Zapowiedzi kulturalne 18-24 marca

OTWOCK

Młody wirtuoz

Recital fortepianowy „Z talentami nam do twarzy” zaplanowano na piątek, 18 marca w Teatrze Miejskim im. S. Jaracza

Dla otwockich melomanów wystąpi młody i zdolny pianista Mikołaj Krzysztof Seroka. Urodził się w 2003 roku w Warszawie, naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych i kameralnych. Do najważniejszych solowych sukcesów Mikołaja należą: I nagroda w Crescendo International Music Competition w USA, zwycięstwo w Rocky Mountain Music Competition w Toronto oraz Grand Prize kanadyjskiego Romantic Music Festival.

W piątek zagra koncert fortepianowy, który wpisuje się w marcową rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. W programie są m.in. Etiuda rewolucyjna, słynny Polonez As-dur oraz wspaniała Sonata h-moll. Mikołaj Krzysztof Seroka sięgnie również po utwory innych kompozytorów.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, piątek, 18.03, godz. 18, bilety

Muzyka przy zielonym piwie

Koncert zespołu Morhana odbędzie się w piątkowy wieczór w Qba Pubie. Okazją jest Dzień Świętego Patryka

Patron Irlandii jest znany na całym świecie. Trzeba przyznać, że mieszkańcy Zielonej Wyspy potrafili zadbać o promocję swojego święta. W piątek zabawę umili koncert zespołu Morhana, specjalistów od folk metalu, w których muzyce nie brakuje celtyckich inspiracji. Będzie na pewno klimatycznie.

Qba Pub, ul. Świderska 13, piątek, 18.03, godz. 20, wstęp wolny

Ostre granie, dobry tekst

Jeszcze mocniejszy będzie muzyczny wieczór w Klubie Smok, gdzie w sobotę, 19 marca zagrają Dr Misio i The Analogs. Zapowiada się najciekawszy koncert tej wiosny

Dr Misio to zespół pod wodzą Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów, znanego ze świetnych ról dramatycznych, m.in. w filmach Wojtka Smarzowskiego: „Weselu”, „Domu złym” „Drogówce”, „Klerze”, a także z doskonałej roli w serialu „Król”. Kapela gra ostrego rock’n’rolla i ma świetne teksty napisane przez Krzysztofa Wargę i Marcina Świetlickiego.

The Analogs to weterani polskiej sceny punkrockowej. Band powstał w 1995 roku w Szczecinie i jest obecnie jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zespołów grających ten gatunek muzyczny. W 2021 roku świętowali 25-lecie swojej działalności, a koncert, który odbędzie się w Otwocku, to część jubileuszowej trasy. Usłyszymy analogowe „The Best Of” oraz piosenki z najnowszego albumu „CHWDP”.

Klub Smok, ul. Warszawska 11/13, sobota, 19.03, godz. 19.30, bilety

 

Teatr dzieciom

Spektakl „Pani Nadzieja” to niedzielna propozycja „Jaracza” dla młodych widzów

Muzyczne przedstawienie jest adaptacją bajki Lucyny Krzemienieckiej „O Kuchciku, o Nadziei i o drzwiach zamkniętych” wydanej po raz pierwszy w 1930 roku. Ta znakomita poetka i autorka książek dla dzieci stworzyła całą galerię niezwykłych postaci, z których najbardziej znany jest z pewnością Krasnal Hałabała. „Pani Nadzieja” opowiada o dobrym Królu Karmelku I, który ma rozkapryszoną córkę Ślicznotkę. Ta zmusza go do podróży na zaczarowaną wyspę. Podczas wspólnych przygód narażają się na wiele niebezpieczeństw, z których ratuje ich dobra wróżka Pani Nadzieja.

Spektakl przygotowała młodzieżowa grupa teatralna z otwockiego teatru. Wyreżyserował go Jarosław Kopaczewski, a występują: Adrianna Pawlak, Wiktoria Reda, Maria Szulejewska, Karol Astrachancew, Maciej Laskus, Dominik Krauz i Ignacy Krauz.

Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43, niedziela, 20.03, godz. 13, bilety

Robimy marzannę!

Powitanie wiosny w Klubie Mlądz zaplanowano na poniedziałkowe popołudnie, 21 marca

Przed nami zajęcia zatytułowane „Przywitanie wiosny”. Aby ją powitać, musimy się z kimś pożegnać. Będzie to oczywiście zima, której symbolem jest marzanna. Dzieci dowiedzą się, skąd wzięła się ta tradycja i dlaczego topimy kukły. Następnie każdy zrobi własną marzannę z darów, jakie daje nam przyroda. Zapisy już trwają. Koszt: 15 zł za rodzica z dzieckiem.

Klub Mlądz, ul. Majowa 202, poniedziałek, 21.03, godz. 18

JÓZEFÓW

Imieniny miasta

Imieniny Józefowa to już tradycja. W tym roku będą świętowane szczególnie z powodu 60-lecia miasta. Wydarzenie odbędzie się w sobotnie popołudnie w Miejskim Ośrodku Kultury

          Uroczystość jak zawsze przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Józefowa. Gościem specjalnym będzie Joanna Rawik – piosenkarka, aktorka i dziennikarka. Niemal 90-letnia dziś artystka była nazywana Juliette Gréco znad Wisły, co nawiązuje do francuskiej gwiazdy piosenki. Wyróżniała się niskim, charakterystycznym głosem. Jej największa popularność przypada na koniec lat 50. i lata 60. XX wieku. Śpiewała z zespołem jazzu tradycyjnego 7 Czarcich Łap, grupą Dzikusy, współpracowała z krakowskim klubem Pod Jaszczurami i kabaretem Kundel. Nagrywała płyty, audycje radiowe i programy telewizyjne. Występowała w programie „Podwieczorek przy mikrofonie”. Artystka jest wciąż aktywna na scenie, o czym przekonamy się podczas koncertu z dawnymi przebojami. Bezpłatne wejściówki są do odbioru w sekretariacie Miejskiego Ośrodka Kultury.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, sobota, 19.03, godz. 17

 

Folklor Zielonej Wyspy

W niedzielę Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na widowisko taneczno-muzyczne zatytułowane „Irlandia”. Gościem specjalnym będzie znakomita tancerka Ruth McKenna

Zieloną Wyspę przybliży nam widowisko „Irlandia”. Jest to barwna podróż przez kulturę muzyczną i taneczną kraju, od zamierzchłych czasów, po współczesną tradycję tworzoną przez młode pokolenie Irlandczyków. Poznamy chyba najpopularniejszą muzykę i taniec ludowy świata w mistrzowskim wykonaniu. Oj, trudno będzie usiedzieć na miejscu. Gościem specjalnym pokazu jest Ruth McKenna – gwiazda tańca irlandzkiego, tancerka widowiska Riverdance. Będą jej towarzyszyć Mateusz Wójcik – twórca projektu „Usłyszeć Taniec”, oraz irlandzki zespół Macalla Trio.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, niedziela, 20.03, godz. 17, bilety

 

Spotkanie z pisarzem

Mariusz Szczygieł jest bohaterem spotkania autorskiego, które odbędzie się w MOK-u w przyszły poniedziałek, 21 marca. Gwarantujemy, że będzie to świetnie spędzony czas z gawędziarzem i erudytą

Mariusz Szczygieł jest wybitnym reporterem, felietonistą, pisarzem i czechofilem. Polska poznała go dzięki programowi „Na każdy temat”, który prowadził na antenie Polsatu w latach 1995-2001. To jednak przeszłość. Obecnie jest przede wszystkim znakomitym pisarzem i wydawcą, współzałożycielem Instytutu Reportażu. Jego książki odnoszą sukcesy w Polsce i poza nią, jak dotąd ukazały się w ponad 20 krajach. Najsłynniejszą jest z pewnością poświęcony historii i kulturze Czech „Gottland”, o którym „Wiener Zeitung” napisał, że to „wielka literatura pod płaszczem reportażu”, a recenzent „Le Figaro” oceniał: „To nie jest książka, to klejnot”.

Szczygieł mieszka w Warszawie, ale – jak mówi – jego dusza jest w Pradze. Podczas wieczoru zatytułowanego „Kultura czeska – antypody kultury polskiej” można będzie dowiedzieć się m.in. dlaczego św. Wacław jedzie na zdechłym koniu, dlaczego w hymnie czeskim się nie maszeruje, tylko leży, dlaczego Czesi podnoszą zwyczajność do rangi sztuki i czy laska zawsze musi być nebeska. Bezpłatne wejściówki są dostępne online i w sekretariacie MOK-u.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, poniedziałek, 21.03, godz. 18, wstęp wolny

CELESTYNÓW

Ptasie trele

Wiosenne spotkanie dla dzieci odbędzie się 20 marca w Centrum Edukacji Leśnej

          Pierwszy dzień astronomicznej wiosny najlepiej spędzić na łonie przyrody, poznając jej tajemnice. CEL zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych na spotkanie edukacyjne, w którego programie znajdą się: warsztaty składania skrzynek lęgowych dla ptaków, quiz przyrodniczy z nagrodami czy botaniczny kącik artystyczny. Będzie to również okazja do zwiedzania ekspozycji stałej CEL i posiedzenia przy ognisku, warto więc zabrać ze sobą coś na ząb.

CEL, ul. Wojska Polskiego 46, niedziela, 20.03, godz. 10-16, wstęp wolny

KOŁBIEL

Piątkowy spektakl

Kołbielska biblioteka zaprasza w 18 marca na przedstawienie pt. „The Best of Szekspir”

          Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Falenica im. Szczepana Szczykny jest hołdem dla mistrza ze Stratford. Został oparty na scenach z siedmiu utworów Williama Szekspira, w większości komediowych. Są to: „Sen nocy letniej”, „Poskromienie złośnicy”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Jak wam się podoba”, „Komedia omyłek”, „Romeo i Julia” oraz „Burza”. Motywem przewodnim przedstawienia jest miłość, mimo to nie zabraknie innych wątków, takich jak przyjaźń, zdrada, a nawet magia. Będzie zabawnie, poważnie, czasem wzruszająco. Reżyserem spektaklu jest Sebastian Królikowski.

Urząd Gminy w Kołbieli, ul. Szkolna 1, piątek, 18.03, godz. 19, wstęp wolny

Powitanie wiosny

Warsztaty robienia marzanny odbędą się w kołbielskim urzędzie w poniedziałkowe popołudnie 21 marca

Na spotkanie poświęcone wyganianiu zimy, tradycji robienia i topienia marzanny zaprasza biblioteka gminna. To gratka przede wszystkim dla dzieci, które dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy, a następnie wezmą udział w warsztatach i wykonają swoje kukły. Następnie pod czujnym okiem strażaków z OSP Kołbiel wszyscy udadzą się w okolice rzeki Świder, aby tam pożegnać zimę. Dzieci poniżej szóstego roku życia są proszone o przyjście wraz z dorosłym opiekunem. Na warsztaty obowiązują zapisy telefoniczne: 25 757 39 92.

Urząd Gminy w Kołbieli, ul. Szkolna 1, poniedziałek, 21.03, godz. 16, wstęp wolny

WIĄZOWNA

Naftowy płomień

„Bohater nasz, co lampą naftową rozświetlił świat” to pierwsze wydarzenie w ramach wiosennego cyklu spotkań w GOK-u, podczas których lepiej poznamy kilka wybitnych postaci z naszej historii

          Rok 2022 ma wielu patronów. Decyzją Sejmu RP zostali nimi: Ignacy Łukasiewicz, Maria Konopnicka, Maria Grzegorzewska, Wanda Rutkiewicz, Józef Mackiewicz, Józef Wybicki i Romantyzm Polski. W Gminnym Ośrodku Kultury postanowiono poświęcić wybranym z nich kilka wydarzeń. W najbliższą sobotę zaplanowano spotkanie dla dzieci pt. „Bohater nasz, co lampą naftową rozświetlił świat”, a jego bohaterem będzie oczywiście Ignacy Łukasiewicz, który tę lampę wymyślił. W programie są warsztaty Lego Edukido (początek o godz. 10, bilety 15 zł, zapisy@gok-wiazowna.pl) i pokaz filmu animowanego o młodym wynalazcy (początek o godz. 11.30, wstęp wolny).

GOK, ul. Lubelska 53, tel. 22 780 41 79

 

Kwiaty w szkle

Warsztaty tworzenia japońskich wiszących ogrodów kokedamy odbędą się w poniedziałek w GOK-u

Te zajęcia to propozycja na pierwszy dzień wiosny. Uczestnicy wykonają własne kule z roślinką i nauczą się ją pielęgnować. Kokedama to nowoczesna metoda ciekawej uprawy roślin doniczkowych. Mogą w niej rosnąć właściwie wszystkie rośliny, których system korzeniowy nie jest zbyt duży i głęboki. Doskonale sprawdzają się gatunki, które potrzebują dużo światła słonecznego. Zapisy: tel. 22 180 00 41 lub e-mail: zapisy@gok-wiazowna.pl, koszt 20 zł.

GOK, ul. Lubelska 53, tel. 22 780 41 79, poniedziałek, 21.03, godz. 19

WAWER

Ciekawa wystawa

Wystawa „Wiersze kolorowe” Michała Piekarskiego będzie miała wernisaż w najbliższą sobotę w filii Wawerskiego Centrum Kultury w Radości

Michał Piekarski to znakomity grafik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest autorem projektów graficznych książek, albumów, znaczków pocztowych, plakatów i miesięczników. Uwielbia typografię, czyli rodzaj projektowania tekstów, w którym kształt i układ liter pełnią też funkcję ilustracyjną. – Każda praca będzie aranżacją jednego wiersza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, której nada nową formę i blask. Graficzny układ wiersza wymusza znalezienia najodpowiedniejszej formy, dążę do układów asymetrycznych i dynamicznych. Nowe podejście do wyglądu wierszy to odwaga, śmiałość, bunt przeciwko tradycyjnemu układowi – opowiada artysta. Wystawa potrwa do połowy maja.

WCK Radość, ul. Powojowa 2, tel. 22 277 49 64, sobota, 19.03, godz. 19, wstęp wolny

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.