Obchody bez odsłonięcia pomnika

Instytut Pamięci Narodowej odwołał zaplanowane na czwartek, 3 marca oficjalne odsłonięcie pomnika u zbiegu ul. Hożej i ul. Andriollego w Otwocku. Ze względu na sytuację związaną z wojną na Ukrainie zdecydowano się na skromne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca

SYLWIA WYSOCKA

W poprzednim numerze „Linii” informowaliśmy, że w czwartek, 3 marca o godz. 14 miała odbyć się uroczystość odsłonięcia nowego pomnika w pobliżu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ot-wocku. Miejsce upamiętnienia „polskich patriotów, żołnierzy podziemia niepodległościowego, więzionych, torturowanych i mordowanych przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD w latach 1944-45 oraz komunistycznego urzędu bezpieczeństwa publicznego w kilku obiektach na terenie Otwocka” – jak napisano w inskrypcji pomnika – powstało dzięki współpracy władz Otwocka i oddziału IPN w Warszawie. Do inicjatywy upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych na zaproszenie Otwockiego Klubu Gazety Polskiej przystąpił wcześniej Społeczny Komitet Upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych w Otwocku, który organizuje tematyczne spotkania historyczne.

Jednak oficjalne odsłonięcie pomnika, który stanął u zbiegu ul. Hożej i ul. Andriollego, już na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli 1 marca, nie doszło do skutku. Jak poinformowała „Linię” Iwona Spałek z oddziału prasowego IPN-u, ze względu na ogrom prac związanych z przyjmowaniem uchodźców w Otwocku IPN odwołał wydarzenie, które miało mieć podniosłą oprawę, m.in. asystę wojskową. Jeśli sytuacja pozwoli, uroczystość będzie zorganizowana w innym terminie.

Same obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Otwocku miały skromny, ale podniosły charakter. Rozpoczęły się od mszy świętej w parafii pw. bł. Ignacego Kłopotowskiego, którą celebrował ksiądz proboszcz Cezary Krawczyński. Następnie wicedyrektor warszawskiego oddziału IPN Zbigniew Siedlewski, prezydent Otwocka Jarosław Margielski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka Jakub Kosiński i radni Magdalena Nowak, Andrzej Kobus i Stanisław Stanaszek złożyli kwiaty pod nowym pomnikiem. Ta sama delegacja złożyła również kwiaty pod pomnikiem jednego z Żołnierzy Niezłomnych – rotmistrza Witolda Pileckiego. Wieczorem w teatrze odbył się okolicznościowy koncert.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.