Uważaj na wodę! Bakterie coli w miejskim wodociągu!

Problemów z jakością wody pitnej w Otwocku ciąg dalszy. Tym razem nie chodzi jednak o przydomowe studnie, ale o wodę dostarczaną przez Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji!

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Otwocku poinformował, że doszło do skażenia wody w miejskim wodociągu w rejonie ulic Reymonta i Narutowicza. Stwierdzono w niej obecność bakterii z grupy coli, których absolutnie nie powinno tam być. Sanepid dodaje, że doszło także do przekroczenia parametrów fizyko-chemicznych takich jak zawartość żelaza, manganu oraz zbyt duża mętność. Przekroczenie norm to wynik awarii wodociągu przy ul. Narutowicza.

Bakterie coli mogą zagrażać zdrowiu mieszkańców, zwłaszcza dzieci. Na szczęście można wyeliminować je w prosty sposób – przez gotowanie wody. Bakterie te giną bowiem już w temperaturze 60-70 st. Celsjusza. 

Jak informuje sanepid woda z miejskiego wodociągu jest warunkowo przydatna do spożycia, po uprzednim przegotowaniu. Dotyczy to także wody wykorzystywanej do przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń, kąpieli noworodków i niemowląt. “Wodę należy gotować przez minimum dwie minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia” – czytamy w komunikacie służba sanitarnych. Bez obaw można z niej korzystać np. w pralce czy do mycia. Zalecenie obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu przez służby sanitarne.

Bakterie coli mogą powodować wymioty, którym towarzyszyć może także biegunka i mocne bóle brzucha. W przypadku zaistnienia takich objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż inaczej może dojść do bardzo szybkiego odwodnienia organizmu.

Sen

One thought on “Uważaj na wodę! Bakterie coli w miejskim wodociągu!

  • 14 marca 2022 o 11:59
    Permalink

    Od awarii minęły już przynajmniej 2 tygodnie. Woda z kranu leci momentami mętna, a do tego jest niebezpieczna. Natomiast OPWIK jak zwykle udaje głupa. Dostarczają towar wybrakowany, nie w pełni wartościowy, a faktury wystawiają na 100% wartości.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.