Zielone galerie zamiast starych przystanków

Trwa nadawanie ostatnich szlifów nowym wiatom przystankowym, które niedługo pojawią się w Otwocku. Będą to estetyczne drewniane przystanki promujące styl świdermajer, na które miasto w ubiegłym roku otrzymało 200 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

fot: FB/ Jarosław Margielski – Prezydent Otwocka

SYLWIA WYSOCKA

Już niedługo wysłużone przystanki autobusowe w Otwocku zostaną zastąpione przez nowe drewniane odpowiedniki promujące nadświdrzański styl świdermajer. Prezydent Jarosław Margielski poinformował o tym w ubiegłym tygodniu na swoim profilu w mediach społecznościowych. „Aktualny wzór, po wielu poprawkach, został opracowany z wykorzystaniem zasady złotego podziału oraz oryginalnych ornamentów stylu świdermajer, które są już obecne w przestrzeni naszego miasta. Konstrukcja jest bardziej subtelna i smukła w stosunku do swoich poprzedniczek, co stanowiło także nie lada wyzwanie inżynierskie. Na dachu przewidziane są do wykonania nasadzenia z ozdobnych traw i innej roślinności ekstensywnej” – napisał prezydent Margielski.

Biuro prasowe urzędu poinformowało, gdzie zostaną zlokalizowane nowe przystanki (szczegóły w ramce). Koszt przygotowania i montażu jednej wiaty wynosi ok. 57 tys. zł. Na ich wykonanie w ubiegłym roku miasto otrzymało 200 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowiecki Instrument Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu MAZOWSZE 2021”.

Nie będą to pierwsze tego typu przystanki w Otwocku. Dwie estetyczne wiaty przystankowe w stylu świdermajer z tablicami edukacyjnymi w środku znajdują się już przy ul. Andriollego i ul. Świderskiej. Ich zadaszenia stanowią tzw. zielone dachy, na których, dzięki specjalnej konstrukcji wypełnionej substratem glebowym, jest posadzona odpowiednia roślinność. Te wyjątkowe przystanki spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców i ekspertów rynku transportowego, którzy promują lokalne, oryginalne i ekologiczne rozwiązania.

Obecnie powstające przystanki to niejedyne punkty programu wymiany starych wiat na „zielone galerie”, których w Otwocku ma powstać 15. Urząd miasta podkreśla wprawdzie, że ceny materiałów, w tym przypadku drewna, bardzo poszły w górę, ale w miarę możliwości finansowych sukcesywnie będą powstawać kolejne wiaty. W tym celu władze miasta zwróciły się już do marszałka województwa o kolejne dofinansowanie na ten cel.

One thought on “Zielone galerie zamiast starych przystanków

  • 13 kwietnia 2022 o 05:38
    Permalink

    Znakomity pomysł, ale mam mieszane uczucia. Szkoda że tak łatwo deweloperzy wciaż bezpowrotnie niszczą stare, autentyczne wille w tym stylu. Atrapa wypiera oryginał, a to co piękne i autentyczne prawo i nasi urzędnicy nie potrafią ochronić. Przecież nie o to chodzi żebyśmy tworzyli nowy świdermajer. Tutaj wartość ma autentyczny zabytek. Wolałbym autentyczną warszawską starówkę, a nie atrapę! Tylko w Warszawie była totalna wojna na wyniszczenie, a świdermajer ginie przez samowolkę. Czy nie można stworzyć skutecznego prawa w celu ochrony autentycznych zabytków?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.