Z kamerami bezpieczniej?

W Karczewie działa obecnie 31 kamer monitoringu miejskiego. – To sporo – ocenia przewodniczący rady miejskiej Piotr Żelazko. W perspektywie jest instalacja trzech kolejnych urządzeń. Radni przeanalizują też wkrótce, czy i o jakie miejsca rozszerzyć sieć monitoringu

W Karczewie jest 31 stacjonarnych kamer monitoringu miejskiego, a także jedna mobilna kamera używana w razie potrzeb, np. na cmentarzu, w lesie lub miejscach, w których są wyrzucane śmieci – poinformował podczas posiedzenia komisji zdrowia, opieki społecznej, bezpieczeństwa i porządku publicznego we wtorek, 1 marca Piotr Stankiewicz z karczewskiego urzędu miejskiego. W perspektywie jest podłączenie trzech kolejnych kamer – na placach zabaw na osiedlu Ługi. Kiedy to nastąpi? Na razie nie wiadomo. – Otwocka Spółdzielnia Mieszkaniowa wyraża zgodę na monitoring po tym, jak gmina przejmie place zabaw – informuje Stankiewicz.

Monitoring jest obsługiwany przez dwóch pracowników urzędu miejskiego. W 2021 roku wydali oni ponad 3400 upomnień głosowych w reakcji na zachowania zaobserwowane na kamerach. 10 nagrań zarejestrowanych przez monitoring zostało udostępnionych Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku, a 30 – komisariatowi w Karczewie.

– 31 kamer to dość gęsta sieć monitoringu – oceniają karczewscy radni, zastanawiając się jednocześnie, gdzie jeszcze można umieścić urządzenia, by mieszkańcy czuli się bezpieczniej. – Kamer w naszej gminie jest dosyć dużo – ocenił przewodniczący rady miejskiej Piotr Żelazko. – Uważam, że jeśli miałyby zostać wytypowane kolejne lokalizacje, to przede wszystkim w miejscach, gdzie może dochodzić do zniszczenia mienia, kradzieży, dewastacji, np. w miejscach, gdzie ludzie stawiają samochody. Tych kamer jest na tyle dużo, że doszliśmy już do takiego poziomu, że monitoring powinien służyć przede wszystkim tym celom – podkreślił przewodniczący.

Wśród tego typu miejsc znalazły się m.in. osiedla na terenie Otwocka Małego – Nowy Karczew i TBS-y przy ul. Częstochowskiej. Obecnie analizie mają podlegać koszty ewentualnego umieszczenia kamer w miejscu parkowania mieszkańców osiedli. Radni wrócą do tematu rozwoju systemu monitoringu po przedstawieniu kosztów przeprowadzenia światłowodu i montażu kamer.

SW

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.