Szekspirowi by się podobało

150 młodych aktorów z całej Polski uczestniczyło w finale Przeglądu „MiniGlobe”, w którym prezentowali swoje szkolne spektakle anglojęzyczne. Wśród podstawówek triumfowała British Primary School of Wilanów, a w kategorii szkół średnich triumfy święciło I Liceum Ogólnokształcące w Przemyślu

PRZEMEK SKOCZEK

„MiniGlobe” to przegląd z ugruntowaną pozycją, mimo dwuletniej przerwy spowodowanej pandemią. Od 2013 roku wydarzenie organizowało CV Liceum im. Z. Herberta na warszawskiej Białołęce. W tym roku przegląd został przeniesiony do Miejskiego Ośrodka Kultury w Józefowie. W finale wystąpiło 12 zespołów, które oceniało jury w składzie: Agnieszka Pieniążek-Siekierska, dr Jolanta Rzegocka, Przemysław Kaczyński i Jarosław Kopaczewski.

W kategorii szkół podstawowych wygrała British Primary School of Wilanów ze spektaklem „Matilda”. Drugie miejsce zajęła józefowska Szkoła Podstawowa im. św. Tomasza z Akwinu i jej przedstawienie „Chocolate Factory”, a trzecie Katolicka Szkoła Podstawowa w Tarnobrzegu, która pokazała „Cinderellę”. W kategorii szkół średnich najwyżej oceniono spektakl „Lord of the Flies” uczniów I LO w Przemyślu. Dostał on także nagrodę specjalną za wartościową treść od ks. Szymona Bańki, rektora Szkół św. Tomasza z Akwinu w Józefowie – partnera przeglądu. Na kolejnych miejscach znalazły się zespoły z I LO w Andrychowie ze spektaklem „Morality of Mrs. Dulska” i z I LO w Inowrocławiu „Such a Situation”.

Jury przyznało też wyróżnienia dla: Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 47 w Warszawie („Romeo and Juliet”) za kreatywność; Katolickiej Szkoły Podstawowej w Tarnobrzegu („Cinderella”) za debiut angielskojęzyczny; VIII LO w Gdańsku („Fun House”) za grę zespołową; Liceum im. św. Tomasza z Akwinu w Józefowie („Why did She Die?”) za scenografię i choreografię oraz sześć wyróżnień za grę aktorską, które trafiły do: Evy Topolko, Darii Frycholc, Marii Romatowskiej, Zuzanny Kapeli, Zofii Górny, Natalii Kłaput i Haliny Kłos.

– Bardzo się cieszę, że po tym trudnym okresie zamknięcia teatrów i braku możliwości pracy z dziećmi ze względu na nauczanie zdalne udało się przeprowadzić w normalnej, stacjonarnej formule przegląd, na który przyjechało aż 12 zespołów i ponad 150 młodych aktorów. Szczególnie cieszy to, że młodzi aktorzy nie tylko zaprezentowali świetną formę, lecz także chętnie oglądali przedstawienia przygotowane przez inne zespoły, ucząc się od siebie nawzajem – podsumowuje Karolina Kantorowicz, która koordynowała organizację przeglądu.

Wydarzenie honorowym patronatem objęły British Council, Gdański Teatr Szekspirowski i burmistrz Józefowa Marek Banaszek. Patronem medialnym była „Linia Otwocka”.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.