Klon powalczy o tytuł Drzewa Roku

W gronie 16 finalistów tegorocznego konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja znalazł się piękny klon jawor rosnący przy rynku Zygmunta Starego w Karczewie. To drzewo ma ciekawą historię

PRZEMEK SKOCZEK

Klon z Karczewa ma 100 lat, 15 metrów wysokości, 300 centymetrów obwodu i imponującą, kulistą koronę. Do konkursu został zgłoszony przez Grupę Sympatyków Drzew z Karczewa: Sebastiana Bujalskiego, Paulinę Jobdę i Mirosława Rozenblickiego. W akcję zaangażował się także podleśniczy Leśnictwa Torfy Grzegorz Skotarczak.

– Drzewo ma charakterystyczny, przekrzywiony pień, który obecnie tworzy z podłożem kąt 45 stopni, a następnie rozgałęzia się w potężną koronę. Według opowiadań starszego pokolenia pień nie zawsze był pochylony. Jeszcze pod koniec lat 50. miejscowi chłopcy na placyku przed drzewem grali w piłkę, a pień służył im za słupek bramki. Później w miejscu prowizorycznego boiska wytyczono drogę, a klon otoczono chodnikiem. W latach 70. i 80. dzieci wykorzystywały drzewo do swoich zabaw i ćwiczyły się w wbieganiu na pochyłe drzewo. Dzisiaj klon jest ostatnim żyjącym drzewem na karczewskim rynku z tych widocznych na zdjęciu z 1944 roku i jest łącznikiem pokoleń, wyzwalaczem do-brych emocji, punktem odniesienia w czasie i przestrzeni – opowiadają członkowie Grupy Sympatyków Drzew z Karczewa, którzy poinformowali też, że rozpoczęli starania o nadanie klonowi statusu pomnika przyrody.

Do 12. edycji konkursu Drzewo Roku zgłoszono ponad 40 drzew z całej Polski. Wszystkie od pokoleń są ważną częścią lokalnej społeczności, przyrody, kultury i historii. Do finału jury wybrało siedem dębów, cztery lipy, dwa klony, buk, wiąz i jabłoń. Głosowanie rozpocznie się dopiero w czerwcu, a zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2023 roku. Przy okazji z radością ogłaszamy, że ubiegłoroczny zwycięzca konkursu organizowanego przez Klub Gaja – 400-letni Dąb Dunin, zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej – został ogłoszony Europejskim Drzewem Roku 2022. W plebiscycie otrzymał ponad 179 tysięcy głosów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.