Bus nie tylko dla „Siódemki”

Pod koniec stycznia w SP nr 7 im. Batalionu „Zośka” w Otwocku-Mlądzu odbyło się przekazanie nowoczesnego busa przystosowanego do przewozu niepełnosprawnych uczniów. Okazuje się jednak, że szkoła nie może z niego korzystać w taki sposób, jak oczekiwała

Otwocka „Siódemka” jest szkołą z oddziałami integracyjnymi. Wśród jej uczniów jest ponad 30 dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami lub orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Dlatego szkoła zwróciła się do władz miasta z prośbą o zakup specjalistycznego samochodu. To szkoła złożyła też wniosek o dofinansowanie zakupu do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Udało się i miasto zakupiło mikrobus marki Mercedes, który może pomieścić 22 osoby. Jest on wyposażony m.in. w elektrycznie wysuwany stopień i specjalną platformę umożliwiającą osobom na wózku dostanie się do środka. Auto zakupiono za ponad 360 tys. zł, z czego niemal 200 tys. zł pokryło dofinansowanie z PFRON. Dokupiono również schodołaz pozwalający osobom na wózku w łatwy i bezpieczny sposób poruszać się po schodach.

 – Jesteśmy małą, peryferyjną szkołą z oddziałami integracyjnymi, wszędzie mamy daleko. Teraz dwie klasy będą mogły pojechać na wycieczkę do kina, teatru czy na basen, a schodołaz pozwoli wszystkim uczniom, także tym poruszającym się na wózku, korzystać z pracowni, które są na piętrze – podkreślała dyrektor SP nr 7 Agnieszka Adamowicz podczas uroczystości przekazania auta, która odbyła się w „Siódemce” 28 stycznia.

Okazuje się, że bus w praktyce nie został przekazany do dyspozycji szkoły, ale jest użytkowany przez Oświatę Miejską w Otwocku, która dowozi dzieci do wielu placówek. Nie takie były oczekiwania szkoły i rodziców. Dotarliśmy do pisma, które Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 7 wystosowała pod koniec marca do prezydenta Jarosława Margielskiego. Czytamy w nim: „W II semestrze obecnego roku szkolnego społeczność Szkoły Podstawowej nr 7 w Otwocku otrzymała bus z możliwością przewozu osób niepełnosprawnych. W placówce odbyła się uroczystość, na której podziękowaliśmy władzom miasta za pomoc finansową w uzyskaniu pojazdu. Do dzisiaj nie mamy możliwości skorzystania z samochodu. Sytuacja w szkole nie uległa zmianie. Dalej mamy oddziały integracyjne, w tym klasę siódmą, w której uczy się chłopiec poruszający się na wózku inwalidzkim. Chcemy jeździć komfortowo na wycieczki. Długo na to czekaliśmy. Prosimy zatem o interwencję, pomoc w uzyskaniu dostępu i możliwości skorzystania z otrzymanego busa”.

Zapytaliśmy o to Oświatę Miejską w Otwocku. – To ogromne nieporozumienie. Tego samochodu nie przekazano na wyłączność szkole w Mlądzu. Koszty związane z jego bieżącą eksploatacją pokrywa Otwock poprzez oświatę, a my organizujemy dowóz uczniów niepełnosprawnych do wielu otwockich szkół zgodnie z zadaniami gminy w tym zakresie. Od początku bus jest wykorzystywany w ten sposób. Także do Szkoły Podstawowej nr 7 codziennie jest dowożonych sześciu uczniów, którzy po lekcjach są też odwożeni do domów – podkreśla Grzegorz Michalczyk, dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku. – Nie ma możliwości, by bus stał w Mlądzu na co dzień, ponieważ ma dużo innych zadań. Zapewniam jednak, że jeśli szkoła zaplanuje wycieczkę albo wyjazd na basen, będzie mogła z niego korzystać. Wystarczy tylko wcześniej umówić z nami termin – dodaje szef miejskiej oświaty.

Dyrektorka szkoły potwierdziła, że mimo wcześniejszych oczekiwań rozumie podejście władz miasta i liczy na to, że podobnie podejdą do tego rodzice. – Wiem, że oświaty nie stać na to, by utrzymywać bus tylko w naszej szkole, i może on być nam jedynie użyczany. Rozmawiałam na ten temat z prezydentem i powiedziałam, że chciałabym jednak mieć go częściej w szkole. Doszliśmy do jakiegoś konsensusu, jest szansa na poprawę sytuacji, ale dopiero od września – wyjaśnia dyrektor Adamowicz. – Wierzę, że sprawa zostanie pozytywnie zakończona – dodaje.

pds

One thought on “Bus nie tylko dla „Siódemki”

  • 18 kwietnia 2022 o 14:21
    Permalink

    Klasycznie, Otwocka Oświata dużo mówi – nie robi nic, w szczególności na czele z dyrektorem…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.