Przybędzie 70 tanich mieszkań

Najpóźniej do końca listopada 2024 roku przy ul. Kochanowskiego w Otwocku mają powstać dwa budynki komunalne. Realizowana przez miasto inwestycja ma przebiegać dwuetapowo. Najpierw zostanie oddany jeden budynek wraz z niezbędną infrastrukturą, aby umożliwić przesiedlenie mieszkańców z istniejących lokali przeznaczonych do rozbiórki. W każdym z budynków powstanie po 35 mieszkań

SYLWIA WYSOCKA

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku władze miasta poinformowały o otrzymaniu dotacji w wysokości 8 mln 171 tys. zł na budowę nowych mieszkań komunalnych w Otwocku. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Dopłat realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Kwota dofinansowania ma pokryć 85 proc. przewidywanych kosztów budowy nowych mieszkań. Według ówczesnych wyliczeń całość będzie kosztować ok. 9 mln 600 tys. zł. Wkład miasta wynosi 15 proc.

– Już na początku mojej kadencji sfinalizowałem działania związane z przygotowaniem projektu budowy budynków komunalnych, razem z radnymi optymalizując dokumentację pod kątem aktualnych potrzeb gminy. Dzięki temu w momencie ogłoszenia naboru do rządowego programu dysponowaliśmy wszystkimi niezbędnymi pozwoleniami i decyzjami administracyjnymi – informował po przyznaniu pieniędzy prezydent Jarosław Margielski. Posiadana dokumentacja i przyznane dofinansowanie miały pozwolić na rozpoczęcie budowy w pierwszych miesiącach 2022 roku.

Wprawdzie budowa jeszcze się nie rozpoczęła, ale miasto wszczęło już procedurę przetargową, która wyłoni wykonawcę inwestycji. Według założeń budowa będzie realizowana dwuetapowo. W pierwszym etapie powstanie budynek B wraz z niezbędną infrastrukturą. Po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie zostaną do niego przesiedleni mieszkańcy budynków przeznaczonych do rozbiórki. Teren budowy będzie zagospodarowany w ten sposób, aby roboty prowadzone w związku z budową bloku A nie stwarzały zagrożenia dla mieszkańców ani nie utrudniały im funkcjonowania.

Powierzchnia terenu inwestycji wynosi 6 401 m kw. Powstaną na niej dwa budynki o wysokości blisko 15 metrów, liczące cztery nadziemne kondygnacje. W każdym będzie po 35 wykończonych mieszkań. Zgodnie z projektem oprócz prac budowlanych są przewidziane roboty wykończeniowe. Kuchnie lub aneksy kuchenne będą wyposażone w płytki ceramiczne i armaturę (kuchenka gazowa czteropalnikowa, elektryczny okap, metalowy jednokomorowy zlewozmywak z ociekaczem). W łazienkach znajdzie się m.in. umywalka ceramiczna wisząca z syfonem, miska ustępowa stojąca, wanna lub prysznic. Na podłogach w pokojach zostaną położone panele.

W ramach inwestycji przewidziano zagospodarowanie terenu wokół budynków poprzez zaprojektowanie ciągów pieszych stanowiących dojścia do klatek schodowych, aranżację strefy wejściowej i urządzenie powierzchni zielonych. Powstanie także 70 miejsc postojowych i dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych. Na terenie zlokalizowano plac zabaw dla dzieci, a także śmietniki.

Oferty od potencjalnych wykonawców będą zbierane do 13 kwietnia. Projekt umowy zakłada, że całość inwestycji zakończy się do 30 listopada 2024 roku. O zasadach przyznawania lokali będzie decydowała komisja mieszkaniowa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.