Paszport załatwisz na Komunardów

Pod koniec ubiegłego roku „Linia” informowała o tym, że Urząd Miasta Otwocka podjął decyzję o zakończeniu współpracy z powiatem w zakresie użyczania mu pomieszczeń na punkt paszportowy. Władze powiatu musiały więc znaleźć dla niego nową lokalizację. Od 26 kwietnia sprawy związane z paszportami mieszkańcy załatwią w budynku starostwa przy ul. Komunardów 10 w Otwocku

Zapytaliśmy Starostwo Powiatowe w Otwocku o to, na jakim etapie są prace związane z adaptacją pomieszczeń w siedzibie przy ul. Komunardów na punkt paszportowy i kiedy zostanie on tam przeniesiony z Urzędu Miasta Otwocka. – Główne prace remontowe w budynku, w którym będzie znajdował się Terenowy Punkt Paszportowy, zostały już zakończone. Obecnie trwają prace wykończeniowo-kosmetyczne. Przeniesienie punktu do nowej lokalizacji jest planowane w piątek, 22 kwietnia, a otwarcie go dla interesantów odbędzie się we wtorek, 26 kwietnia – mówi Anna Rudnicka, dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Otwocku. Punkt paszportowy przy ul. Komunardów będzie czynny w poniedziałki w godz. 10-17.45, a od wtorku do piątku w godz. 8-15.15.

Mieszkańcy chcący wyrobić paszport muszą jednak uzbroić się w cierpliwość. Jak informuje Anna Rudnicka, w związku z wybuchem wojny na Ukrainie liczba wniosków złożonych w Terenowym Punkcie Paszportowym w Otwocku wzrosła o połowę. Ze względu na większe niż dotychczas zainteresowanie cała procedura związana z ubieganiem się o dokument trwa więc dłużej. – Obecnie zapisy na złożenie wniosku są prowadzone na sierpień. Zdarza się jednak, że pojedyncze miejsca się zwalniają, bo ktoś nie zgłasza się w wyznaczonym terminie lub rezygnuje z wizyty – dodaje dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych. Natomiast jeśli chodzi o czas oczekiwania na sam paszport, nic się nie zmieniło, standardowo jest to maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku. Anna Rudnicka zwraca też uwagę na problem związany z brakiem rejonizacji, który dodatkowo wpływa na wzrost liczby interesantów. – Nie możemy odmówić przyjęcia wniosku o wydanie paszportu od osoby spoza powiatu otwockiego – podkreśla.

Zapytaliśmy też, czy wniosek o wyrobienie paszportu można złożyć przez internet. – Usługa składania wniosku online nie jest dostępna. Należy to zrobić w punkcie paszportowym (tylko tam można pobrać druk wniosku o wydanie dokumentu) – mówi dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Otwocku. Nie ma też możliwości rezerwacji wizyt online. Można natomiast umówić się na spotkanie telefonicznie. Jak podkreśla Anna Rudnicka, obecnie nie ma już kolejek do punktu paszportowego, na bieżąco są w nim obsługiwane osoby, które się zapisały.

W celu usprawnienia obsługi interesantów władze powiatu złożyły wniosek do wojewody mazowieckiego o utworzenie w punkcie paszportowym trzeciego stanowiska pracy. Możliwości lokalowe w siedzibie starostwa przy ul. Komunardów na to pozwalają. Powiat deklaruje też chęć przeznaczenia z budżetu pieniędzy na dofinansowanie etatu trzeciego pracownika. Obecnie władze powiatu czekają na rozpatrzenie wniosku.

W związku ze zmianą lokalizacji Terenowego Punktu Paszportowego „Linia” zapytała Biuro Prasowe Urzędu Miasta Otwocka o to, jakie magistrat ma plany na zagospodarowanie pomieszczenia, w którym do tej pory mieściło się biuro paszportowe. – W pomieszczeniach po punkcie paszportowym jest planowane utworzenie punktu obsługi mieszkańców w zakresie odpadów, podatków i spraw gospodarczych. Punkt paszportowy będzie działał w urzędzie miasta do środy, 20 kwietnia – poinformowało biuro.

JS

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.