Przyjmujesz uchodźców, nie zapłacisz za śmieci

Mieszkańcy Otwocka, którzy nieodpłatnie udostępnili swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy, będą mogli skorzystać z umorzenia opłat za śmieci. W tym celu trzeba złożyć do urzędu miasta specjalny wniosek 

Od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przekroczyli polską granicę i dotarli do Otwocka, mieszkańcy miasta nie ustają w działaniach na rzecz pomocy wszystkim potrzebującym. To ogrom pracy ze strony wolontariuszy i osób dobrej woli, które m.in. przyjęły pod swoje dachy uchodźców. Prezydent Otwocka postanowił ich wesprzeć, wprowadzając możliwość umorzenia opłat za śmieci. – Wielu naszych mieszkańców otworzyło nie tylko swoje serca, lecz także domy, przyjmując pod swój dach uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Chcemy ich wesprzeć w tej bezinteresownej pomocy, dlatego podjąłem decyzję o możliwości umorzenia takim mieszkańcom opłat za odpady komunalne – mówi Jarosław Margielski. 

Na pomoc od miasta mogą liczyć zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych na terenie Otwocka. Możliwość umorzenia opłat będzie dotyczyła okresu, w którym gościliśmy osoby pochodzenia ukraińskiego. 

Jak otrzymać zwolnienie z opłat? Właściciel domu jednorodzinnego powinien złożyć do urzędu miasta korektę deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami w związku z zwiększeniem liczby mieszkańców. Jeżeli sytuacja dotyczy lokalu w zabudowie wielorodzinnej, trzeba złożyć taką korektę do administracji wspólnoty mieszkaniowej, która przekaże ją do urzędu.  Kolejnym krokiem jest złożenie przez właściciela nieruchomości lub administratora wspólnoty mieszkaniowej wniosku do prezydenta Otwocka o umorzenie zadłużenia z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami w związku z przyjęciem pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Wniosek należy złożyć dopiero, gdy wystąpi zaległość w opłatach. Druk będzie dostępny na stronie www.otwock.pl i w urzędzie miasta w budynku B (pokój nr 6). Do wniosku należy dołączyć kopie kart uchodźców lub oświadczenia podpisane przez osoby pochodzenia ukraińskiego dotyczące tego, że przebywały w domu lub mieszkaniu we wskazanym w deklaracji i wniosku okresie.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Zespołem Gospodarowania Odpadami, ul. Armii Krajowej 5, bud. B, pok. 6 (parter), tel. 22 779 20 01 wew.128,138, odpady@otwock.pl.

opr. SW

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.