PESEL-e dla Ukraińców. Wnioski można składać w CityBoxach

Obywatele Ukrainy, którzy po 24 lutego przyjechali do Polski z powodu wojny, od środy, 16 marca mogą występować o nadanie numeru PESEL. Otwock uruchomił punkt dla uchodźców w CityBoxach na terenie magistratu. Obsługa mieszkańców, którzy chcą załatwić sprawę w Urzędzie Miasta Otwocka, odbywa się w budynkach urzędu 

fot. UM Otwock

wersja ukraińska: Надання номеру PESEL громадянам України

Sylwia Wysocka 

Od środy, 16 marca uchodźcy z Ukrainy mogą otrzymać numer PESEL, który umożliwi im korzystanie ze świadczeń społecznych. Wnioski przyjmują wszystkie urzędy miast i gmin. W Otwocku uruchomiono punkt w CityBoxach działających na terenie urzędu miasta. Jest on otwarty w poniedziałki od godz. 8 do 18, a od wtorku do piątku w godz. od 8 do 16. Z uwagi na duże zainteresowanie nadaniem numeru PESEL przez uchodźców zostały uruchomione także dodatkowe dyżury w poniedziałki w godz. od 18 do 20, od wtorku do piątku w godz. od 16 do 20 oraz w sobotę od godz. 8 do godz. 18. Przypominamy, że na wydanie numeru PESEL uchodźcy mają 60 dni od daty przekroczenia granicy.  

Na miejscu są urzędnicy i tłumacz, który pomaga załatwić wszelkie formalności. 

Wnioski są przygotowane w dwóch językach – polskim i ukraińskim. W CityBoxie (wejście od ul. Hożej) uchodźcy z Ukrainy mogą:

  • złożyć wniosek o nadanie numeru PESEL,
  • założyć profil zaufany,
  • bezpłatnie zrobić zdjęcie do dokumentów.

Obywatele Ukrainy powinni mieć przy sobie: paszport, akt urodzenia w przypadku dziecka lub inne dokumenty, z którymi przyjechali. Wniosek o nadanie numeru PESEL i wzór wypełnionego już wniosku są dostępne na stronie https://www.otwock.pl/citybox-otwock-dla-uchodzcow-z-ukrainy,ne,mg,6,4239

Numer PESEL może otrzymać każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski po 24 lutego bezpośrednio z Ukrainy w związku z działaniami wojennymi i złoży wniosek w dowolnym urzędzie gminy. We wniosku trzeba podać takie dane jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, kraj urodzenia i obywatelstwo, data wjazdu do Polski oraz ukraiński numer ewidencyjny, jeśli dana osoba go posiada. Ci, którzy chcą mieć także profil zaufany, dodatkowo są zobligowani do podania adresu e-mail i polskiego numeru telefonu.

W jednym z CityBoxów mieszkańcy, którzy wzięli pod swój dach uchodźców, mogą złożyć wniosek o refinansowanie poniesionych kosztów. Obecny na miejscu pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej pomoże im wypełnić wniosek. W pozostałych sprawach mieszkańcy są kierowani do budynków urzędu miasta, jak to miało miejsce przed pandemią.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.