Drzewka za drzewka

Ciekawe rozwiązanie dla inwestorów, którym drzewa kolidują z planowaną inwestycją, przyjęły władze Otwocka. Jeśli inwestor chce mieć częściowo odroczoną opłatę za wycinkę drzew, musi od razu wykonać nasadzenia zastępcze na terenach wskazanych przez miasto. Tak stało się w przypadku inwestora, który buduje centrum handlowe w pobliżu Morskiego Oka. W zamian za wycinkę w tamtym miejscu posadził on drzewa wzdłuż ul. Górnej i ul. Armii Krajowej

fot. UM Otwocka

Klonowy szpaler złożony z 37 drzew pojawił się niedawno w pasie drogowym przy ul. Górnej, a 15 młodych sosen posadzono w zatoczkach między chodnikiem a ścieżką rowerową przy ul. Armii Krajowej na odcinku od ul. Narutowicza do ul. Pułaskiego. To efekt wprowadzenia przez Jarosława Margielskiego zasady, że jeśli inwestor chce mieć częściowo odroczoną opłatę za wycinkę drzew kolidujących z inwestycją, musi od razu wykonać nasadzenia zastępcze na terenach wskazanych przez miasto.

Takie podejście stanowi zmianę wobec wcześniejszego założenia, zgodnie z którym wszystkie nasadzenia zastępcze były wykonywane na tej samej nieruchomości, gdzie powstaje inwestycja. – Nie ma to głębszego sensu, bo często takie drzewka były bardzo małe i zbyt gęsto posadzone, przez co się nie przyjmowały lub ich wegetacja była utrudniona – podkreśla prezydent Otwocka. – Dlatego teraz dopuszczamy takie nasadzenia na gruntach będących własnością miasta. Dzięki temu m.in. za pieniądze prywatnych inwestorów skutecznie zmierzamy do osiągnięciu efektu miasta ogrodu. To, co nas wyróżnia na tle innych miast i na co zwracają uwagę osoby odwiedzające Otwock, to dużo drzew i zieleni w przestrzeni miejskiej. Powinniśmy to pielęgnować i rozszerzać – dodaje Margielski. Miasto daje przy tym inwestorowi konkretne wytyczne co do gatunku, wielkości i obwodu drzew, które mają być posadzone. Muszą to być już dorodne drzewka, które dają pewność przyjęcia się i wyglądają okazale w chwili wykonywania nasadzenia.

Tę zasadę władze miasta zastosowały ostatnio wobec inwestora realizującego budowę centrum handlowego u zbiegu ulic Kuklińskiego i Generalskiej. – Inwestor może dokonać połowy opłaty za wycinkę drzew, a druga połowa może być odroczona na trzy lata w zamian za wykonanie zastępczych nasadzeń na terenach publicznych – informuje Jakub Grzywacz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka. – Za jedno wycięte drzewo inwestor musi posadzić co najmniej jedno nowe. W ciągu trzech lat młode drzewka muszą się przyjąć i nie uschnąć. Dzięki temu mamy w Otwocku dodatkowe nasadzenia – zaznacza naczelnik.

Opłata za wycinkę drzew wpływa na konto miasta. Pieniądze są przeznaczane także na zakup i sadzenie krzewów i innych roślin na terenach miejskich.

SW

One thought on “Drzewka za drzewka

  • 8 kwietnia 2022 o 10:17
    Permalink

    „Za jedno wycięte drzewo inwestor musi posadzić co najmniej jedno nowe. W ciągu trzech lat młode drzewka muszą się przyjąć i nie uschnąć”

    Marny przelicznik. Wg mnie powinno byc conajmniej 1:10

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.