Pora na Klub Seniora

Radni z komisji ds. przekształceń chcą, aby miasto za własne pieniądze wyremontowało pomieszczenia, w których mógłby mieścić się Klub Seniora. Wystosowali w tej sprawie wniosek do prezydenta Otwocka. Stało się to po tym, jak jedno z otwockich stowarzyszeń zgłosiło się do rady miasta o udostępnienie seniorom budynku przy ul. Warszawskiej 19/20a

SYLWIA WYSOCKA

Jakiś czas temu „Linia” pisała o koncepcji przekształcenia lokali zajmowanych dawniej przez Bank Spółdzielczy w budynku na skrzyżowaniu ulic Karczewskiej i Hożej na miejsce, w którym mogliby spędzać czas otwoccy seniorzy. Aby przystosować dla nich lokale, władze miasta wzięły udział w konkursie na dofinansowanie tego typu działań z programu „Senior Plus”. W maju 2021 roku ogłoszono, że choć wniosek spełniał wymogi formalne, nie udało się pozyskać kwoty 200 tys. zł na organizację Klubu Seniora. Prezydent Jarosław Margielski poinformował wtedy, że miasto nie rezygnuje z planów i będzie starać się o pieniądze na zaadaptowanie pomieszczeń w kolejnym naborze.

Obecnie temat klubu powrócił, ponieważ jedna z lokalnych organizacji pozarządowych w styczniu zgłosiła do prezydenta wniosek o przekazanie nieruchomości przy ul. Warszawskiej 19/20a właśnie na potrzeby zorganizowania w tym miejscu lokalu z ofertą dla seniorów. – Zwróciliśmy się z wnioskiem do prezydenta o pozostawienie tej nieruchomości w zasobach gminy z przeznaczeniem na Otwockie Centrum Seniora, w którym w imieniu miasta jesteśmy gotowi prowadzić działalność na rzecz seniorów w zakresie dziennego domu pobytu, profilaktyki zdrowotnej, edukacyjnej i turystyczno-kulturalnej – deklarował na posiedzeniu komisji ds. nieruchomości i przekształceń we wtorek, 15 marca Jerzy Rybak, prezes Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli „Pomagamy Pomagać”. – Na powyższą działalność pozyskamy środki z różnych źródeł. Taką działalność możemy prowadzić samodzielnie lub we współpracy np. z Ośrodkiem Pomocy Społecznej – zapewniał prezes.

W realizacji takiego zamierzenia pojawiło się jednak kilka przeszkód. Po pierwsze, nieruchomość, o udostępnienie której poprosiło stowarzyszenie, w grudniu ubiegłego roku została przeznaczona przez miasto do sprzedaży. W lutym ogłoszono pierwszy przetarg nieograniczony, który odbędzie się 27 kwietnia w urzędzie miasta. Cena wywoławcza liczącej blisko tysiąc metrów kwadratowych nieruchomości wynosi 750 tys. zł. Po drugie, budynek, który miałby stać się azylem dla seniorów, jest w słabym stanie technicznym. To parterowy drewniany budynek mieszkalny, który powstał w 1904 roku i składa się z dwóch lokali. Według rzeczoznawcy stopień zużycia jest tak duży, że obiekt nadaje się bardziej do rozbiórki niż inwestycji. Wreszcie po trzecie, miasto ma już wspomniane plany przeznaczenia na Klub Seniora innej nieruchomości, tzn. lokali w budynku dawnego banku u zbiegu ulic Hożej i Karczewskiej. Wszystkie te elementy sprawiły, że większość członków komisji ds. nieruchomości i przekształceń negatywnie zaopiniowała wniosek stowarzyszenia.

Aby zintensyfikować prace nad utworzeniem Klubu Seniora, przewodnicząca komisji Urszula Golińska złożyła propozycję wniosku do prezydenta Jarosława Margielskiego o wyasygnowanie z budżetu miasta 200 tys. zł na przygotowanie klubu w budynku dawnego banku. Większość radnych poparła wniosek. Według urzędników z wydziału inwestycji urzędu miasta kwota 200 tys. zł wystarczy na kompleksowy remont lokali mających służyć seniorom, m.in. instalacje sanitarne, elektrykę, dostosowanie i wyposażenie całego obiektu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.