na tym właśnie polega Sixth Form, czyli dwa ostatnie lata liceum, podczas których uczniowie mają jak najlepiej przygotować się do matury. Miałem wybór między maturą międzynarodową a brytyjską. Postawiłem na tę drugą, ponieważ moim zdaniem jest lepszą opcją dla osób ze sprecyzowanymi planami na studia. W efekcie uczę się czterech przedmiotów: ekonomii, matematyki, informatyki i tzw. matematyki dalszej. Stwarza mi to ogromne możliwości rozwoju w zakresie ekonomii, z którą chcę związać swoją przyszłość – dodaje. 

Poza tym Worth School zapewnia uczniom rozmaite aktywności pozalekcyjne. – Jest tyle kółek zainteresowań, że każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, czy jest artystą, czy sportowcem, czy też woli rozwijać się bardziej naukowo. Ja biorę udział w wielu projektach. Uczestniczę w kołach historycznym, debatanckim i Model United Nations. Poza tym miałem możliwość spełnienia swojego wielkiego marzenia, jakim były treningi szermierki. Oprócz tego jest tu wiele innych dyscyplin, w których można spróbować swoich sił – mówi Szymon. – To naprawdę idealne miejsce do rozwoju i poznawania innych kultur, na co wpływ ma międzynarodowa społeczność – zachęca. 

Program stypendialny TSZŚ w tym roku dotyczy młodzieży urodzonej między 1 stycznia 2005 r. a 31 lipca 2006 r.

 

One thought on “Ty też możesz trafić do elitarnej szkoły!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.