Dwie przepompownie do modernizacji

Awaria przepompowni w Czarnowcu utrudniła życie mieszkańcom Wójtowizny, Czarnowca, Lipin, Natolina i Nowych Kościelisk, a także kilku posesji w Sobienkach w gminie Osieck. Przerwa w dostawie wody była spowodowana pęknięciem skorodowanej rury. Awarię udało się usunąć, ale to chwilowe rozwiązanie problemu, bo – jak podkreślają samorządowcy – przepompownia jest stara i wyeksploatowana, dlatego w najbliższych miesiącach zostanie całkowicie zmodernizowana i unowocześniona. Tych samych prac wymaga też przepompownia wody w Grabiance

fot: FB/ Karolina Zowczak Wójt Gminy Osieck

AGNIESZKA JASKULSKA

Pod koniec marca w przepompowni w Czarnowcu miała miejsce poważna awaria. – Pękła skorodowana rura i doszło do zalania zbiornika wraz z pompami. Musieliśmy działać szybko nie tylko po to, żeby usunąć awarię, lecz także by spróbować uratować zalane wodą pompy – tłumaczy Karolina Zowczak, wójt gminy Osieck. W związku z awarią mieszkańcy Wójtowizny, Czarnowca, Lipin, Natolina i Nowych Kościelisk, a także kilku posesji w Sobienkach przez jakiś czas nie mieli wody lub docierała ona „obejściem”. Osiecki urząd poinformował, że z tego powodu w kilku miejscowościach był odczuwalny spadek ciśnienia wody.

Awarię udało się usunąć. – Oddaliśmy zalane pompy do specjalnego zakładu, gdzie je osuszono i zakonserwowano. Na szczęście urządzenia działają i można było je ponownie podłączyć. To jednak tymczasowe rozwiązanie, bo przepompownia jest wykonana w starej technologii, a rury są w bardzo złym stanie – tłumaczy Karolina Zowczak.

Wójt Osiecka dodaje, że gmina planuje w najbliższych miesiącach przeprowadzenie modernizacji przepompowni w Czarnowcu i drugiej instalacji w Grabiance. – Wymiana tych dwóch pompowni wody została zgłoszona do dofinansowania w zakresie pozyskanej dotacji w ramach Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Obecnie jesteśmy w trakcie uzyskiwania odpowiednich pozwoleń.

W kwietniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie modernizacji – podkreśla Karolina Zowczak. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowoczesne pompownie będą gotowe za rok. – Nowa instalacja w Czarnowcu będzie wybudowana w specjalnej komorze obok tej starej. Zostanie wykonana w nowoczesnej technologii, dzięki czemu będzie pracowała ze zwiększoną mocą. Znajdzie się tam także monitoring, który pozwoli nadzorować przesył wody do sieci lub ewentualne problemy techniczne czy awarie. Taki monitoring mamy przy sieci kanalizacyjnej i świetnie się sprawdza – zaznacza wójt Zowczak. I dodaje, że gmina planuje także wybudowanie dwóch odcinków wodociągowych w ul. Księcia III Ziemowita i ul. Reptowskiego w Osiecku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.