Drogo, coraz drożej!

Powoli staje się zasadą, że władze Józefowa zwiększają kwoty przeznaczone w miejskim budżecie na tegoroczne inwestycje. Na kwietniowej sesji radni zgodzili się na przeznaczenie na ten cel dodatkowych 670 tys. zł. To efekt sytuacji na rynku zamówień publicznych, na którym odnotowano wzrost cen w składanych do przetargu ofertach już nawet o 30 proc. 

Sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie nie napawa optymizmem. Wraz ze wzrostem cen surowców i usług rosną koszty inwestycji, również tych planowanych przez józefowski samorząd. Przykładem może być przetarg na wyłonienie wykonawcy przebudowy ul. Dworskiej (na odcinku od ul. Godebskiego do ul. Gołębiej). Po otwarciu ofert okazało się, że najniższa zaproponowana przez oferenta kwota wynosi blisko 1 mln 400 tys. zł, a druga oferta przekroczyła 1 mln 800 tys. zł. Tymczasem józefowski urząd w kosztorysie wycenił inwestycję na ponad 1 mln zł.

Ze względu na stale rosnące koszty samorząd Józefowa coraz częściej staje przed koniecznością szukania dodatkowych pieniędzy na realizację zadań inwestycyjnych lub rezygnacji z ich części. Tylko podczas ostatniej sesji radni zgodzili się przeznaczyć dodatkowe 670 tys. zł na miejskie inwestycje, m.in. zwiększyli o 360 tys. zł kwotę planowaną na przebudowę ul. Dworskiej. Z tych samych powodów w lutym przeznaczyli w miejskim budżecie dodatkowo 750 tys. zł na zwiększenie kosztów związanych z inwestycjami. Z jednej strony decyzje te mają pozwolić samorządowi realizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, z drugiej zaś wpływają na zwiększenie deficytu budżetowego. Od początku roku wzrósł on już o ponad 6 mln zł (z planowanych 25 mln zł do ponad 31 mln zł – dane na 1 kwietnia 2022 roku).  

Konieczność szukania dodatkowych pieniędzy na inwestycje to niejedyny problem józefowskich władz. Jak się okazuje, samorządowcy nie mogą być również pewni wykonania inwestycji, na realizację których wyłoniono już w przetargach firmy. – Z końcem stycznia rozstrzygnęliśmy kilka przetargów. Niestety, w przypadku czterech inwestycji musieliśmy ich wynik unieważnić, ponieważ podmioty, które wygrały przetargi, zrezygnowały z podpisania umów – mówiła podczas wspólnego posiedzenia komisji stałych rady miejskiej w poniedziałek, 28 marca Marzena Czerbniak, kierownik Referatu realizacji projektów w Urzędzie Miasta Józefowa. Powodem są rosnące z miesiąca na miesiąc ceny materiałów, paliwa i usług, które w ocenie firm sprawiają, że zaproponowane w ofertach przetargowych kwoty stają się dla nich ekonomicznie nieopłacalne. Tym samym mieszkańcy Józefowa będą musieli jeszcze poczekać na nową nawierzchnię na ul. Sienkiewicza (na odcinku od ul. Kopernika do ul. Granicznej) i na ul. Skłodowskiej (na odcinku od ul. Sikorskiego do ul. Świerkowej) czy przebudowę skrzyżowania u zbiegu ulic Skłodowskiej, Laskowej i 15 Sierpnia. W takich przypadkach samorząd będzie musiał jeszcze raz przeprowadzić postępowania przetargowe i liczyć się z ryzykiem, że kwoty, które zostaną w nich zaproponowane, mogą być wyższe od tych wskazanych w dopiero co unieważnionych przetargach.

Na dalszy wzrost cen ma wpływ trwająca na Ukrainie wojna, w wyniku której rosną ceny surowców, przerwane są łańcuchy dostaw i następuje radykalna zmiana na rynku pracy. – Trudno o optymizm, gdy patrzy się na inflację, wzrost cen paliw i do tego wojnę na Ukrainie – słyszymy od józefowskich urzędników.

Poza wydatkami na inwestycje rosną też koszty bieżącego utrzymania miasta. Na sesji w piątek, 1 kwietnia władze Józefowa zostały zmuszone zwiększyć o 300 tys. zł planowane wydatki na zakup energii elektrycznej – uzyskane w wyniku postępowania przetargowego ceny za zużycie energii wzrosły aż o 133 proc. O 190 tys. zł zwiększą się planowane wydatki na prace związane z równaniem dróg i uzupełnianiem ubytków w nawierzchni miejskich ulic. Radni zgodzili się również na przeznaczenie dodatkowych 300 tys. zł na wykonanie prac naprawczych w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Sienkiewicza i należącej do placówki hali sportowej. 

Dodatkowo 13 tys. zł samorząd dołoży do utrzymania lokalnej linii autobusowej L50, która dopiero ma zacząć działać na terenie miasta (w sumie na ten cel w 2022 roku Józefów chce wydać ponad 500 tys. zł). 

Art

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.