Piec do pieczenia chleba trafi do zakonu na Ukrainie

Wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli okazali przedsiębiorcy z powiatu otwockiego, którzy oprócz tego, że zaoferowali pomoc uchodźcom, to aktywnie włączają się w różne zbiórki. Kilka dni temu otwocka piekarnia przekazała piec do pieczenia chleba, który trafi do jednego z zakonów w głębi kraju, gdzie brakuje żywności. Prywatna placówka z Józefowa zaoferowała bezpłatną edukację w szkole podstawowej i przedszkolu dla niepełnosprawnych dzieci uchodźców z Ukrainy, a szkoła językowa z Otwocka zapewni bezpłatną edukację dzieciom i młodzieży oraz pomoc tłumacza

AGNIESZKA JASKULSKA

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z powiatu otwockiego wspierają Ukrainę. Kilka dni temu sołtys Otwocka Wielkiego Katarzyna Kunatkowska ogłosiła zbiórkę dla Ukraińców, którzy zostali w kraju. Przyjmowano apteczki pierwszej pomocy, opatrunki i medykamenty, takie jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne dla dzieci i dorosłych, których na Ukrainie brakuje. Zbierano także mąkę pszenną i drożdże do pieczenia chleba.

– Na Ukrainie brakuje nie tylko leków i środków medycznych czy opatrunkowych, lecz także chleba, zwłaszcza w tej części kraju, gdzie toczą się ciężkie walki – tłumaczy Katarzyna Kunatkowska. – Dotarła do nas wiadomość, że jeden z ukraińskich zakonów ma możliwość pieczenia chleba, dlatego zorganizowaliśmy zbiórkę produktów potrzebnych do wypieku pieczywa. Do akcji dołączyła Piekarnia Wanda, która podarowała piec chlebowy dla sióstr zakonnych – podkreśla sołtys Otwocka Wielkiego. I dodaje, że transport z darami dotrze do domu samotnej matki i zakonnic na Ukrainie. Siostry będą wypiekać chleb, którego już teraz bardzo brakuje, zwłaszcza w regionach, gdzie toczą się ciężkie walki zbrojne.

Inni przedsiębiorcy zaoferowali bezpłatną pomoc uchodźcom, którzy od kilku dni docierają do powiatu otwockiego. Gabinet Hadent z Otwocka poinformował, że będzie przyjmował bezpłatnie uchodźców potrzebujących pomocy stomatologicznej. Natomiast ci, którym będą potrzebne okulary lub soczewki kontaktowe, mogą liczyć na bezpłatną pomoc w salonach Vision Express m.in. w Otwocku. Wielu lokalnych przedsiębiorców zaoferowało już zatrudnienie osobom, które uciekły przed wojną na Ukrainie.

Z kolei niepełnosprawne dzieci mogą bezpłatnie uczyć się w prywatnej szkole w Józefowie. – W naszej placówce dzieci uchodźców mogą liczyć na bezpłatną edukację w szkole podstawowej i przedszkolu – informuje Izabela Popławska, dyrektor „Niezwyczajnej Szkoły” w Józefowie. – W tym celu uruchamiamy ponownie stary budynek szkoły, który do tej pory stanowił nasze zaplecze techniczne, ale spełnia wszystkie formalnie wymogi do przyjęcia uczniów. Nasza szkoła ma doświadczenie z dziećmi z innych krajów, także z Rosji i Ukrainy. Wiem dobrze, jak trudno jest znaleźć miejsce obcojęzycznemu dziecku z niepełnosprawnością. Dlatego postaram się także o zatrudnienie specjalistów, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie. Pomogę również uchodźcom w zdobyciu dokumentów potrzebnych do kształcenia specjalnego w naszym kraju – deklaruje dyrektor Popławska. I dodaje, że zrobi wszystko, aby pomóc niepełnosprawnym dzieciom z Ukrainy, dlatego prosi o kontakt osoby, które mają informacje o dzieciach wymagających wsparcia specjalistycznego nie tylko z Ukrainy, lecz także z innym obywatelstwem, które uciekły przed wojną. – Tu nie ma miejsca na podziały. Każde dziecko powinno otrzymać pomoc. Wojna nie może ich krzywdzić! – podkreśla Izabela Popławska, z którą można skontaktować się pod nr tel. 511 960 964.

Swoją pomoc dla dzieci i młodzieży z Ukrainy zaoferowała też szkoła językowa POP-IN z Otwocka. – Nasza placówka zapewni dzieciom i młodzieży w wieku od dwóch do 18 lat, którzy uciekli z Ukrainy, bezpłatny udział w zajęciach językowych w naszej szkole. Chcemy, aby dzieci poczuły odrobinę normalności i oderwały się myślami od wojny. Poza tym język będzie im potrzebny w nowej rzeczywistości – na uchodźstwie czy w powojennej ojczyźnie – podkreśla Adriana Jakubowska, dyrektorka szkoły językowej, z którą można skontaktować się pod nr tel. 785 041 184. Szkoła zapewni również bezpłatną pomoc tłumacza polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego. W przyszłości placówka chce utworzyć kursy języka polskiego dla Ukraińców.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.