Dostosują dworzec dla niepełnosprawnych

Polskie Koleje Państwowe SA szykują się do odnowienia zabytkowego budynku dworca kolejowego w Celestynowie. W tym roku ma zostać rozpisany przetarg. Zmodernizowanym obiektem mieszkańcy będą mogli się cieszyć być może już za dwa lata

Jak informuje Bartłomiej Sarna z PKP SA, głównym celem inwestycji jest dostosowanie dworca i jego otoczenia do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. – Wewnątrz budynku przewidziano przestrzeń obsługi podróżnych. Będzie to hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni, w którego pobliżu znajdą się pomieszczenia kas biletowych oraz toalety w pełni przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. We wnętrzu i w otoczeniu dworca zostaną wyeliminowane bariery architektoniczne, a także wprowadzone liczne usprawnienia, w tym m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a – mówi Bartłomiej Sarna. – Inwestycja obejmie również najbliższe otoczenie dworca, gdzie zaplanowano wykonanie nowych chodników i dwóch miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnościami. W sąsiedztwie dworca zaprojektowano nowe elementy małej architektury, tj. stojaki rowerowe, ławki, kosze i oświetlenie – dodaje.

Dworzec jest objęty ochroną konserwatorską, wszystkie prace będą więc prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. – Zostanie zachowana bryła budynku. Nie zmieni się również forma elewacji, ale przejdzie ona renowację, podobnie jak stolarka okienna i drzwiowa. Dla podkreślenia zabytkowego charakteru budynku zostanie wykonana iluminacja zewnętrzna – przekazuje przedstawiciel PKP SA. I dodaje, że więcej szczegółów zostanie podanych do publicznej wiadomości po ogłoszeniu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych. Obecnie są finalizowane prace związane z opracowaniem dokumentacji projektowej niezbędnej do ogłoszenia przetargu, co PKP SA zamierzają zrobić jesienią tego roku.

W 2018 roku Urząd Gminy w Celestynowie informował, że po przeprowadzeniu remontu część budynku, która nie będzie przeznaczona na obsługę pasażerów, ma zostać wynajęta gminie. „Przeznaczymy ją na cele społeczne i kulturalne, z wykorzystaniem pomysłów mieszkańców, które zgłaszali w czasie konsultacji społecznych rok temu” – informowano. Teraz urzędnicy dodają, że w części budynku ma znajdować się m.in. Izba Pamięci, w której będzie można zapoznać się z lokalną historią, oraz być może także informacja turystyczna.

Przypomnijmy, że budynek stacji z końca XIX wieku w 2019 roku strawił pożar. Tym bardziej potrzebny jest mu remont, a mieszkańcom Celestynowa – odnowiony zabytek, który znów mógłby stać się wizytówką miejscowości.

BM

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.