Pomysł na integrowanie uchodźców

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku planuje realizację prekursorskiego programu integracji i adaptacji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku. Na ten cel placówka chce pozyskać ponad 1 mln 400 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

fot. FB/ Powiat Otwocki

SYLWIA WYSOCKA

Po początkowej fali mobilizacji urzędów, instytucji i mieszkańców powiatu otwockiego, którzy stworzyli Ukraińcom uciekającym przed wojną bezpieczne przystanie, przychodzi czas na systemowe, długofalowe działania na rzecz pomocy wszystkim tym, którzy muszą na nowo układać sobie życie w obcym kraju.

– Po pierwszych działaniach, które miały charakter interwencyjny, kryzysowy, zaczęliśmy myśleć o tym, jak zbudować powiatowy system pomocy uchodźcom wojennym i jak z okresu „organizacyjnego” przejść na poziomy integracyjno-adaptacyjne – tłumaczyła Małgorzata Woźnicka, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku, podczas posiedzenia Komisji Zdrowia, Rodziny i Bezpieczeństwa Rady Powiatu Otwockiego w środę, 30 marca. – Żeby zrealizować taki projekt, chcemy skorzystać z możliwości, jakie daje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort ogłosił konkurs na aktywizację zawodową i integrację społeczną legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców – dodała dyrektor. W programie można było składać wnioski na projekty o wartości do 1 mln 500 tys. zł.  Choć czasu na skompletowanie dokumentacji było niewiele, powiatowi udało się złożyć wniosek na kwotę ponad 1 mln 400 tys. zł.

Program, o finansowanie którego ubiega się PCPR, zakłada indywidualną, profesjonalną i komplementarną pomoc dla 305 uchodźców przebywających w powiecie otwockim. Chodzi nie tylko o osoby znajdujące się w punktach zorganizowanych przez powiat, lecz także goszczące w miejscach przygotowanych przez samorządy gminne lub w domach mieszkańców. Program opiera się na rozwiązaniach wprowadzonych przez kraje europejskie, które mają doświadczenie w przyjmowaniu imigrantów. Te pomysły się tam sprawdziły i były bardzo dobrze przyjęte przez lokalne społeczności.

Program zakłada pomoc psychologiczno-terapeutyczną w formie dyżurów telefonicznych, całodobowej opieki świadczonej przez terapeutów potrafiących pomóc osobom z doświadczeniem migracji i różnic kulturowych, a także zatrudnienie specjalnych asystentów integracyjnych, którzy będą służyć bardzo indywidualną pomocą. Wśród innych elementów programu są także m.in. kursy języka polskiego, finansowanie doradztwa zawodowego, które ma ułatwić integrację z lokalnym rynkiem pracy i pomóc przekładać poziomy wykształcenia na tutejsze możliwości; finansowanie zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych; tworzenie akademii zdolności i umiejętności, czyli warsztatów pomagających odkryć mocne i słabe strony, wskazujących możliwości kształcenia się i uczące elastyczności na rynku pracy, a także organizacja warsztatów edukacji obywatelskiej, podczas których uchodźcy nauczą się poruszać w systemie instytucjonalno-prawnym naszego państwa. Ponadto dla 105 dzieci imigrantów PCPR chce zorganizować rajdy, obozy, zajęcia integracyjne, które także odbędą się przy udziale asystentów edukacyjnych.

Jak deklaruje dyrektor placówki, program zakłada również szeroko rozumiane działania integracyjne społeczności szkolnych, warsztaty integracyjno-szkoleniowe czy utworzenie bazy informacji dla nauczycieli.

Projekt ma być realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi od czasu przyznania w tym roku dotacji do końca 2023 roku. Nie wymaga wkładu własnego. Obecnie trwa proces weryfikacji złożonych wniosków. – Marzy nam się taki model integracji, w którym mieszkańcy naszego powiatu i osoby będące uchodźcami stworzą spójną, dobrą, bezpieczną społeczność. Będzie to wymagało dużej pracy, ale jest możliwe – podsumowuje dyrektor Woźnicka.

One thought on “Pomysł na integrowanie uchodźców

 • 13 kwietnia 2022 o 15:24
  Permalink

  Podana w artykule liczba 305 uchodźców w powiecie otwockim jest w rzeczywistości kilkukrotnie wyższa.
  Tylu to jest w samej gminie Celestynów.
  Nie rozumiem dlaczego ukrywacie przed opinią publiczną prawdę.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.