Premier odwiedził seniorów

W środę, 6 kwietnia premier Mateusz Morawiecki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg odwiedzili podopiecznych Dziennego Domu „Senior+” w Woli Karczewskiej w gminie Wiązowna

fot. Dzienny Dom „Senior+” w Woli Karczewskiej

Przedstawiciele rządu przyjechali do ośrodka przy ul. Doliny Świdra przed południem. Seniorzy wraz z kierownictwem placówki powitali ich w gościnnych progach Dziennego Domu „Senior+”. O godzinie 12 rozpoczęło się spotkanie, w którym oprócz gospodarzy uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, w tym wójt gminy Wiązowna Janusz Budny, a także dyrektor placówki Krystyna Motyka.

W trakcie oficjalnego przemówienia premier Morawiecki zapewnił seniorów o tym, że mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. Zapowiedział, że w tym roku zostaną wypłacone trzynaste i czternaste emerytury, a także nastąpi waloryzacja tego świadczenia oraz obniżenie podatku dla emerytów. Minister Maląg podkreślała z kolei, że drugim ważnym filarem realizowanej przez rząd polityki senioralnej są programy, których celem jest aktywizacja osób starszych w społeczności lokalnej. Wśród nich wymieniła takie projekty jak np. „Senior+” czy „Aktywni+”, który jest skierowany do NGO. Dzienny Dom „Senior+” w Woli Karczewskiej także jest beneficjentem programów rządowych stworzonych z myślą o polskich seniorach.

Podczas zorganizowanej w ośrodku konferencji prasowej pytania zadawali także sami seniorzy. Wśród kwestii, które najbardziej interesowały podopiecznych Dziennego Domu „Senior+”, była m.in. wojna za wschodnią granicą. Seniorom nie jest obojętny los Ukraińców szukających schronienia w Polsce. – Nasi seniorzy chętnie włączają się w działania mające na celu pomoc uchodźcom. Raz w tygodniu, wspólnie z wolontariuszami z Międzypokoleniowego Wolontariatu i młodzieżą działającą w Centrum Usług Społecznych, przygotowują posiłki dla obywateli Ukrainy przebywających w świetlicach na terenie gminy Wiązowna – opowiada Krystyna Motyka, dyrektor Dziennego Domu „Senior+”.

Szef rządu rozmawiał z seniorami o ich potrzebach, pytał także o to, jak czują się w ośrodku. – Po zakończeniu oficjalnej części spotkania premier wraz z seniorami wykonywał palmy wielkanocne, które następnie trafią na świąteczne kiermasze charytatywne, a także do parafii św. Wawrzyńca w Gliniance. Podopieczni Dziennego Domu „Senior+” już od kilku lat pomagają w ten sposób osobom potrzebującym – relacjonuje przebieg wizyty premiera dyrektor Krystyna Motyka.

Minister Marlena Maląg złożyła seniorom życzenia z okazji zbliżającej się Wielkanocy. – Niech te święta Zmartwychwstania Pańskiego napełnią nasze dusze wiarą, nadzieją i miłością.

Miłym akcentem na zakończenie wizyty było wręczenie premierowi oraz minister rodziny i polityki społecznej własnoręcznie wykonanych przez seniorów kur wielkanocnych i kartek świątecznych.

JS

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.