Zapowiedzi kulturalne 25-31 marca

OTWOCK

Meble i zabawki

Wernisaż wystawy prac uczniów z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie odbędzie się w piątek, 25 marca w PMDK

Uczniowie PLSP im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie pokazują próbkę swoich niezwykłych umiejętności w ramach dwóch specjalizacji: meblarstwa artystycznego i projektowania zabawek. Na wystawie znalazły się też prace uczniów z kilku innych pracowni: malarstwa, rysunku, rzeźby, a także multimediów. Jedną z autorek jest Magdalena Jacak, dawna wychowanka PMDK i podopieczna Moniki Grajdy-Widulińskiej. Wystawa potrwa do 29 kwietnia.

PMDK, ul. Poniatowskiego 10, tel. 22 779 33 57, piątek, 25.03, godz. 17, wstęp wolny

 

Weekend z Melpomeną

Od piątku do niedzieli program Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza wypełnią spektakle dla małych i dużych widzów, a także spotkanie z aktorami, którzy opowiedzą o tym, co dzieje się za kulisami

          W piątkowy wieczór 25 marca rozgrzeje nas wesoła ekipa ImproWiza i ich Wieczór Hitów Improwizowanych. Pozytywnie zakręceni aktorzy tworzą coś z niczego na żywo, na oczach widzów, w dodatku włączając tych ostatnich do wspólnej zabawy. Początek o godz. 20, wstęp wolny. Na sobotę zaplanowano dwa pokazy spektaklu Teatru Capitol „Małżeństwo to morderstwo” (godz. 16 i 19, bilety).

          Najbogatszy jest program niedzielny. Rozpocznie go muzyczne przedstawienie dla dzieci pt. „Zielony Kopciuszek” Teatru Kultureska. Początek o godz. 14, bilety w cenie 30 i 35 zł. O godz. 17 teatr zaprasza na premierę przedstawienia „Wieczór jednoaktówek” w reżyserii Edwarda Garwolińskiego. Złożą się na niego dwie komediowe sztuki. „Marcowy kawaler” Józefa Blizińskiego – opowieść o podstarzałym, zamożnym kawalerze, który ma chrapkę na wdowę z sąsiedztwa, oraz „Panna mężatka” Józefa Korzeniowskiego – jej bohaterami jest zakochana para młodych ludzi, którzy chcą się pobrać, ale boją się zrobić pierwszy krok. Bilety na premierę kosztują 20 zł. Po przedstawieniu, o godz. 18.30, zaplanowano otwarte spotkanie z aktorami. Będzie to czas na opowieści i zadawanie pytań. Może ktoś z widzów zachęcony tym, co zobaczy i usłyszy, sam postanowi zasilić szeregi otwockiego teatru? Z pewnością warto, bo to piękna przygoda.

Teatr Miejski im. S. Jaracza w Otwocku, ul. Armii Krajowej 4, tel. 22 779 36 43

 

Spacer historyczny

PTTK zaprasza w niedzielne popołudnie 27 marca na spacer z kijkami śladami pobytu Kornela Makuszyńskiego w Otwocku

Kornel Makuszyński, będący przed drugą wojną światową jednym z najpoczytniejszych polskich pisarzy, urodził się w 1884 roku w Stryju na obecnej Ukrainie, a zmarł w 1953 roku w Zakopanem. Autor kultowych książek dla dzieci, takich jak „Szatan z siódmej klasy” czy „Szaleństwa panny Ewy”, a przede wszystkim cyklu przygód Koziołka Matołka, miał też związki z Otwockiem. Przebywał tu w latach 30. w sanatorium płucnym, a pomysł na ilustrowaną historię o koziołku szukającym Pacanowa narodził się w 1932 roku w jednej z otwockich kawiarni. Potwierdziła to w swoich wspomnieniach wdowa po pisarzu. Jakie ślady obecności pisarza przetrwały do dziś? O tym wie z pewnością założyciel Team Koziołka Matołka z Otwocka i członek PTTK Otwock Sławomir Ryniuk.

Zbiórka w parku miejskim o godz. 13, zakończenie spaceru jest planowane około godz. 16-17.

 

Wymiana książek i płyt

Comiesięczne spotkanie w Klubie Smok zaplanowano na niedzielne popołudnie 27 marca

Cykl „Wymień książki, płyty i filmy” raz w miesiącu zamienia otwocki klub w mały antykwariat, który przyciąga poszukiwaczy literackich i muzycznych perełek czy filmowych ciekawostek. W naszych domach często zalega mnóstwo wydawnictw, które mogą cieszyć innych odbiorców. Do Smoka każdy może przynieść dowolną liczbę pozycji, a także wybrać dla siebie interesujące egzemplarze spośród tych dostarczonych przez innych. Organizatorzy proszą jedynie o nieprzynoszenie podręczników, wydawnictw niekompletnych, zniszczonych lub nielegalnych. Niepotrzebne egzemplarze można też dostarczyć do klubu w innym uzgodnionym terminie.

Klub Smok, ul. Warszawska 11/13, tel. 22 779 26 61, niedziela, 27.03, godz. 15, wstęp wolny

JÓZEFÓW

Artyści wobec wojennej traumy

Kolejny wykład o sztuce współczesnej pt. „Od awangardy do flashmoba” odbędzie się w piątkowy wieczór 25 marca w willi Balbinów

Jak wygląda twórczość w zderzeniu z wydarzeniami tragicznymi, przerażającymi, takimi jak wojna? Ta zakończona w 1945 roku znalazła odbicie we wszystkich rodzajach sztuki: filmie, literaturze, poezji, malarstwie, muzyce, rzeźbie. Artyści wyrażali się na najróżniejsze sposoby, po linii oficjalnej, socrealistycznej, martyrologicznej, ale też awangardowo, eksperymentalnie. Piątkowe spotkanie, trzecie w nowym cyklu Miejskiego Ośrodka Kultury, jest zatytułowane „Sztuka po Holokauście”. O zagładzie i wojennej traumie w sztuce polskiej, od czasów powojennych do teraz, opowie Agnieszka Sural – historyczka sztuki, kuratorka, edukatorka i producentka.

Willa Balbinów, ul. Wyszyńskiego 11, tel. 602 552 804, piątek, 25.03, godz. 18, wstęp wolny

CELESTYNÓW

Kino z Japonii

Festiwal Filmów Japońskich odbędzie się w sobotnie popołudnie 26 marca w Publicznej Szkole Podstawowej

Kino japońskie ma piękną historię i wspaniałych twórców. Próbkę ich talentu poznamy dzięki festiwalowi organizowanemu we współpracy z Japan Foundation i Ambasadą Japonii w Polsce. W programie są dwa tytuły. O godz. 17 zobaczymy dramat „Piesek Mameshiba” w reżyserii Tôru Kamei – opowieść o introwertycznym 30-latku mieszkającym z rodzicami i niewychodzącym z domu, który musi nauczyć się interakcji ze światem zewnętrznym. O 19.30 rozpocznie się projekcja filmu „Kto mnie obroni?” Ryoichi Kimizuki, pokazującego lęki współczesnego społeczeństwa japońskiego przez pryzmat dramatu pewnej rodziny. Pokutuje ona przez grzech syna, który popełnił zbrodnię, i teraz wszyscy są na celowniku mediów.

SP, ul. św. Kazimierza 55, sobota, 26.03, godz. 17, wstęp wolny

WAWER

Inspiracje ze świata

„Podróże” to tytuł koncertu zespołu Piąty Dzień zaplanowanego na sobotni wieczór w WCK Zastów

Koncert „Podróże” jest efektem poszukiwań muzycznych i literackich członków zespołu Piąty Dzień. Drogą wiodącą od Kanady, przez Francję, aż po Ukrainę. Grupę tworzą: Dominika Świątek, Katarzyna Kucharzewska, Rene Koelblen i Stanisław Waszak. Swoje odkrycia prezentują we własnych przekładach, czasem w oryginale. Artyści zaprezentują twórczość takich autorów jak: Georges Brassens, Serge Gainsbourg, Georges Moustaki, Jurij Wizbor, Timur Szaow, Weronika Dolina, Richard Desjardins i Lynda Lemay.

WCK Zastów, ul. Lucerny 13, tel. 22 815 67 63, sobota, 26.03, godz. 17, wstęp wolny

 

Czytanie Zapolskiej

Międzynarodowy Dzień Teatru zostanie uczczony również przez Teatr Falenica im. Szczepana Szczykny. W sobotę, 26 marca odbędzie się tam czytanie „Moralności pani Dulskiej”

Od premiery najsłynniejszej sztuki Gabrieli Zapolskiej minęło grubo ponad 100 lat, zadebiutowała ona w 1906 roku w Krakowie. Wyśmiewając mieszczańskie kołtuństwo, obłudę, podwójne standardy, Zapolska być może nie przypuszczała, że w pierwszej połowie XXI wieku nadal będą one aktualne. A może przeciwnie, nie miała złudzeń co do niezmienności ludzkiej natury? Komediodramat Zapolskiej przypomniała nam ubiegłoroczna edycja „Narodowego Czytania”, bo właśnie po ten tytuł sięgaliśmy w ramach prezydenckiej akcji. Teraz taką czytaną, lekko zainscenizowaną formę proponuje Teatr Falenica.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 2, tel. 22 277 49 40, sobota, 26.03, godz. 17, wstęp wolny

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.