Wszyscy jesteśmy z Ukraińcami

Mieszkańcy powiatu otwockiego bardzo chętnie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, a także przebywającym w kraju sąsiadom ze wschodu. W akcji pomocowej ogromną rolę odgrywają samorządy, które koordynują zbiórki, tworzą dla uchodźców miejsca noclegowe, oferują pomoc w leczeniu i miejsca w lokalnych placówkach oświatowych, a także wysyłają najpotrzebniejsze artykuły bezpośrednio na Ukrainę

fot. Powiat Otwocki

BARBARA MICHAŁOWSKA

Od poniedziałku, 28 lutego Starostwo Powiatowe w Ot-wocku prowadzi zbiórkę dla partnerskiego Nowowołyńska m.in. po to, by wesprzeć jego władze i mieszkańców w pomocy uchodźcom ze wschodniej Ukrainy, którzy docierają do tego miasta. Zbierane są najpotrzebniejsze artykuły, m.in. żywność z długim terminem ważności, środki higieny osobistej, leki i zestawy pierwszej pomocy, koce, śpiwory, pościel, baterie, powerbanki i generatory benzynowe. Dary są zbierane w dziewięciu punktach na terenie powiatu.

W ubiegłą środę wyruszył pierwszy transport na Ukrainę. W czwartek wyjechał kolejny, tym razem z darami zebranymi w ramach tej samej akcji przez mieszkańców gminy Wiązowna. Jednak zbiórka nie została zakończona. Najpotrzebniejsze rzeczy nadal są zbierane. O obecnych potrzebach władze powiatu otwockiego informują na swoim profilu w mediach społecznościowych, informacji udziela także koordynator z ramienia powiatu (patrz ramka obok). Samorząd jest organizatorem. Darczyńcy to wspaniali mieszkańcy powiatu.

Powiat przygotował też miejsca noclegowe dla osób, które uciekają z ogarniętej wojną Ukrainy. 60 łóżek zaoferowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku. „Ciepłe koce, poduszki, ręczniki już czekają na uchodźców zza wschodniej granicy” – informowali pracownicy PCPR. Baza noclegowa, która powstała w ognisku wychowawczym „Świder” im. Kazimierza Lisieckiego „Dziadka”, w ubiegłym tygodniu przyjęła 28 rodzin zastępczych uciekających z Ukrainy. – W tym tygodniu być może dotrze do nas grupa 130 dzieci z domów dziecka. Mamy dla nich przygotowane miejsca i rzeszę wolontariuszy, którzy będą pomagać – mówi Maria Woźnicka, dyrektor PCPR. Zastrzega jednak, że trwa akcja ewakuacji z terenu Ukrainy niemal 100 tysięcy sierot, więc należy przygotować się na to, że potrzebujących pomocy będzie więcej.

Tymczasowe miejsca pobytu zorganizował także szpital powiatowy. Pomieszczenia zostały przygotowane do przyjęcia kobiet z dziećmi. Mieszkańcy powiatu pomogli wyposażyć miejsca schronienia w najpotrzebniejsze artykuły, m.in. sprzęt kuchenny i chemię.

Otwock

W sobotę, 26 lutego samorząd Otwocka rozpoczął zbiórkę darów dla partnerskiego miasta Szumska. W specjalnie rozstawionym namiocie na terenie urzędu miasta zbierano głównie medykamenty i apteczki. Busy wypakowane darami wyruszyły z Otwocka we wtorek, 1 marca. Dojechały pod granicę, gdzie wolontariusze odebrali transport. Dwa dni później prezydent Otwocka Jarosław Margielski poinformował o tym, że dary dotarły do Szumska. Mer ukraińskiego miasta Vadim Bojarski napisał w mediach społecznościowych: „Społeczność Szumska otrzymała pierwszą część pomocy humanitarnej od mieszkańców polskiego miasta partnerskiego Otwocka. Transport był w pełni zaopatrzony w niezbędne rzeczy, jedzenie dla dzieci, pieluchy, środki higieniczne, leki, termosy, koce. Dziś rano rada miasta przesłała większość otrzymanej pomocy mieszkańcom Charkowa, którzy ponieśli znaczące zniszczenia z powodu ofensywy wojsk rosyjskich, ponieważ obecnie to mieszkańcy tego miasta najbardziej potrzebują wsparcia. Pomoc humanitarną otrzymają również osoby, które zostały zmuszone do migracji z różnych regionów Ukrainy i mieszkają w Szumsku”. Vadim Bojarski podziękował  także za dary otwocczanom i prezydentowi Jarosławowi Margielskiemu.

W Szkole Podstawowej nr 12 władze miasta utworzyły punkt przejściowego zakwaterowania dla uchodźców. W tym celu odpowiednio zaadaptowano i wyposażono salę gimnastyczną i stołówkę w tej placówce. Pierwsza grupa uchodźców trafiła tam już w niedzielę, 27 lutego. Codziennie przez całą dobę pracownicy urzędu miasta, wolontariusze, radni, pracownicy miejskich spółek pomagają uchodźcom z Ukrainy, którzy w dzień i w nocy całymi rodzinami trafiają do Otwocka. W ubiegły piątek władze miasta poinformowały, że opiekę i wsparcie otrzymało już ponad 240 osób. Większość z nich w Otwocku zatrzymała się na chwilę, a po krótkim odpoczynku ruszyła w dalszą podróż.

Miejsca noclegowe są również na sali gimnastycznej SP nr 6 w Otwocku. W przygotowaniach uczestniczyli pracownicy szkoły i rodzice uczęszczający do niej dzieci. Uczniowie ozdobili pomieszczenie, by umilić pobyt uchodźcom.

Miasto apelowało też o zgłaszanie się wolontariuszy do akcji pomocowej, a także chętnych do gotowania posiłków i użyczenia transportu.

Józefów

„Spodziewamy się, że część Ukrainek i Ukraińców mieszkających w Józefowie sprowadzi do naszego miasta swoje rodziny. Z myślą o nich uruchamiamy punkt koordynujący sąsiedzkie wsparcie i pomoc rzeczową” – poinformował już na początku konfliktu na Ukrainie burmistrz Marek Banaszek.

W Józefowie bazą noclegową dla przybywających z Ukrainy uchodźców jest hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 2. Przygotowano tam 50 miejsc noclegowych. 1 marca przyjechała pierwsza grupa uchodźców. W sposób ciągły zbierane są też artykuły potrzebne przyjezdnym. Lista niezbędnych rzeczy jest na bieżąco aktualizowana w mediach społecznościowych gminy. Miasto przyjmuje też zgłoszenia od chętnych znających język ukraiński i polski oraz osoby do pomocy w gotowaniu obiadów (powinny one posiadać książeczki sanepidu).

Pomoc uchodźcom zadeklarowała także przychodnia miejska w Józefowie. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji i którzy zgłoszą się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego i poradni specjalistycznej, otrzymają adekwatną pomoc medyczną. Dotyczy to osób, które mają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży potwierdzające ich legalny pobyt na terytorium Polski po przekroczeniu granicy od 24 lutego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Z kolei Miejski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci z Ukrainy do bezpłatnego uczestnictwa w organizowanych przez niego zajęciach. Pod patronatem burmistrza Józefowa w niedzielę, 13 marca odbędzie się też koncert pt. „Józefów Ukrainie” połączony ze zbiórką pieniędzy na pomoc uchodźcom. Koncert w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej rozpocznie się po mszy świętej o godz. 18.

Karczew

Burmistrz Michał Rudzki zorganizował zbiórkę podstawowych artykułów, które pomogą Ukraińcom  w pierwszych dniach po przekroczeniu granicy i które będą mogli zabrać ze sobą w dalszą podróż do ośrodków dla uchodźców bądź innych punktów schronienia.

W Karczewie powstał też Gminny Sztab Zarządzania Kryzysowego. Uchodźcom można pomóc, angażując się w wolontariat. Samorządowcy mówią, że każda pomoc się przyda, bo pracy w gminnym punkcie pomocy uchodźcom, który znajduje się w hali sportowej przy ul. Bohaterów Westerplatte 55, nie brakuje. Wciąż mile widziana jest również pomoc psychologów i osób posługujących się językiem ukraińskim. Przed przyjściem należy jednak zgłosić się do koordynatora i zapytać o bieżące potrzeby.

Wiązowna

W ubiegły piątek tamtejsi samorządowcy poinformowali, że na terenie gminy w miejscach przygotowanych dla uchodźców przebywa 141 osób. Trwa zbiórka potrzebnych rzeczy. Włodarze proszą jednak, by przynosić jedynie to, co aktualnie jest potrzebne. Starają się o tym informować na bieżąco. Miejsca dla uchodźców przygotowano w świetlicach wiejskich i dawnym gimnazjum w Gliniance.

W ostatnich dniach utworzono także bazę wolontariuszy do opieki nad osobami nocującymi w Gliniance. Prowadzona jest także zbiórka darów w kilku punktach na terenie gminy.

Urząd Gminy Wiązowna uruchomił specjalny profil w mediach społecznościowych, na którym zamieszcza aktualne informacje dotyczące pomocy dla obywateli Ukrainy.

Celestynów

W niedzielę, 27 lutego także hala sportowa w Celestynowie została zaadaptowana na potrzeby tymczasowego miejsca pobytu dla 60-80 osób. Samorządowcy przekazują, że są miejsca do spania, spożywania posiłków, zapasy jedzenia i picia. Mieszkańcy nadal donoszą niezbędne produkty, pościel, ręczniki, środki czystości, zabawki. Gmina co jakiś czas apeluje o przynoszenie konkretnych produktów w zależności od tego, czego aktualnie potrzebują przyjezdni.

Samorządowcy zbierają informacje od rodziców chętnych do zapisania swoich dzieci do szkoły lub przedszkola. W porozumieniu z OSP Celestynów zorganizowano także zbiórkę darów dla partnerskiej gminy Gliniany. Proszono o agregaty prądotwórcze, przedłużacze elektryczne, środki higieniczne, apteczki medyczne, środki do odkażania ran, latarki, karimaty i śpiwory oraz radiotelefony.

Osieck

Dzięki mobilizacji mieszkańców w hali w Osiecku przygotowano miejsca dla 60 obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Polski. Na uchodźców czeka także 10 dziecięcych łóżeczek. Urząd gminy na bieżąco zbiera także potrzebne produkty. Urzędnicy z Osiecka podkreślają, że osoby chcące nieść pomoc, powinny zapoznać się z informacjami o tym, co jest obecnie potrzebne.

Pod koniec ubiegłego tygodnia samorząd poinformował, że gminie potrzebni są wolontariusze do wydawania żywności i artykułów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, a także do utrzymania porządku, transportowania uchodźców na pociąg lub autobus i do koordynowania ich dalszej podróży.

Przez punkt pomocy dla uchodźców w Osiecku dziennie przewijają się dziesiątki osób. Wójt Karolina Zowczak uspokaja jednak, że nawet jeśli nie są one kierowane do noclegu na terenie gminy przez władze samorządowe, to są sprawdzane przez policję. 

Kołbiel i Sobienie-Jeziory

Zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy odbywała się także na terenie gminy Kołbiel. Po jej zakończeniu na stronie pojawiają się ogłoszenia o potrzebach konkretnych przyjezdnych. Gminy zbierają także informacje o dostępnych mieszkaniach i pokojach w prywatnych domach, których właściciele mogliby przyjąć pod swój dach Ukraińców. „W obliczu nadchodzącej fali uchodźców prosimy naszych mieszkańców o możliwość zakwaterowania w swoich domach kobiet z dziećmi, rodzin, samotnych osób szukających schronienia w naszym kraju” – wystosował apel wójt gminy Kołbiel Adam Budyta.

Gmina Sobienie-Jeziory, podobnie jak inne samorządy, zbiera informacje o obywatelach Ukrainy przebywających na swoim terenie. Włącza się też w akcje pomocowe przeprowadzane na jej terenie m.in. przez Caritas. Oczywiście mieszkańcy powiatu cały czas oferują swoją pomoc, o wszystkich działaniach nie jesteśmy w stanie poinformować, ale nowe inicjatywy postaramy się opisywać na bieżąco w kolejnych numerach „Linii”.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.