Są pieniądze na Iskrę

Władze Otwocka pozyskały 288 tys. zł z Ministerstwa Obrony Narodowej na pomnik biało-czerwonej Iskry, który stanie prawdopodobnie w okolicy skrzyżowania ulic Hożej i Andriollego

źródło: Filip Idzikowski – Niebo bez granic

W projekcie zmian otwockiej uchwały budżetowej na 2022 rok omawianym na sesji w środę, 23 marca znalazł się punkt dotyczący zwiększenia kwoty na sfinansowanie budowy pomnika biało-czerwonej Iskry. Skarbnik miasta Alicja Matuszewska poinformowała, że miasto otrzymało dotację celową na budowę tego pomnika. Chodzi o 288 tys. zł. – W tej kwocie powinna zmieścić się całość prac, to znaczy z tych pieniędzy zrefundujemy także wydatki, które zostały poniesione wcześniej na to zadanie – podkreśliła skarbnik miasta.

Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Obrony Narodowej. MON poinformowało, że przyznało miastu dotację na budowę pomnika zgodnie z rozporządzeniem ministra obrony w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową i remontami pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego. Oprócz Otwocka takie dotacje w 2022 roku otrzymała też gmina Żółkiewka na budowę pomnika Stanisława Żółkiewskiego i powiat świdnicki na budowę pomnika Józefa Franczaka ps. Lalek w Świdniku.

Przypomnijmy, że po trzech latach starań, 28 maja 2021 roku, Wojsko Polskie przekazało mieszkańcom Otwocka wycofany z eksploatacji odrzutowiec szkolno-bojowy TS-11 Iskra nr boczny 1629. Po przemalowaniu na barwy Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” samolot stanie w centrum Otwocka. Pomnik ma upamiętniać pilotów Tomasza Pajórka i Mariusza Oliwę, którzy zginęli 11 listopada 1998 roku w katastrofie BCI nr 5 w Soplicowie podczas lotu rozpoznania pogodowego przed defiladą w Święto Niepodległości w Warszawie, który odbywał się w ekstremalnie trudnych warunkach atmosferycznych.

Pomnik prawdopodobnie stanie w często wskazywanym przez mieszkańców miejscu przy skrzyżowaniu ulic Hożej i Andriollego. Iskra będzie jedynym w swoim rodzaju biało-czerwonym lotniczym pomnikiem Niepodległości upamiętniającym bohaterskich pilotów. Aby tak się stało, samolot musi przejść szereg kosztownych zabiegów przygotowawczych i konserwacyjnych.

SW

16 komentarzy do “Są pieniądze na Iskrę

 • 30 marca 2022 o 09:07
  Permalink

  „…pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego…”. Pomnik chyba upamiętni głupotę dowódców i kacyków którzy stali za wysłaniem pilotów w taką pogodę. Ktoś chciał mieć pokaz i zabłysnąć a skończyło się tragedią.

  Odpowiedz
  • 30 marca 2022 o 22:22
   Permalink

   a pomnik Powstania Warszawskiego i Stoczniowców też zły ? Nie rozumie podstawowej rzeczy, że pomnik upamiętni pilotów, żołnierzy i ofiary a nie tych co zawinili.

   Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2022 o 10:36
   Permalink

   Pamiętaj, że to byli właśnie piloci z tej biało-czerwonej jednostki wykonującej akrobacje. I prawdopodobnie, lecąc w „mleku” chcieli ujrzeć słoneczko, wykonując pętlę. Tylko nie wiedzieli, biedni, że sztuczny horyzont ich oszukuje, z powodu zamarznięcia czujnika. I zamiast w górę, gruchnęli pełną prędkością w dół. Każdy, kto był na miejscu tej katastrofy – widzi, że Iskra „spadała” prawie prostopadle do ziemi. Potrafisz TO inaczej wytłumaczyć? Wojsko, jak przy każdym wypadku, woli mieć „bohaterów”, niż tych drugich (pewnie chodzi też o rodziny). Dowództwo zna prawdę.

   Odpowiedz
 • 31 marca 2022 o 09:00
  Permalink

  Nie jestem przeciwko pomnikowi, niech stawia sobie ich 1000.
  Ale czy rozumie co jest napisane w ustawie czy razem z ministrem Błaszczakiem nie rozumie?
  Którą tradycję, jakie chwalebne działania i z którym sławnym wydarzeniem wojskowości polskiej się wiąże ten wypadek?
  Bo wypadek nie jest, zdaje się, tam wymieniony?
  Defilada w święto Niepodległości jest wydarzeniem godnym upamiętniania?
  Bo jeśli jest, to co roku powinien powstawać pomnik bohatersko defilujących żołnierzy.
  Stoczniowcy nie mają nic wspólnego z wojskowością, za to Powstańcy to chyba nie tam sam kaliber co wypadek Iskry.
  Każdy wypadek w wojsku będzie upamiętniał pomnikiem?

  Odpowiedz
  • 31 marca 2022 o 11:29
   Permalink

   Otóż bardzo godnym upamiętnienia jest katastrofa pilotów narodowego Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry i MiG-29 z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, którzy w 80 rocznicę odzyskania Niepodległości wykonywali rozkaz na jedynym polskim biało-czerwonym odrzutowcu, który zastąpi symbolicznie ruskiego MiGa. To z jakiej dotacji na patriotyczne cele przyszły pieniądze to już mniejsza. Ważne, że środki są w kasie miasta i skończy się to ciemne i szkodliwe gadanie, że za drogo bo krawężniki ważniejsze Paniemaju ? ps. Stoczniowcy mają tyle z wojskowością, że to żołnierze ich zamordowali, też na rozkaz, tragiczny dla jednych i drugich. Ucz się historii tego kraju i wzmacniaj go to może będziesz miał kiedyś odwagę i okazję zrobić to pod swoim nazwiskiem.

   Odpowiedz
   • 31 marca 2022 o 12:01
    Permalink

    Co za arogancja bije od towarzysza społecznika.

    Odpowiedz
   • 1 kwietnia 2022 o 08:29
    Permalink

    1. Mig ma namalowaną szachownicę +polskiego pilota i tyle mu wystarczy żeby być polskim migiem. Tego nie trzeba upolityczniać. Póki co stać nas na migi i mamy całą masę post sowieckiego sprzętu lub wywodzącego się z ZSRR.
    2. Śmierć tych pilotów niczemu nie służyła. Taką mgłę jak wtedy była widać z poziomu ziemi i widać było, że pokazy to pomyłka. Dziwna sprawach chmury i mgła w listopadzie, nieprawdaż?
    3. Chyba jednak coś ci się pomyliło, bo pomnik upamiętnia stoczniowców, nie wojsko, ofiary, nie katów.
    4. Z jakich funduszy i co jest finansowane to jednak ma znaczenie a to nijak się to ma do ustawy o której wspominał Błaszczak.
    5. Skoro tyle o mnie wiesz, to dalsza polemika nie ma sensu.
    6. Życzę więcej luzu

    Odpowiedz
    • 1 kwietnia 2022 o 16:09
     Permalink

     1. MiGi 29 z Mińska Maz. mają namalowanego polskiego lub amerykańskiego pilota oraz polsko-amerykańskie godło i to nie jest kwestia polityki tylko historii i tzw. „braterstwa broni” – jak w Bitwie o Lwów I Kresy Wschodnie 100-lat temu.
     2. Oblot pogody 11.11.1998r. został wykonany niewłaściwym samolotem. Powinien polecieć MiG 29 przystosowany do zadań w takich warunkach. Tyle w temacie bo raport ma kilkaset stron.
     3. Nie zrozumiałeś sensu. Tak, Pomnik Stoczniowców 1971 w Gdańsku upamiętnia stoczniowców a nie strzelające do nich wojsko.
     4. Nie szukałbym tu problemów na siłę. Przecież widać, że to fundusz na patriotyczne projekty w tym pomniki a nie na schroniska dla kotków więc wszystko się zgadza.
     5. Nie kwestionuj takich akcji w wojnę za polską granicą. To demobilizuje a morale jest teraz silniejszą bronią niż najnowsze czołgi.
     6. Budowa pomników katastrof lotniczych to nie są wycieczki po lesie albo program rozrywkowy.

     Odpowiedz
     • 5 kwietnia 2022 o 10:06
      Permalink

      co do 1: ale ten samolot z malowidłem pilota dalej jest polski czy już amerykański?
      co do 5: poważnie moje zdanie na ten temat może osłabić morale ukraińskiej armii??? a może naszej i całego NATO?

      Odpowiedz
 • 31 marca 2022 o 19:09
  Permalink

  Boooze, co to sie dzieje, nie poznaje tego (operetkowego) Kraju :
  ht tps://dziennikzachodni.pl/ministerstwo-sportu-dofinansuje-kursy-strzeleckie-minister-zapowiada-prace-nad-zwiekszeniem-dostepu-do-broni-palnej/ar/c1-16189399

  Odpowiedz
  • 1 kwietnia 2022 o 16:16
   Permalink

   Od lat jest swobodny dostęp do czarno-prochowców. Siła rażenia, celność broni, którą może kupić każdy pełnoletni jest częstokroć większa niż zwykłego pistoletu, na które musi być pozwolenie, szafa pancerna i różne inne. Utrudnieniem jest tylko szybkość ładowania.

   Odpowiedz
   • 1 kwietnia 2022 o 20:59
    Permalink

    Filipie, nic, niczego nie zrozumiales…. no ale tak to jest, gdy sie mysli (tylko) technicznie….i „patriotycznie”.

    Odpowiedz
   • 2 kwietnia 2022 o 20:48
    Permalink

    Zamiast tego 'pomnika’ wypadku można postawić obelisk. A resztę pieniędzy spożytkować lepiej. Niestety po tej władzy trudno spodziewać się normalnego myślenia.

    Odpowiedz
    • 7 kwietnia 2022 o 18:46
     Permalink

     np dozbroić Ukraińców lub przygotować domy dla powracających do swoich rodzin żołnierzy.

     Odpowiedz
 • 2 kwietnia 2022 o 21:46
  Permalink

  Tak, sa pieniadze….. ht tps://www.tokfm.pl/Tokfm/7,182251,28291921,mazowsze-wiekszosc-lekarzy-specjalistow-ze-szpitala-ortopedycznego.html#s=BoxOpImg3

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.