Zapowiedzi kulturalne 11-17 marca

OTWOCK

Zajęcia z ceramiki

Wielkanocne warsztaty ceramiczne dla dzieci organizuje w marcu Klub Batory

Zajęcia dla dzieci z rocznika 2013 i starszych będą prowadzone przez Magdalenę Trzaskowską z pracowni ceramicznej Gliniana Chatka. W trakcie dwóch spotkań (11 i 25 marca, godz. 17-18.30) dzieci ulepią ozdobę na wielkanocny stół, oszkliwią wypaloną pracę i zabiorą ją do domu. Koszt to 30 zł za cykl obu warsztatów, obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona.

Klub Batory, ul. Batorego 34, tel. 22 779 50 97

Komediowy wieczór

Na scenę otwockiego teatru miejskiego wracają „Intrygi małżeńskie”. Farsę można obejrzeć w sobotę, 12 marca

„Intrygi małżeńskie” to komedia w trzech aktach, która opowiada o konsekwencjach miłości i niewierności. Skandale obyczajowe wiszą w powietrzu. Komu uda się uniknąć kompromitacji? Sztukę na podstawie tekstów francuskiego autora Georges’a Feydeau adaptował Edward Garwoliński, a wyreżyserowała ją Danuta Duszyńska. Występują: Danuta Duszyńska, Paweł Osuch, Edyta Ogonowska, Tomasz Kapusta, Barbara Chudzicka, Dariusz Sierpiński, Sylwia Gołajewska, Paweł Zakrzewski, Adam Łezka, Edyta Piątkowska, Jarosław Zawadzki, Kinga Strużyńska, Rafał Janiec, Krzysztof Solnica, Ola Strużyńska i Radosław Świderski.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, sobota, 12.03, godz. 18, bilety 20 zł

Wystawa historyczna

Medyczna Szkoła Policealna przez cały marzec zaprasza do oglądania wystawy „Zaślubiny Polski z morzem” przygotowanej w 102. rocznicę tego wydarzenia

Polska odzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na mocy traktatu wersalskiego. Symboliczne zaślubiny z morzem zorganizowano 10 lutego 1920 roku w Pucku, a Rzeczpospolitą reprezentował gen. Józef Haller, który powiedział wtedy: „Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem”. Dowódcę uwiecznił na słynnym obrazie Wojciech Kossak. Sportretował on Hallera na rumaku, którego kopyta są obmywane przez morskie fale. Wystawa pochodzi z Biblioteki Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Będzie gościć w Otwocku do 31 marca.

Medyczna Szkoła Policealna, ul. Andriollego 90

 

JÓZEFÓW

Teatr dla młodych widzów

 „Puk! Puk!” to ciekawy spektakl dla dzieci od trzeciego roku życia, który będzie można obejrzeć w sobotę w Miejskim Ośrodku Kultury w Józefowie

Przedstawienie w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie niesie ze sobą kilka bardzo ważnych prawd. Jest krótką instrukcją zawierania przyjaźni, porusza temat wiary w marzenia i dążenia do ich spełnienia. Motywem przewodnim jest też słuchanie i wydawanie „dziwnych” dźwięków i reagowanie na nie. Dzięki zastosowaniu prostych środków wyrazu przedstawienie może być pomostem między spektaklami dla niemowlaków a tymi dla starszych dzieci.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 12.03, godz. 11, bilety 15 zł dzieci, 20 zł dorośli

 

Rozmowa z gwiazdą

Spotkanie z aktorką Ewą Kasprzyk odbędzie się w najbliższą sobotę, 12 marca w Miejskim Ośrodku Kultury. Zaplanowano też muzyczną niespodziankę

Ewa Kasprzyk jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a także postacią niezwykle charyzmatyczną i przebojową. Dużą popularność przyniosły jej przeboje kinowe, przede wszystkim filmy Romana Załuskiego: „Kogel-mogel”, „Galimatias, czyli kogel-mogel II” czy „Komedia małżeńska”. Do jej najważniejszych aktorskich dokonań należy rola matki w „Bellissimie” Artura Urbańskiego, za którą zdobyła nagrody dla najlepszej aktorki na XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Wenecji.

Podczas spotkania w Józefowie poznamy kulisy powstawania ról filmowych i teatralnych Ewy Kasprzyk, np. dowiemy się, jak to się stało, że nie zagrała w „Zemście” Andrzeja Wajdy.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 12.03, godz. 18, bilety 30 zł

 

CELESTYNÓW

Zachwycona przyrodą

Wernisaż plenerowej wystawy zdjęć Anny Nalazek zaplanowano na sobotnie popołudnie przy hali sportowej

Anna Nalazek na swoich fotografiach stara się oddać piękno i magię celestynowskiej przyrody: borów sosnowych, malowniczych bagien, ciągnących się kilometrami łańcuchów wydm, czterech rezerwatów i terenów objętych europejskim programem ochrony Natura 2000. To najlepiej zachowany obszar dawnej Puszczy Osieckiej. Wystawa jest częścią obchodów 70-lecia gminy.

Autorka jest mieszkanką Celestynowa, miłośniczką przyrody i leśnych wędrówek, przewodniczką PTTK po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, członkinią Stowarzyszenia Puszcza Mazowiecka i promotorką turystyki krajoznawczej.

Hala sportowa, ul. Koprowicza 2, sobota, 12.03, godz. 15

 

Włoskie przeboje

Andrea Lattari zagra koncert z okazji Dnia Kobiet w hali w OSP Celestynów w sobotnie popołudnie, 12 marca

Piosenkarz urodził się w Palermo na Sycylii. Muzyka jest jego pasją. Od 2013 roku mieszka i koncertuje w Polsce. Śpiewa w języku włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim i polskim. W swoim repertuarze Andrea Lattari ma wiele przebojów włoskich piosenkarzy znanych polskiej publiczności, takich jak np. Adriano Celentano, Toto Cutugno, Enrico Caruso, Marino Marini, Drupi, a także utwory ze światowych musicali. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem 22 789 71 02.

OSP, ul. Osiecka 1, sobota, 12.03, godz. 16

 

WIĄZOWNA

Żywa historia

W sobotę i niedzielę (12-13 marca) odbędą się oficjalne obchody rocznicowe upamiętniające wydarzenia z czasów powstania styczniowego sprzed niemal 160 lat

W podwiązowskiej wsi Poręby w 1863 roku kwaterował 300-osobowy oddział powstańczy pułkownika Ziemomysła Kuczyka. 3 marca na drodze do Glinianki doszło do potyczki między nimi a carskimi żołnierzami. 500-osobowa grupa z kostromskiego pułku piechoty była wspierana przez sotnię kozacką. Ze względu na znaczną przewagę liczebną wroga Polacy wycofali się w kierunku Karczewa.

          Obchody rocznicy tamtej bitwy uczcimy w najbliższy weekend. 12 marca o godz. 11 spotykamy się w Porębach przy kapliczce. Będzie tam grupa rekonstruktorów historycznych, która wraz z uczestnikami wydarzenia w samo południe wyruszy na trasę Poręby – Glinianka, którą 159 lat temu maszerował oddział Ziemomysła Kuczyka. W godzinach od 15 do 17 zaplanowano spotkanie w świetlicy w Rzakcie. Odbędą się tam warsztaty, rozmowy, gawędy historyczne i ognisko.

Podsumowaniem obchodów będzie wystawa w Organistówce w Gliniance (ul. Wawrzyniecka), która zostanie otwarta w niedzielę, 13 marca i będzie dostępna tego dnia w godzinach od 8.30 do 14. Zostaną zaprezentowane pamiątki z okresu powstania styczniowego z kolekcji Bogdana Kucia, prezesa Stanisławowskiego Towarzystwa Historycznego.

 

WAWER

Duch Cohena i Joplin

Ela Dębska – poetka, aktorka, kompozytorka i piosenkarka, wystąpi wraz z zespołem w sobotni wieczór w falenickiej Kulturotece

Artystka imponuje wszechstronnym wykształceniem i licznymi talentami. Ukończyła szkołę muzyczną II stopnia i Akademię Teatralną we Wrocławiu. Z Operą Wrocławską odbyła tournée po Włoszech, śpiewając opery Verdiego. Grywała w filmach takich reżyserów jak: Jan Jakub Kolski, Janusz Kondratiuk czy Krzysztof Zanussi. Współtworzyła muzykę filmową. Przez wiele lat współpracowała ze znanym bardem i poetą Maciejem Zembatym, śpiewając ballady Leonarda Cohena. Wspólnie nagrali kilka płyt i zagrali setki koncertów w całej Polsce. Ona sama gra na gitarze i śpiewa.

W 2012 roku nagrała własną płytę z piosenkami kanadyjskiego barda i utworami Janis Joplin. Z kolei w 2017 roku ukazał się jej album „Moje jutro”, tym razem z jej własnymi, bardzo osobistymi utworami. Koncertuje w Polsce i za granicą, ale niezależnie od tego, w jakim języku śpiewa, wywołuje poruszenie, a jej występom zawsze towarzyszy gorąca atmosfera.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, sobota, 12.03, godz. 17.30, bilety 20 zł

 

Slamerzy w akcji

Sobotni pojedynek poetów w WCK Radość to zarazem warszawskie eliminacje do 6. Ogólnopolskich Mistrzostw Slamu Poetyckiego

Idealną okazją do zaprezentowania swojego talentu są slamy będące swoistym poetyckim undergroundem. Polegają na wystąpieniu przed widownią z własnym utworem, którego wygłaszanie nie może trwać dłużej niż trzy minuty. Na scenie wykluczone są rekwizyty, kostiumy i instrumenty muzyczne. Co ważne, jedynym jurorem jest publiczność, która docenia nie tylko samą recytację, lecz także wykonanie, czyli cały performance. Każdy widz ma jeden głos.

Żeby zgłosić swój udział, należy wysłać e-mail na adres: poezja.w.warszawie@gmail.com. Jeśli w dniu slamu pozostaną na liście wolne miejsca, będzie można zapisywać się przed turniejem. Imprezę poprowadzi Magdalena Walusiak, mistrzyni Warszawy w slamie poetyckim z 2020 roku.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, sobota, 12.03, godz. 19, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.