Premier i przewodnicząca PE z wizytą w SP nr 12

Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, w drodze powrotnej z Kijowa w sobotę (2 kwietnia) złożyła wizytę w Polsce. W Otwocku, w Szkole Podstawowej nr 12, w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego spotkała się z ukraińskimi uchodźcami. – Ukraina walczy z niesprowokowaną agresją, która nie musiała mieć miejsca. Agresja prowadzi do utraty życia przez tysiące niewinnych kobiet, mężczyzn i dzieci. Ukraina jest krajem walczącym za wartości, które są nam tak bliskie: sprawiedliwość, wolność – podkreślała Metsola

fot. Krystian Maj – KPRM

Spotkanie w Otwocku było okazją do obustronnych rozmów, których głównym tematem były: pomoc dla osób dotkniętych wojną na Ukrainie, konieczność uszczelnienia i zaostrzenia sankcji nałożonych na Rosję oraz jej oligarchów, a także finansowanie dalszych działań pomocowych i reparacyjnych. – Wojna na Ukrainie, wojna wywołana przez Rosję, to nie tylko wielkie zniszczenia, to nie tylko ofiary zbrodni wojennych i nie tylko mordowane kobiety i dzieci. To także około 10-milionowa fala uchodźców. Około 6,7 milionów osób zostało w zachodniej części Ukrainy – podkreślił podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Dziś spotkaliśmy się także z grupą uchodźców wojennych i rozmawialiśmy z nimi razem z Robertą. Wszyscy oni wskazują na to, jak bardzo z jednej strony chcieliby normalnie żyć, ale chcieliby także wrócić do siebie, czyli żeby ta wojna się zakończyła – dodał szef polskiego rządu.

Z kolei przewodnicząca Parlamentu Europejskiego zwróciła uwagę na wielki humanitaryzm, którym Polska wykazuje się w czasie bezprecedensowego kryzysu. – Podziwiamy i jesteśmy wdzięczni za to, że daliście państwo dom, opiekę medyczną, otworzyliście swoje domy dla milionów naszych braci i sióstr z Ukrainy – osób uciekających przed wojną z kraju, który od 24 lutego jest niszczony w wyniku działań wojennych – oświadczyła Roberta Metsola.

Szefowa PE mówiła także o swojej wizycie w ukraińskiej stolicy, gdzie spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, premierem Denysem Szmyhalem, przewodniczącym ukraińskiego parlamentu – Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem, a także parlamentarzystami. – Wszyscy prosili o jedno: Ukraina pilnie potrzebuje wsparcia. Zapewniliśmy już wielkie wsparcie logistyczne, humanitarne, militarne i finansowe, ale to nie wystarczy. Moje przesłanie wobec Werchownej Rady i prezydenta Zełenskiego było takie, że to wszystko przekażę naszym partnerom i tu, w Polsce, ale również w innych krajach, w różnych instytucjach – relacjonowała podczas briefingu.

W spotkaniu uczestniczyli także gospodarze Otwocka m.in. prezydent Jarosława Margielski i przewodnicząca rady miasta Monika Kwiek. Goście rozmawiali z przebywającymi w Otwocku uchodźcami z Ukrainy, wolontariuszami i zaangażowanymi w pomoc pracownikami urzędu miasta.

opr. IN

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.