Modernizacja przepompowni z pożyczki?

Władze Karczewa nie złożyły do „Polskiego Ładu” wniosku o dofinansowanie modernizacji przepompowni przy ul. Otwockiej. Wybrano trzy inne zadania: drogę, wymianę oświetlenia ulicznego i żłobek

SYLWIA WYSOCKA

Jakiś czas temu karczewscy radni starali się otrzymać od burmistrza Michała Rudzkiego deklarację w sprawie starań o pozyskanie środków zewnętrznych na modernizację przepompowni przy ul. Otwockiej. Obiekt spędza sen z powiek okolicznym mieszkańcom i utrudnia im codzienne funkcjonowanie, bo jest źródłem odorów. Wiadomo, że gruntowna modernizacja urządzeń będzie kosztowna i trudna do udźwignięcia dla budżetu gminy, więc radni apelowali do burmistrza, by przeanalizował możliwość złożenia wniosku właśnie w naborze w Rządowym Funduszu „Polski Ład”. Podczas posiedzenia komisji ds. rozwoju gospodarczego i ochrony środowiska w środę, 2 marca okazało się, że władze Karczewa wybrały inne zadania do dofinansowania. – Został złożony wniosek na budowę ul. Trzaskowskich przy stadionie Mazura Karczew, na wymianę oświetlenia ulicznego i na budowę żłobka w Karczewie – poinformował wiceburmistrz Karol Chróścik. – Jeśli chodzi o przepompownię, przygotowywany jest wniosek o pożyczkę do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Powinien być on gotowy do połowy marca. WFOŚ może go procedować około dwóch miesięcy. Wtedy będzie wiadomo, co dalej z przepompownią.

Sceptyczny wobec takiej decyzji jest przewodniczący rady miejskiej Piotr Żelazko, który podkreślił, że w jego opinii gmina mogła starać się o fundusze z „Polskiego Ładu”, i to nie tylko na modernizację przepompowni, lecz także modernizację i budowę sieci wodno-kanalizacyjnej. – Wtedy można byłoby wybudować np. brakującą infrastrukturę wodociągową, dzięki czemu wiele problemów zostałoby rozwiązanych, a tak będziemy brali na to pożyczkę. To bez sensu – skomentował przewodniczący.

Wiceburmistrz Chróścik decyzję tłumaczy tym, że gmina nie może liczyć na pożyczkę na dobrych warunkach np. na budowę dróg, chce także dywersyfikować ryzyko niepozyskania środków, czyli nie wszystkie zdania umieszczać we wnioskach do „Polskiego Ładu”.

Sprawa modernizacji przepompowni i pieniędzy niezbędnych na ten cel będzie jeszcze w marcu tematem kolejnego posiedzenia komisji ds. rozwoju gospodarczego.

One thought on “Modernizacja przepompowni z pożyczki?

  • 7 marca 2022 o 18:35
    Permalink

    Po co robić drogę przy której nikt nie mieszka? Tylko dla wędkarzy/morsów/piłkarzy? A drogi przy których mieszkają ludzie poczekają na lepsze czasy?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.