Żłobek już po wakacjach

1 września 2022 roku ma rozpocząć działalność pierwszy na terenie gminy żłobek Wiązusie. Placówka powstaje w Gliniance, w budynku dawnego gimnazjum, a opiekę znajdzie w niej 45 dzieci

Brak publicznej placówki opiekuńczo-wychowawczej dla maluszków od lat był bolączką młodych rodziców z gminy Wiązowna. Żłobki zapewniają opiekę dla dzieci w wieku już od ukończenia 20. tygodnia życia do około trzech lat, co oznacza, że ich podopieczni wymagają szczególnej troski.

W Wiązownie trwają przygotowania do powołania pierwszego gminnego żłobka, który zajmie miejsce dawnego gimnazjum w Gliniance. Na prowadzenie placówki gmina otrzymała dofinansowanie z regionalnego programu operacyjnego województwa w wysokości 1 mln 348 tys. 701 zł. Podczas marcowej sesji rady gminy radni podjęli uchwałę w sprawie powołania żłobka i przyjęcia jego statutu. Kolejnym krokiem będzie wybór dyrektora placówki, a potem zatrudnienie pracowników i przygotowanie rekrutacji.

O ile pomysł żłobka nie budzi żadnych sprzeciwów wśród radnych, o tyle nie wszystkim podoba się nazwa Wiązusie. – Wolałbym, aby w nazwie pojawiła się jakaś postać z bajki. Uważam za przesadę ciągłe nawiązywanie do wiązu w lokalnych nazwach. Niedawno powstała spółka wodna Wiąz, teraz Wiązusie – argumentował radny Paweł Zawadka. Z kolei radna Renata Falińska dopytywała o genezę tej nazwy. – Wiązuś jest maskotką, którą od kilku lat przygotowujemy i wręczamy dzieciom. Liść wiązu jest symbolem naszej gminy, zgodnie z legendą spisaną przez Katarzynę Kępińską od drzewa wiąz wzięła się nazwa naszej gminy. W związku z tym proponujemy, aby pierwszy gminny żłobek nawiązywał do organu, który go ustanawia, czyli do samorządu – wyjaśniła Anna Rosłaniec, sekretarz gminy. Zrobiła to skutecznie, ponieważ uchwała przeszła przy pełnym poparciu radnych.

pds

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.