ZGM remontuje kolejne pustostany

W ciągu dwóch lat ZGM zamierza znacznie zmniejszyć problem długich kolejek do lokali komunalnych. Właśnie trwa remont dziewięciu pustostanów, które w najbliższych miesiącach zostaną przekazane najemcom

fot. ZGM Otwock

BARBARA MICHAŁOWSKA

Od momentu powierzenia mi obowiązków dyrektora w Zarządzie Gospodarki Mieszkaniowej, tj. od stycznia 2020 roku, osobom posiadającym prawo otrzymania od gminy Otwock oferty wynajęcia lokalu, a także najemcom lokali należących do naszego zasobu mieszkaniowego, którzy chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe, przekazaliśmy 39 wyremontowanych pustostanów. To trzykrotnie więcej niż w poprzednich latach – mówi Bartłomiej Kozłowski, p.o. dyrektora Zarządu Gospodarki Mieszkaniowej w Otwocku.

– Obecnie jest remontowanych dziewięć kolejnych lokali. Wszystkie powinny zostać oddane do końca maja. Do końca roku ZGM planuje zmodernizowanie ok. 20 pustostanów. Czy to się uda, w dużej mierze będzie zależało od decyzji otwockich radnych i prezydenta Jarosława Margielskiego, którzy przekazują na ten cel środki. Chciałbym podkreślić, że współpraca z nimi w tym zakresie jest bardzo dobra, gdyż doskonale znają i rozumieją potrzeby mieszkaniowe społeczności Otwocka – mówi Kozłowski. Od stycznia 2020 roku miasto przekazało ZGM na modernizację pustostanów 852 tys. zł.

Na zawarcie umowy najmu lokali czeka 56 rodzin, oprócz tego jest 47 osób z eksmisji z nakazem sądowym wskazania zastępczego lub socjalnego mieszkania oraz 30 rodzin, które otrzymały pozytywną opinię komisji mieszkaniowej w sprawie zamiany lokalu w celu poprawy swoich warunków mieszkaniowych.

Obecnie w zasobach ZGM znajdują się 132 pustostany, z czego 87 ma uregulowany stan prawny. – Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie pustostany nadają się do remontu i przekazania najemcom. Myślę, że dotyczy to ok. 30 proc. obiektów – przyznaje Kozłowski.

Lokale, które na pozór wydają się niezamieszkałe, w rzeczywistości często są w dyspozycji najemców przebywających w zakładach karnych czy domach opieki społecznej. Bywają również przedmiotem sporu w postępowaniach sądowych o nabycie prawa do najmu po zmarłym najemcy.

Poza remontem pustostanów miasto zaplanowało budowę bloków komunalnych przy ul. Kochanowskiego. Na przestrzeni dwóch lat powstanie tam 70 nowych lokali.

– Przydzielenie mieszkań uchodźcom z Ukrainy nie zależy ode mnie, to decyzja prezydenta i radnych. Do mnie należy przygotowanie jak największej liczby wyremontowanych pustostanów. Podkreślam, że w pierwszej kolejności pragniemy rozwiązać problemy mieszkaniowe naszych dotychczasowych mieszkańców. Twierdzę, że w ciągu najbliższych dwóch lat powinno nam się to udać – podsumowuje Bartłomiej Kozłowski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.