Dominator Olpiński

Na rozegranych w Jastrzębiu Zdroju 49. Mistrzostwach Polski Seniorów Karate Kyokushin Szymon Olpiński zdobył złoto, a Agnieszka Winek wywalczyła srebro. Wyniki indywidualne zapewniły Klubowi Sportów Walki Bushi trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej

MARCIN SULIGA

 

Zawody w Jastrzębiu Zdroju zgromadziły krajową elitę kyokushin. W turnieju wzięło udział 79 zawodników reprezentujących 46 klubów należących do Polskiego Związku Karate. Ekipie Bushi ten występ przyniósł dwa finały i dwa medale.

Szymon Olpiński stoczył trzy pojedynki, wszystkie wygrywając przed czasem. W wielkim finale zawodnik Bushi spotkał się z dobrze sobie znanym Grzegorzem Kędzierskim z Wrocławia. – Obaj mieli już okazję ze sobą walczyć na mistrzostwach Polski w kategorii open i wówczas, mimo dużej ambicji Szymona, walkę wygrał Kędzierski. Szymon miał więc z nim rachunki do wyrównania – mówi shihan Paweł Juszczyk. – Teraz nie wiem, co było przyczyną, ale Kędzierski nie przypominał zawodnika z tamtych mistrzostw, gdy nie pękał po kolejnych ciosach Szymona. Teraz kilka uderzeń wybiło go z rytmu i walka dość szybko się rozstrzygnęła – dodaje Juszczyk.

Olpiński tytuł mistrza Polski w kategorii do 80 kilogramów zdobył już po raz piąty, utrzymując go nieprzerwanie od 2018 roku, gdy jako 18-latek sięgnął po niego po raz pierwszy w Limanowej. – Nie przypominam sobie, czy jakiś inny zawodnik mógł pochwalić się podobną ścieżką kariery. Zazwyczaj młodzi karatecy potrzebują nieco czasu, by przestawić się na rywalizację wśród seniorów i powalczyć o miejsce na podium, a Szymon zrobił to w swoim pierwszym starcie, od razu zgarniając złoty medal – mówi z dumą opiekun Bushi. – Myślę, że on jest stworzony do tej kategorii. Ma świetne warunki fizyczne. Jest wysoki, bardzo silny i nie ma problemu z utrzymaniem wagi. To pozwala mu dominować w swojej kategorii i przy okazji zniechęcać swoich rywali, którzy, jak widzę, przechodzą do innej wagi – tłumaczy Juszczyk.

Blisko kolejnego złotego medalu była również Agnieszka Winek. Mimo 37 lat i posiadania imponującej liczby 13 tytułów mistrzyni Polski seniorów zdobytych w trzech kategoriach (do 55 kg, do 60 kg i open) oraz kilku tytułów mistrzyni Europy w różnych organizacjach zawodniczka Bushi ciągle nie zamierza zakończyć kariery sportowej. W Jastrzębiu Zdroju bez problemu wygrała dwie walki eliminacyjne i dopiero w finale, po dwóch dogrywkach, przegrała przez wagę z Darią Dąbkowską-Szefer z Siemianowickiego Klub Kyokushin Karate. – Werdykt pokazuje, jak bardzo wyrównana była ta walka. Moim zdaniem Agnieszka była w wielu momentach mocniejsza od swojej przeciwniczki, ale jest niższa, więc trudno było jej wyeksponować niektóre techniki. Jej rywalka miała pod tym względem nieco łatwiej – mówi Juszczyk, który od początku prowadzi Olpińskiego i Winek.

KSW Bushi w Jastrzębiu reprezentowała także Natalia Kondeusz. Niestety tym razem nie udało się jej przebrnąć przez eliminacje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.